Pensijas eksperiments jeb kā saprast, vai ar valsts pensiju pietiks?

Lai arī vecumdienas daudziem no mums var šķist kas tāls un nesaistošs, tomēr statistika rāda – cilvēki pensijas vecumā dzīvo arvien ilgāk.

Vidēji šobrīd cilvēki pensijas vecumā dzīvo 16 gadus, un, uzlabojoties dzīves kvalitātei, šis skaitlis pieaug. Kopumā tas ir gana ilgs laika posms, un vismaz vienreiz arī savos 20 vai 30 gados par to būtu jāpasēž un jāpadomā, jo prognozes liecina – valsts pensijā saņemsim aptuveni pusi no tā, ko pelnām šobrīd. Tāpēc svarīgi jau laikus saprast – kāds ir mans plāns vecumdienām? Vai plānoju turpināt strādāt, vai man ir kādi hobiji, kas vecumdienās varētu palīdzēt gūt kādus papildu ienākumus? Vai arī šobrīd jau skaidri zinu – man nepieciešams veikt finansiālus uzkrājumus, lai varētu baudīt garāko dzīves atvaļinājumu.

To turpmākās divas nedēļas Swedbank pensiju eksperimentā centīsies noskaidrot Rūta Dvinska, Iveta Simsone un Roberts Silavs, kuri vienu nedēļu dzīvos ar potenciālo valsts pensiju, savukārt otru - ar nākotnes pensiju, kam būs veikuši privātos uzkrājumus pensiju 3.līmenī.

Kā stāsta Roberts Silavs:Gribēju piedalīties pensiju eksperimentā, lai pārbaudītu sevi. Man ir tendence atlikt un nedomāt par nepatīkamo. Vecumdienas nešķiet kaut kas saistošs, tāpēc līdz šim esmu izvairījies par tām domāt. Bet tās pienāks. Un par ienākumiem jāsāk ''štukot'' jau tagad.”

Gatavojoties Pensijas eksperimentam, Rūta Dvinska apmeklēja bankas konsultāciju par uzkrājumiem vecumdienām, lai vairāk saprast esošo situāciju: Pirmais, kas man nāk prātā, domājot par konsultācijā uzzināto, kāpēc man šo kāds nepateica agrāk?! Un noteikti jau teica, bet, visticamāk, man šķita, ka tas vēl neattiecas uz mani, jo pensija taču vēl tik tālu. Es būtu ļoti priecīga, ja par šo būtu sākusi domāt laicīgāk, bet vēl nekas nav nokavēts.”

Savukārt Iveta Simsone atzīst: “Vārds pensija man vienmēr ir mazliet licis satrūkties, bet tai pašā laikā neskatīties uz to dikti cerīgi. Jo būdamai četru bērnu mamma un mamma uz pilni slodzi, apzinos, ka cipariski tur nekas labs nesolās būt. Tāpēc visbiežāk no sarunām un iedziļināšanos skaitliski par potenciāli iespējamo pensiju esmu bijusi izvairīga. Šī būs lieliska iespēja mazliet ieskatīties nākotnē un saprast, ka viss nemaz nav tik slikti, kā iekšējā balss saka, jo veidot uzkrājumus jau varu sākt arī tagad.”

Par Pensijas eksperimentu

Pensijas eksperimenta dalībnieki plānos savu budžetu, izmēģinās dažādas aktivitātes, lai analizētu, ko par konkrētu pensiju var vai nevar atļauties savā ikdienā un kādas varētu būt alternatīvas vecumdienas. Eksperimenta laikā paredzēts:

  • no potenciālās pensijas automātiski atņemt izmaksas par mājokli, kas līdzvērtīgas esošajām vai vidējām valstī, kā arī telekomunikācijas pakalpojumiem. Atlikusī summa jāsadala vienādi uz četrām nedēļām, kas parādīs aptuveno iztikas līdzekļu apmēru;
  • jāveic pārtikas iegāde vismaz vienu līdz divas reizes nedēļā;
  • jādodas uz aptieku, iegādāties zāles vai vitamīnus imunitātes stiprināšanai;
  • vismaz vienreiz jāsatiekas ar ģimeni vai draugiem ārpus mājas;
  • jāaveic vismaz viena apavu pāra vai apģērba gabala iegāde, kas ir aktuāla un ko var atļuties;
  • jāplāno ceļojums - cik tālu, ilgi būtu iespējams ceļot (tikai plāns bez reālas ceļošanas);
  • jāplāno savu hobiju īstenošana, svētku dāvanu iegāde un citas šī brīža dzīvesveidam atbilstošas ikdienas lietas.

Uzzini, kā dalībniekiem veiksies šajā eksperimentā, sekojot viņiem sociālo tīklu kontos @rutadvinska, @robertssilavs, @mrssimsonart4u.