Ceļotājas pieredze: uz Vāciju vai Ālandu salām ar savu auto

Lielākā road trip priekšrocība ir pilnīga brīvības sajūta! Jo braucienu var rūpīgi izplānot vai, gluži pretēji, ļauties mirkļa iedvesmai un mainīt kursu pēc vēlēšanās!

Iveta Martinsone, uzņēmuma ColorArt Media vadītāja, ar auto ceļojumos dodas bieži – vismaz divas reizes gadā. Visbiežāk Iveta ceļo kuplā draugu pulkā, bet kompānijas atšķiras atkarībā no ceļojuma mērķiem – ir draugi, ar kuriem kopā „aizšaut” uz Vāciju iepirkties, un citi, ar kuriem doties uz Ālandu salām makšķerēt.

Var braukt, kur acis rāda

Iveta gan atzīst, ka pati nav liela plānotāja – viņa priekšroku dod braukšanai, kur acis rāda, un pat pēkšņiem, spontāniem ceļojumiem, taču parasti draugu bariņā ir kāds, kurš labprāt uzņemas plānošanu un reizēm pat jau visu kārtīgi izplānojis vairākus mēnešus iepriekš, vien citiem nosūtot būtiskāko informāciju, piemēram, kad un kur ceļojums sāksies, kurā datumā plānots atgriezties... Ivetai pašai patīk sēdēt pie stūres, tāpēc šādai darbu dalīšanai nav ne vainas.

Vairākus gadus Iveta kopā ar draugiem devusies uz Ālandu salām makšķerēt. Kad galamērķis bija izvēlēts, uzreiz bija skaidrs, ka jābrauc ar auto – līdzi taču jāņem gan makšķerēšanas piederumi, gan pienācīgs alus daudzums (tur uz vietas ir dārgāk!). Līdz Somijai ceļotāji brauca ar prāmi (uz kura savu uznācienu pacietīgi gaidīja arī auto), bet pēc tam sekoja pusdienas ilgs brauciens ar auto pa Somijas ceļiem. „Mašīna ir kā milzu mugursoma,” saka Iveta, „visu var paņemt līdzi.”

Ar auto uz Igauniju

No tuvākiem ceļojumiem ar auto var minēt arī braucienu uz Igauniju, kur nedēļas laikā izbraukātas skaistākās vietas – apskatīts Peipuss, Narva, Valaste, Somu līcis un Raplas apkaime, kopā ceļā pieveicot aptuveni 1400 kilometru. Aprēķinot nobraucamā ceļa garumu, var jau iepriekš plānot degvielas izmaksas visam ceļam, pārbaudot arī degvielas cenas attiecīgajās valstīs. Ēdiena izmaksas var ļoti atšķirties – ja paliec īrētā dzīvoklī, restorānu apmeklējumu vietā maltītes iespējams gatavot pašiem. Tāpat var rēķināties ar viesnīcu numuriņu cenās iekļautām vai neiekļautām brokastīm. Igaunijas braucienā Ivetas draugu – četru cilvēku ģimenes – izmaksas palikšanai četrās naktsmītnēs bija vien 310 eiro. „Tas viss iepriekš kārtīgi jāizplāno,” saka Iveta.

Īrēts auto galamērķī

Vairākos ceļojumos Iveta gan devusies ar lidmašīnu, bet ar plānu galamērķī noīrēt auto un braukt tālāk. „Dodoties ceļojumos uz tālākām un ar auto grūtāk sasniedzamām vietām, gandrīz vienmēr galamērķī noīrējam auto,” stāsta Iveta. „Ir forši tas, ka vari noīrēt auto, piemēram, valsts vienā galā, pēc tam izbraukāt visu valsti un atdot mašīnu pavisam citā pusē, un atpakaļ lidot no turienes.” Šādi Iveta ceļoja pa Portugāli – aizlidoja uz Porto, izbraukāja visu Portugāli un ceļojumu noslēdza valsts pašos dienvidos. Ceļojums ilga aptuveni divas nedēļas, un iespēja braukt ar īrēto auto sniedza daudz lielāku brīvības sajūtu: „Varējām improvizēt pēc vēlēšanās, jo laika bija gana daudz! Iebraucām pilsētiņās, piestājām, kur vēlējāmies.” Īrētajiem auto minimālā apdrošināšana ir obligāta, bet iespējams izvēlēties arī vairāku veidu augstāku līmeņu apdrošināšanas. „Parasti ņēmām kaut ko pa vidu starp minimālo un labāko – atkarībā no valsts,” smejas Iveta.

Nereti Iveta ir devusies uz Vāciju iepirkties. „Tā kā uz Vāciju braukt iespējams pa autobāņiem, tur nokļūt var visai ātri,” Iveta stāsta. „Reizēm pat bijis tā – diennakts turp, diennakts atpakaļ.”

Noderīgi padomi, lai ceļojums ar auto būtu drošs:

  • Dodoties ceļojumos ar auto, noteikti jāiegādājas ceļojuma apdrošināšana, KASKO un OCTA.

    Ko nodrošina OCTA?

  • OCTA apdrošināšana ir obligāta saskaņā ar likumu – tā paredz zaudējumu segšanu, kuri ceļu satiksmes negadījuma rezultātā nodarīti trešās personas mantai/veselībai.
  • Dodoties ceļojumā, OCTA polise jāņem līdzi izdrukātā veidā. Standarta OCTA līgums ir spēkā Eiropas Ekonomikas zonas valstīs, bet, dodoties uz valstīm, kuras nav šajā zonā, jāslēdz starptautiskais apdrošināšanas līgums – Zaļā karte. Maksimālai aizsardzībai ieteicams iegādāties arī dzīvības apdrošināšanas polisi, jo tā kalpos kā atbalsts pašam īpašniekam traumas gadījumā vai ģimenei nāves gadījumā.


Ko nodrošina KASKO?

  • KASKO apdrošināšana pasargās automašīnu pret dažādiem neparedzamiem gadījumiem, kas var notikt ceļojuma laikā, piemēram, ja auto tiek apskrāpēts, noslīd no ceļa, jo iekļūst satiksmes negadījumā. Kārtojot KASKO, jāpārliecinās, vai valstīm, uz un caur kurām ceļo, tā ir spēkā, kāds ir riska segums, pašriska apmērs un vai tiek nodrošināta diennakts tehniskā palīdzība ārzemēs.

Ceļojuma apdrošināšana pasargās no zaudējumiem tad, ja notiek nelaimes gadījums, tiek gūta trauma, cilvēks pēkšņi saslimst, tāpat arī pasargātas būs personīgās mantas ceļojuma laikā – tas var būt īpaši svarīgi, jo, braucot ar auto, parasti paņem līdzi vairāk mantu. Tomēr, iegādājoties ceļojuma apdrošināšanu, svarīgi pārliecināties, kādus riskus tā segs un vai apdrošināšanas summas ir pietiekami lielas šādu risku segšanai.

Aptauja

Kādi ir Tavi vasaras atvaļinājuma plāni?

Tuvākie notikumi