Tas krājējiem liek domāt, kā rīkoties, lai pasargātu savu naudu no inflācijas un nopelnītu. Vienkārša atbilde – likt tai strādāt!
Noguldījums vai ieguldījums?
Krājēju skaits Latvijā ir pieaudzis, tostarp arī Swedbank klientu vidū –no 39% 2024.gada sākumā uz 52% 2025.gada sākumā. Izveidojot kādu naudas uzkrājumu, populārākā izvēle ir to likt krājkontā (Swedbank - Krājŗīkā) vai noguldīt termiņdepozītā, tādējādi nošķirot brīvos līdzekļus no ikdienas tēriņiem un vienlaikus pelnot procentus.
Krājrīka uzkrājumu var brīvi papildināt, tostarp ar karšu maksājumu noapaļošanas funkcijas palīdzību, kā arī jebkurā laikā savam uzkrājumam piekļūt pēc vajadzības. Termiņdepozīta gadījumā līgums tiek slēgts uz konkrētu termiņu, un tam ir fiksēta procentu likme. Abos risinājumos par uzkrājumu ir iespējams saņemt procentus.
Taču - kā atšķiras noguldījums no ieguldījuma? Noguldījums būtībā ir uzkrājums atsevišķā kontā, bet ieguldījums - investīcija finanšu tirgos ar mērķi nopelnīt ilgtermiņā. Nopelnīt un apsteigt inflāciju ilgtermiņā tieši ar noguldījumu risinājumiem nekad īsti nav bijis iespējams - arī augsto likmju periodos, jo noguldījumiem ir cits uzdevums.
Kā likt savam uzkrājumam pelnīt?
Ja ir sakrāts komfortabls “drošības spilvens” un ir pieejami brīvi līdzekļi, būtu vērts izvērtēt ieguldījumu veikšanu finanšu tirgos. Ilgtermiņā tie sniedz lielākas peļņas iespējas un iespēju pasargāt savu naudu no inflācijas. Turklāt sākt ieguldīt var ar pavisam nelielām summām. Piemēram, Swedbank piedāvātajos Robur ieguldījumu fondos var investēt summas, pat mazākas par vienu eiro. Var arī izmantot Mikroieguldījuma risinājumu, kas ļauj ieguldīt nemanāmi, kartes pirkumu summas starpību līdz apaļam eiro novirzot ieguldījuma veikšanai.
Ieguldījumu priekšrocība ir ne tikai iespēja nopelnīt lielāku “procentu”, bet arī tā saucamais salikto procentu princips, pēc kura strādā liela daļa no investīciju risinājumiem. Proti, gūtā peļņa tiek reinvestēta jeb atkal ieguldīta finanšu tirgos, lai nodrošinātu vēl lielāku ieguldītā kapitāla atdevi nākotnē. Citiem vārdiem – jo ilgāk nauda tiks “darbināta” finanšu tirgos, jo lielākas būs tavas peļņas iespējas. Protams, jāņem vērā, ka ieguldījumi finanšu tirgos ir saistīti arī ar risku – svārstoties vērtspapīru cenām, arī ieguldījuma vērtība noteiktā laikā var kā samazināties, tā palielināties.
Svarīgs ir mērķis
Lai saprastu, kur vislabāk ieguldīt savu naudu, svarīgi ir mērķi – kam vai kāpēc tu krāj, uz cik ilgu laiku esi gatavs naudu ieguldīt, vēlies ieguldījumus pārvaldīt pats vai, lai ar to nodarbojas profesionāļi. Piemēram, ja mērķis ir izveidot uzkrājumu vecumdienām, piemērots risinājums ir pensiju 3.līmenis. Ja vēlaties izveidot uzkrājumu bērna izglītībai, tad uzkrājums bērna nākotnei.
Populāri risinājumi ieguldītāju vidū populāri veidi ir arī Privātais portfelis, kas ir uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas risinājums, un ieguldījumu fondi.
Šie risinājumi ir piemēroti gan tiem, kuri tikai uzsāk savu ceļu investēšanā, gan arī pieredzējušākiem investoriem, kas nevēlas veltīt laiku un pūles, pašiem pētot tirgus tendences.
Turklāt, dažiem risinājumiem kā pensiju 3. līmenis vai uzkrājošā dzīvības apdrošināšana (piemēram, Uzkrājums bērna nākotnei un Privātais portfelis) ir iespēja saņemt papildu ieguvumu - iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu par veiktajām iemaksām noteiktā periodā.
Ja vēlies ieguldījumu lēmumus pieņemt pats
Arvien vairāk iedzīvotāju arī Latvijā sāk izmantot iespēju patstāvīgi ieguldīt finanšu tirgos, piemēram, Baltijas akcijās vai Swedbank Robur ieguldījumu fondos. Arī to var darīt ar mazām naudas summām, piemēram, 5 vai 50 eiro un uzkrāt pieredzi investīciju jomā.
Ieguldot finanšu tirgos, ir svarīgi atcerēties par termiņa nozīmi. Proti, lai sagaidītu lielāku ienesīgumu, jārēķinās ar garāku noguldījuma termiņu (ieteicamais ieguldījumu termiņš ir no pieciem gadiem). Termiņam ir nozīme, jo finanšu tirgos ir iespējamas neprognozējamas svārstības, un nereti ir vajadzīgs laiks, lai sagaidītu arvien labākus rezultātus.
Nav jābaidās arī no tirgus kritumiem, jo tie ir arī iespēju laiks, kad var izvērtēt papildu ieguldījumu veikšanu par zemākām vērtspapīru cenām. Turklāt finanšu tirgos pēc kritumiem parasti seko kāpumi.
Kā tad paliek ar tradicionālajiem uzkrājumiem?
Tie vienmēr būs svarīgi, jo tiem ir citi mērķi. Noguldījumi ir vairāk piemēroti īstermiņa mērķu sasniegšanai – uzkrāt kādam lielākam pirkumam, drošības spilvena izveidei. Svarīgi, lai nepieciešamības gadījumā naudai var piekļūt jebkurā laikā.
Tomēr, ja vismaz daļa naudas ir “brīva” un ir vēlme saņemt lielākas peļņas iespējas, kā no noguldījumiem, būtu vērts izvērtēt ieguldīšanu finanšu tirgos, kur ir daudz un dažādas iespējas – kā iesācējiem, tā investoriem, kam ir padziļinātākas zināšanas.