6. apr, 2022

9 radoši un ilgtspējīgi jauniešu biznesa projekti

Attīstošas koka rotaļlietas bērniem, īpaša iepazīšanās spēle “ledus laušanai” saviesīgos pasākumos un bērniem paredzēts konstruktors, izceļot savstarpējās komunikācijas, radošuma un jaunu prasmju apguves nozīmi sabiedrībā – labākie jauniešu biznesa projekti žūrijas un sabiedrības vērtējumā Swedbank konkursā “Biznesa skices”. Iepazīsties visiem deviņiem laureātiem, kas trijās vecuma grupās sadalījuši kopējo konkursa naudas balvu fondu 13 750 eiro apmērā.

No koka rotaļlietām līdz elektrisko skrejriteņu uzlādes stacijai –
piedāvā studenti

1. Attīstošas koka konstrukcijas rotaļlieta sniedz iespēju bērnam veidot dažnedažādas konstrukcijas, neierobežojot iztēli un vienlaikus mudinot loģiski domāt par konstrukcijas uzbūvi. Banku augstskolas studentu komandas “WoodyToys rotaļlietas radījuši, ņemot vēra, kabērnam 1–7 gadu vecumā jāattīsta radošā un loģiskā domāšana, kā arī smalkā motorika, tāpēc vajadzīgas drošas, ilgtspējīgas rotaļlietas, kas vienlaikus palīdz apgūt sadarbības prasmes, veidojot konstrukcijas ar kādu kopā. Bērnu rotaļlietām jābūt kompaktām, lai tās varētu paņemt līdzi jebkurā izbraucienā vai ērti novietot plauktā, kur tās neaizņem daudz vietas.  

 

2. “Jollity” ir platforma, kur vecāki var atrast aktivitātes, ko darīt kopā ar saviem bērniem, un uzņēmumi, kas nodrošina ģimenes aktivitātes, var vieglāk sasniegt savus klientus. Rīgas Ekonomikas augstskolas komandas radītā ģimeņu aktivitāšu platformas vienlaikus risina divas saistītas problēmas –no vienas puses,vecākiem nereti sagādā grūtības jaunu, bērniem piemērotu brīvā laika aktivitāšu atrašana, bet, no otras puses, uzņēmumiem, kas piedāvā ģimenes aktivitātes, ir grūti sasniegt savu mērķauditoriju un piesaistīt klientus. Mazākiem uzņēmumiem nav resursu, lai izveidotu online platformu, kur izvietot informāciju par savu uzņēmumu. “Jollity” piedāvā dažādus filtrus, lai katra ģimene spētu atrast tieši sev piemērotas aktivitātes, bet katrs uzņēmums – izvietot informāciju par savu piedāvājumu, neieguldot līdzekļus sava risinājuma attīstīšanā.

 

3. Stendu elektrisko skrejriteņu uzlādei un saslēgšanai piedāvā komanda “Lock & Roll” no Rīgas Tehniskās universitātes. Šis produkts ļauj cilvēkiem pieslēgt un uzlādēt savus elektriskos skrejriteņus dažādās pilsētas vietās, piemēram, pie kinoteātriem, tirdzniecības centriem, kafejnīcām, ļaujot neuztraukties par sava elektriskā skrejriteņa drošību. Elektriskais skrejritenis ir ērts un ātrs pārvietošanās veids pilsētā, īpaši sastrēgumstundās, kā arī atkrīt jautājums par autostāvvietas atrašanu un apmaksu. Elektrisko skrejriteņu uzlādes stendu infrastruktūras izveide pilsētā mudinātu cilvēkus kā transporta līdzekli izmantot dabai draudzīgāku risinājumu – elektrisko skrejriteni. Savukārt elektrisko skrejriteņu nomas uzņēmumiem nebūtu jākontrolē skūteru baterijas līmenis – lietotāji varētu tos novietot pie tuvākās uzlādes stacijas, iegūstot atlaidi. Nomas skrejriteņu novietošana uzlādes stendos arī netraucētu gājējiem uz trotuāriem.

 

Iepazīšanās spēle, mājiņas dzīvniekiem un saliekams drēbju statīvs –
TOP3 vidusskolēnu biznesa projekti

1. Iepazīšanās spēli “Iesildīšanās” radījusi Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas komanda. Tā ir kāršu spēle, kas piedāvā iespēju jēgpilni pavadīt laiku, iepazīt un veidot saikni ar jau pazīstamiem vai tikko iepazītiem cilvēkiem caur aizraujošiem uzdevumiem un jautājumiem, kas ir sevišķi aktuāli pandēmijas un vispārējas izolācijas laikā. Spēle dod iemeslu uzsākt sarunu, jo tajā var iesaistīties visi neatkarīgi no vecuma vai citām īpašībām, tāpēc neviens netiek diskriminēts. Daudzveidīgu uzdevumu pildīšana ļauj kļūt par daļu no grupas, justies piederīgam, jo katram ir iespēja parādīt savas stiprās puses. Spēlē iekļauti jautājumi, par kuriem parasti netiek diskutēts, tāpēc to atbildēšana ļauj uzzināt vairāk par savu sarunu biedru, bet jautājumi un uzdevumi veido iespēju rast kopīgas intereses, par kurām turpināt sarunu vēlāk.

2. Daudzfunkcionālās mājiņas mājdzīvniekiem “LPH (Lovely Pet’s Houses) ir īpašas, modernas, ērtas koka mājiņas kaķiem un maziem suņiem, kuras ideāli piemērotas jebkuram dzīvokļa vai privātmājas interjeram un vienlaikus pilda mājiņas funkciju mājdzīvniekam un mēbeles funkciju saimniekam. Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja komandas izveidotais produkts ir daudzfunkcionāls, klientam nevajag iegādāties atsevišķi nagu asinātāju, bļodiņas, spilvenu vai naktsskapīti, jo šīs funkcijas ir apvienotas LPH mājiņās. Tās ietaupa vietu, ir videi draudzīgas, izceļas ar dizainu un daudzfunkcionalitāti. Turklāt uzņēmums ir sociāli atbildīgs, jo palīdz klaiņojošiem dzīvniekiem tikt pie mājiņas aukstajā sezonā – no atlikušajiem materiāliem uzņēmums gatavo mājiņas klaiņojošiem kaķiem. Tāpēc, jo vairāk cilvēku iegādājas LPH produktus, jo vairāk materiālu atliek ielas kaķu mājiņu izgatavošanai.

3. “LietuVieta” ir saliekams drēbju statīvs. Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolēnu radītais produkts iecerēts kākvalitatīvs, izturīgs, dabai draudzīgs, ērts, viegli saliekams, izjaucams un pārvietojams drēbju statīvs no koka. Tas palīdz organizēt un uzturēt kārtīgu vidi, ietaupīt vietu un iedrošina rūpēties par dabu, jo tā sastāvā nav metāla vai plastmasas detaļu. Sevišķi noderīgs tas ir studentiem, kuri ievācas jaunā dzīvesvietā un vēl nevar atļauties iegādāties skapi, vai koriem un deju kolektīviem, kas dodas izbraucienos uz citām pilsētām un valstīm un kam pārģērbšanās telpās ir ierobežota vieta. Tāpat statīvs ir piemērots cilvēkiem, kuri ceļo ar mašīnu un dodas izbraucienos dabā.

STEM konstruktors bērniem, eko podiņi augiem un aizraujoša galda spēle –
spožākie pamatskolēnu biznesa projekti

1. “Mazais inženieris” ir bērniem paredzēts STEM konstruktors ar montāžas instrukcijām, uzdevumiem dabaszinātņu likumsakarību izpētei un nepieciešamajiem materiāliem trīs vienkāršu modeļu izgatavošanai, lai palīdzētu bērniem attīstīt roku-acu koordināciju, smalko motoriku, radošumu, problēmu risināšanas un modelēšanas prasmes. Siguldas Valsts ģimnāzijas skolēnu mācību uzņēmuma radītais konstruktora komplekts daļēji sastāv no dažādiem otrreiz izmantotiem materiāliem: iepakojuma kastītēm, pudeļu korķīšiem, salmiņiem utt.

2. “Eko podiņi” ir no kokosriekstu čaulām izgatavoti telpaugu podiņi, ko Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas komanda ir radījusi savām rokām. Šie eko podiņi istabas augiem sniedz radošu papildinājumu telpas interjeram un aizstāj plastmasas podiņus ar dabai draudzīgu materiālu, tā samazinot plastmasas ražošanā radīt kaitīgo izmešu daudzumu.

3. Aizraujošās galda spēles “Dārgumu mistērija” autori ir Lizuma vidusskolas skolēnu mācību uzņēmums “Octalara”. Šajā spēlē ir jāatklāj laukums, jāsavāc dārgumi un pirmajam jānokļūst līdz finiša lauciņam. Jaunieši akcentē, ka šī spēle risina komunikācijas trūkumu, ļauj noderīgi pavadīt brīvo laiku, sekmē zaļu dzīvesveidu un veido atbildīgu attieksmi pret vidi. Galda spēles kauliņi veidoti no koka, un arī citi materiāli ir dabai draudzīgi. Turklāt tā ir laba alternatīva brīvā laika pavadīšanai pie viedierīču ekrāniem.

“Katrs nākamais konkursa “Biznesa skices” jauno uzņēmēju iesaukums arvien vairāk rada pārliecību, ka jaunieši var radīt oriģinālus risinājumus un pievilcīgus produktus, kas risina reālas sabiedrības vajadzības ar pārdomātiem un ilgtspējīgiem līdzekļiem. Šogad konkursā devām iespēju piedalīties daudz plašākam dalībnieku lokam – vidusskolēniem pievienojās pamatskolēni un studenti.  Iepriekšējos konkursa gados jau novērojām, ka vidusskolēniem ir liels potenciāls, bet redzam, ka arī 7-9. klašu skolēniem ir ne vien idejas, bet arī risinājumi, savukārt studentiem reāli biznesi, kam ceram konkursā iegūtā pieredze un naudas balvas būs labs grūdiens biznesa attīstībai,” saka Reinis Jansons, Swedbank Finanšu institūta vadītājs un konkursa “Biznesa skices” žūrijas priekšsēdētājs.


Kopumā konkursam pieteicās vairāk nekā 170 komandas un vairāk nekā 500 jaunieši visā Latvijā. Jauniešu biznesa plānus un pūļa finansējuma pieteikumus vērtēja vairāk nekā 50 Swedbank ekspertu, kā arī konkursa sadarbības partneru pārstāvji no Junior Achievement Latvia, Projektu bankas un Rīgas Tehniskās universitātes Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas nodaļas. Vidusskolēnu un studentu komandu godalgoto vietu sadalījumu ietekmēja arī pašu jauniešu piesaistītais finansējums un balsis saviem projektiem pūļa finansējuma platformā “Projektu banka”, kopumā savācot teju 7000 eiro un 3000 balsu.