Padomi, kā pasargāt maciņu no pārāk lieliem tēriņiem Ziemassvētkos

Pētījums liecina, ka Ziemassvētku laikā būtiski pieaug ar kredītkartēm veikto pirkumu skaits. Lūk, daži padomi, kā, iegādājoties dāvanas, neiecirst pārāk lielu robu personiskajā budžetā.

Decembris ir laiks, kad daudzi no mums veic dažādus pirkumus – gādā Ziemassvētku dāvanas tuviniekiem un, izmantojot svētku sezonas atlaides, iegādājas sen iecerētus lielākus pirkumus. Nereti norēķinoties tiek izmantotas kredītkartes. Swedbank apkopotie dati rāda, ka tieši decembrī kredītkaršu lietotāju skaits ir lielāks nekā citus mēnešus. Decembrī ar kredītkarti biežāk iepērkas mājsaimniecības preču veikalos, jo tur pieejams plašs sortiments – sākot no elektroprecēm līdz servīzēm. Ar kredītkarti biežāk norēķinās arī skaistumkopšanas un SPA salonos, elektronikas preču veikalos, kā arī grāmatnīcās. Lietotas apdomīgi, kredītkartes sniedz daudz priekšrocību, tāpēc Swedbank kredītkaršu jomas vadītāja Inese Linde-Vaļuka piedāvā piecus vienkāršus, taču svarīgus padomus pārdomātai kredītkartes izmantošanai, kas var būt īpaši noderīgi Ziemassvētku dāvanu un atlaižu drudža laikā.

Sekojiet līdzi saviem tēriņiem
Salīdzinot ar skaidras naudas maksājumiem, kredītkaršu priekšrocība ir ērtā veikto pirkumu pārskatāmība – nav nepieciešamības saglabāt visus čekus, lai varētu sekot līdzi tam, kad, kur un cik daudz ir iztērēts. Regulāri pārbaudot savu kredītkartes konta pārskatu  (vismaz reizi nedēļā), jūs nezaudēsiet kontroli pār tēriņiem un varēsiet laikus pārtraukt kredītkartes izmantošanu, ja jutīsiet, ka nespēsiet iekļauties atmaksas termiņos.

Ziniet savu iespēju robežas
Ja jums ir bažas, ka iztērēsiet vairāk, nekā varat atļauties laicīgi atmaksāt, samaziniet kartes kredītlimitu. Izvēlēties tādu summu, par kuru esat pārliecināti, ka varēsiet ik mēnesi veikt tās paredzēto atmaksu. Banka ir ieinteresēta, lai jūs spētu bez problēmām atmaksāt aizdevumu, tāpēc ir tikai adekvāti izvēlēties mazāku kredīta limitu, pat ja jums ir pieejamas arī lielākas aizņēmuma summas.

Izmantojiet kredītkarti neatliekamu pirkumu veikšanai
Daudzi no tiem, kas iedzīvojušies parādos neapdomīgas kredītkaršu izmantošanas dēļ, atzīst, ka šie parādi sakrājušies, teju nemanot. Visbiežāk tieši mazie pirkumi – 10 līdz 30 eiro vērtībā – ir tie, kas laika gaitā sakrājas un izveido neparedzētu un nepatīkamu parāda kopsummu. Izmantojiet kredītkarti tikai neatliekamiem pirkumiem. Piemēram, ja jūs pārsteidz negaidīti izdevumi par medicīnas pakalpojumiem vai pirms algas dienas bērnam nepieciešamas skolas lietas. Protams, ja esat ceļojumā un gadās neparedzēti izdevumi, tad ir labi, ja makā ir rezerves nauda.

Papildiniet savu budžetu, izmantojot kredītkarti
Ja tomēr esat pietiekami disciplinēts, jūs varat izmantot kredītkarti arī kā papildinājumu savam ikdienas budžetam. Šī stratēģija ietver rūpīgi plānotus iepirkumus – sastādiet tēriņu sarakstu un izmantojiet kredītkarti, līdz esat sasnieguši paredzēto izmaksu griestus. Šādā veidā jūs iegūsiet atlaides un citas priekšrocības, ko piedāvā tikai kredītkarte, arī par tiem pirkumiem, kurus būtu veikuši jebkurā gadījumā. Dažādas tirdzniecības vietas piedāvā izdevīgus nosacījumus, iepērkoties tieši ar kredītkarti. Sekojot tiem līdzi, ir iespēja pat ietaupīt.

Izmantojiet priekšrocības, ko piedāvā kredītkarte
Pat tad, ja pieejamās atlaides un citi bonusi nav primārā motivācija, kamdēļ esat izvēlējušies lietot kredītkarti, iegūtās priekšrocības atsevišķās situācijās var izrādīties ļoti noderīgas. Piemēram, dažas kredītkartes piedāvā bezmaksas ceļojumu apdrošināšanu, pirkumu apdrošināšanu, nemaksāt procentus, ja atmaksā ar karti iztērēto bezprocentu periodā. Piemēram, pērkot telefonu, televizoru vai jebkuru citu lietu, pirkums ar kredītkarti tiek automātiski apdrošināts, bet, ja plānojat doties uz ārzemēm, ceļojuma apdrošināšana ir jau iekļauta kredītkartē, turklāt visai ģimenei, ar ko kopā ceļojat.