Mammu pieredze – bērna kopšanas atvaļinājumā ar oficiālu vai aplokšņu algu

Īstermiņā aplokšņu alga var šķist izdevīga, taču ir dzīves situācijas, kas pierāda – sadarbība ar godīgu un visus nodokļus samaksāt spējīgu darba devēju atmaksājas!

Viena no tādām situācijām ir bērna kopšanas atvaļinājums, kura laikā valsts piešķirtā bērna kopšanas pabalsta apjoms ir tieši atkarīgs no māmiņas oficiālās darba algas – jo mazāka bijusi oficiāli saņemtā summa, jo mazāks pabalsts gaidāms laikā, kad tēriņi tikai palielināsies.

Mazs pabalsts pēc aplokšņu algas

Jaunā māmiņa Ilze bija tikko pabeigusi mācības augstskolā un strādāja divos darbos – pilnas slodzes darbu nelielā arhitektu birojā un pāris dienas mēnesī par apkopēju un sētnieci Valsts nekustamajos īpašumos. Arhitektu birojā Ilze oficiāli saņēma minimālo algu par nepilnu darba slodzi – tā darba devējam bija izdevīgāk. Atlikušo summu Ilze saņēma aploksnē un atzīst, ka tolaik pret to nemaz neiebilda, jo šāda bijusi viņas vienošanās ar darba devēju jau no paša sākuma, kurš atklāti pateicis – vai nu šādi, vai kopējā saņemtā atalgojuma summa būs krietni mazāka. Darba pozīcija Valsts nekustamajos īpašumos bija oficiāla, un par Ilzi tika maksāti visi nodokļi. Darbs gan bija jādara tikai pāris dienas mēnesī, tāpēc atalgojumus, protams, bija salīdzinoši neliels.

Tad neplānoti pieteicās Ilzes dēliņš! Par bērna audzināšanas finansiālo pusi viņa ar draugu vēl nebija domājuši. Ilze atceras, ka grūtniecības sākuma posmā apsvēra ātri lūgt darba devēju atalgojuma sistēmu mainīt un vairāk no viņas algas samaksāt nodokļos, taču tolaik, krīzes laikā, klīda runas par to, ka māmiņu pabalsts tiks samazināts uz konkrētu summu neatkarīgi no algas apjoma. Tāpēc Ilze atteicās no riska pazaudēt gan daļu algas, gan neiegūt lielāku pabalstu – vēlāk gan izrādījās, ka šīs runas tā arī nepiepildījās.

Pateicoties nelielajai, bet oficiālajai algai valsts iestādē, kopumā Ilze bērnu kopšanas pabalstā saņēma vismaz pārsimts latu. Tas gan, protams, bija ļoti maz un atstāja iespaidu uz ģimenes labklājību. Arī Ilzes draugs toreiz pelnīja salīdzinoši maz, tāpēc jaunā ģimene lielā mērā paļāvās uz ģimenes atbalstu, līdz paši sasniedza pietiekamu finansiālu stabilitāti.

Tagad Ilze gaida otro dēliņu un par finansiālo situāciju neuztraucas. Darbs, kurā Ilze strādājusi pēdējos pāris gadus, par viņu oficiāli maksā visus nodokļus – ne tikai par algu, bet arī par visiem komandējumiem un prēmijām. Bērna kopšanas atvaļinājuma pirmajā gadā Ilze ik mēnesi saņems pabalstu pilnā algas apmērā, tāpēc par iztikšanu jāuztraucas vairs nebūs.

Bērna kopšanas atvaļinājums bez rūpēm

Tikpat pozitīva pieredze kā Ilzei ar otro bērniņu ir arī Ineses Ozolas, Swedbank Faktoringu nodaļas projektu vadītājas, pieredze. Ineses ģimene redzama attēlā. Pašlaik Inese ir trešā bērniņa kopšanas atvaļinājumā un no sirds izbauda šo laiku kopā ar mazuli. Bankā Inese strādā kopš 2004. gada, un šajā laikā piedzimušas jau trīs meitas – Santa (8 gadi), Alise (6 gadi) un mazā Samanta, kura nupat nosvinējusi mēneša jubileju.

Inese atzīst, ka ne mirkli nav šaubījusies par to, ka Swedbank ir izcils darba devējs tieši no jaunas māmiņas skatpunkta. Viņai vienmēr bijis skaidrs, ka uzņēmums par viņu nomaksās visus nodokļus un ka bērna kopšanas atvaļinājuma laikā par līdzekļiem nebūs jāuztraucas.

Šoreiz Inese nolēmusi bērna kopšanas atvaļinājumā palikt maksimālo laika posmu – pusotru gadu. Pirmajā gadā ikmēneša pabalsta apjoms ir vienāds ar māmiņas algas apjomu, taču atlikušo pusgadu tas ir nedaudz mazāks. Par to gan Inese neuztraucas – darbā iepriekš saņemtās bonusu summas ir pilnīgi pietiekamas, lai atsvērtu nelielo pabalsta samazināšanos bērnu kopšanas atvaļinājuma pēdējā pusgadā.

Inese, skaidri zinot, ar ko rēķināties, jau iepriekš papildus saņemtos līdzekļus iekrājusi un nu jau uzsākusi mierīgu un laimīgu dzīves posmu, brīvu no rūpēm par naudu.

Noderīga adrese:

Swedbank Bērnu un vecāku pabalstu kalkulators