Kāds ir Latvijas ieguldītāju noskaņojums un turpmākie investīciju plāni?

Pēdējo laiku svārstības finanšu tirgos daudziem liek uzdot daudz jautājumus, ko darīt tālāk. Īsā atbilde būtu – turpināt ieguldīt.

Arī Swedbank veiktā investoru aptauja* atklāj, ka nenoteiktība finanšu tirgos nebaida Latvijas ieguldītājus, jo lielākā daļa (58%) plāno turpināt investēt finanšu tirgos tādā pašā apmērā, kā līdz šim. Savukārt 34% ieguldījumu apjomu plāno pat palielināt.

Mūsu veiktās ieguldītāju aptaujas dati rāda, ka iedzīvotāji salīdzinoši pragmatiski uztver pēdējo laiku notikumus finanšu tirgos, apzinoties, ka ieguldījumu atdeve ir jāskata ilgtermiņā, nevis īstermiņā. Attiecīgi katrs ceturtais investors norādījis, ka pēdējā gada laikā ir turpinājis regulāri ieguldīt noteiktu naudas summu konkrētos finanšu instrumentos, savukārt katrs piektais jeb 23% atzīst, ka sākuši ieguldīt vairāk brīvo līdzekļu,” saka Rolands Zauls, Swedbank Ieguldījumu produktu līnijas vadītājs.

Starp populārākajiem investīciju veidiem ir ieguldījumi dažādu uzņēmumu akcijās (71%), kam seko ieguldījumu fondi (40%) un privātais portfelis (36%). Salīdzinoši mazāk tiek ieguldīts biržā tirgotajos fondos jeb ETF (24%), un pavisam neliela daļa ir veikusi ieguldījumus obligācijās (8%).

Sagaida atdevi 5-10 gados un iegulda regulāri

Vaicāti par to, kādā laika posmā investori sagaida, kad ieguldījumi nesīs peļņu, katrs trešais norāda 5 līdz 10 gadu perspektīvu. Vēl 22% sagaida to 3 līdz 5 gadu laikā un 17% sagaida 10 – 15 gadu laikā.

Savukārt, domājot par ieguldījumu atdevi, vairāk nekā puse (53%) investoru sagaida to 5% -10% apmērā, bet katrs piektais – no 10% līdz 15%.

Kopumā investori pēdējā gada laikā ir pieturējušies pie savas ieguldījumu stratēģijas un turpina ieguldīt regulāri. 32% norāda, ka neseko īstermiņa tirgus svārstībām, bet iegulda regulāri, fokusējoties uz ilgtermiņa rezultātiem. Savukārt tā ieguldītāju daļu, kuru svārstības finanšu tirgos satrauc un kuri pēdējā gada laikā kļuvuši piesardzīgāki (28%), svārstības nav atturējušas pārstāt ieguldīt pavisam. Viņi atzīst, ka neveic jaunus ieguldījumus, taču nesteidz pārstāt ieguldīt pavisam. Tikai 5% norādījuši, ka tirgus kritumu brīžos brīvo līdzekļus vispār neiegulda.

"Šī brīža ģeopolitiskie un ekonomiskie notikumi noteikti ir satraucoši un ietekmē ieguldījumu vērtību svārstības, taču tam nav jābūt par iemeslu, lai tos neveiktu. Kāpēc tā? Atbilde ir ļoti vienkārša -, jo brīdī, kad vērtsspapīru vērtība krītas, tos ir izdevīgi nopirkt. Attiecīgi par to pašu naudas summu var nopirkt vairāk aktīvu, nekā tirgus augšupejas posmā. Jāatzīmē, ka ekonomika ir cikliska, un pēc kritumiem nāk kāpumi, tāpēc šī brīža situācija finanšu tirgos nav nekas neparasts. Pasargāt ieguldījumus no svārstību riskiem var labi diversificēts portfelis, kā arī ieguldījuma laika posms. Ieguldot ilgtermiņā, pastāv mazāka iepsēja pieredzēt zaudējumus,”  stāsta Rolands Zauls.

*Swedbank investoru aptauja veikta šī gada aprīlī un maijā, aptaujājot 960 investorus visā Latvijā.