Melnā piektdiena – vai vērts iepirkt Ziemassvētku dāvanas ASV un Ķīnā?

Melnā piektdiena ir pasaulē iespaidīgākās un neprātīgākās iepirkšanās diena. 23. novembrī pasauli – no ASV līdz pat Ķīnai – pāršalks grandiozas atlaides.

Kas ir Melnā piektdiena?
Lai arī šī tradīcijas vēsture meklējama pavisam nesen – pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, versijas par tās izcelsmi ir dažādas. Vieni to saista ar biržas krīzi, ko izraisīja zelta spekulanti, citi ar grāmatvedības dokumentiem, kuros melnā ailīte nozīmē peļņu, vēl citi ar automašīnu sastrēgumiem piektdienā pēc Pateicības dienas.
Lai vai kā, skaidrs, ka patlaban tā ir īsta iepirkšanās orģija, kurā piedalās vairāk nekā puse amerikāņu. Nevienā citā gada dienā preces nav pieejamas ar tik grandiozām atlaidēm. Būtībā pārdevēji šo datumu izmanto, lai pirms Ziemassvētkiem iztīrītu plauktus no vecajām kolekcijām, bet pircēji – lai iegādātos lērumu nevajadzīgu lietu un šo to noderīgu par puscenu vai pat lētāk. Tā kā šī diena ir oficiāla darbdiena, vairums amerikāņu tam izmanto savas atvaļinājuma iespējas. Veikalu atvēršanās brīdī tajos ielaužas milzu pūļi, lai neskatoties savos grozos mestu visu, kas stāv plauktos.
Lai saprastu, cik iespaidīgas ir piedāvātās atlaides, varam aplūkot dažus populārākos pirkumus ASV pirms gada. Toshiba televizoru ar 49 collu ekrānu interneta vietnē Best Buy varēja iegādāties par 199 dolāriem. Tā standarta cena ASV ir teju par 300 dolāriem augstāka. Canon EOS fotokamera, kuras standarta cena ir ap 750 dolāriem, veikalu tīklā Kohl’s Cash tika izķerta par 499 dolāriem. Starp populārākajiem pirkumiem var atrast arī metāla pannu par 9,99 $ (29,99 $), Canon printeri par 19,99 $ (69,99 $) un papildu bonusu – 20 dolāru papīra iegādei, kašmira džemperus par 39,99 $ (139,99 $) utt. Iegādājoties Walmart veikalos aktuālākos iPhone vai Samsung Galaxy modeļus, pircējs saņēma 250 $ kuponu citiem pirkumiem. Atlaides un bonusi ir patiešām grandiozi, un nav šaubu, ka šogad piedāvājums būs vēl iespaidīgāks.


Latvija nav Amerika?
Kāda gan mums jēga no amerikāņu iepirkšanās ziņām? Pirmkārt, Latvijas tirgotāji ar katru gadu aizvien vairāk cenšas Melno piektdienu izmantot arī savu pircēju pievilināšanai. Atlaides būs, un nav izslēgts, ka šur tur – pat visnotaļ iespaidīgas. Otrkārt, globālais tīmeklis ir nojaucis valstu robežas un arī mēs varam iepirkties ASV lielveikalos. To darot, jāņem vērā, ka tikai daži ASV veikali piedāvā piegādāt preci ārpus ASV teritorijas. Ir vērts atrast informāciju par “šipinga” (piegādes) nosacījumiem, lai nebūtu jākož pirkstos, kad grozs pilns ar kārotām mantām, bet tās nav iespējams iegādāties. Piemēram, Walmart nodrošina preču piegādi tikai ASV, savukārt Amazon.com par papildus samaksu ved arī uz Latviju. Šeit varat iepazīties ar cenām. Vēl kāda alternatīva – Latvijas uzņēmumi, kas piedāvā preču piegādes pakalpojumus. Ideja ir vienkārša – uzņēmumam ir adrese ASV, uz kuru jūs pasūtāt preces, un viņi savukārt nodrošina to pārsūtīšanu uz Latviju. Pakalpojums nav dārgs, tomēr tās ir papildu izmaksas, un pirms tam derētu ļoti rūpīgi noskaidrot, vai šiem pārsūtītājiem var uzticēties. Atrodiet atsauksmes internetā, vēlams no neatkarīgiem avotiem, nevis komersanta mājaslapā.
Vēl svarīgs apstāklis – nodokļi. Visticamāk, ka par ASV pirktajām precēm nāksies samaksāt PVN vai muitas nodokli, bet varbūt pat abus.
Iepirkšanās internetā daudzus biedē, jo preci nevar apčamdīt, nav iespējams ielūkoties pārdevējam acīs, lai saprastu, vai darīšana ar godavīru. Ir daudz iedomātu un arī reālu riska faktoru, tāpēc vajadzētu izsvērt, kas svarīgāk – acīmredzami izdevīgāka iepirkšanās bez rindām vai drošības sajūta, kas pārņem, kad kārotā prece jau rokā. Drošības sajūtu var stiprināt, izmantojot preču apdrošināšanu, ko piedāvā atsevišķas kredītkartes. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja prece būs brāķēta, bet pārdevējs blēdis, jūs neko nezaudēsiet. Kredītkarte var izrādīties noderīga arī tāpēc, ka dažos veikalos parastās maksājumu kartes nepieņem.


Varbūt Ķīnā?
Tā kā Melnā piektdiena, līdzīgi kā hamburgeri, džezs un Holivudas kino, ir kļuvusi par visas pasaules kultūras sastāvdaļu, iepirkšanās laimi var meklēt arī tepat – Latvijas, Lielbritānijas vai Vācijas veikalos. Ja vēlaties paspēt uz Ziemassvētkiem iegādāties lētas dāvanas, grandiozas atlaides piedāvās arī ar zemajām cenām populārais Ķīnas milzis – AliExpress.
AliExpress ir iemiesojums visam, kas nāk prātā, iedomājoties mūsdienu Ķīnu, – tas dažu gadu laikā kļuvis par lielāko interneta iepirkšanās vietni pasaulē un piedāvā par salīdzinoši nelielu naudu iegādāties milzums visneiedomājamāko lietu, ko radījuši tikai miljardam ķīniešu zināmu zīmoli. Mums šie nosaukumi neizsaka neko, bet tas nebūt nenozīmē, ka to produkcija ir garantēti nekvalitatīva. Ir jāmāk meklēt. Saprotams, ka šajā vietnē lielākoties mēs raugāmies uz elektroniku. Tās cenas ir teju uz pusi zemākas nekā analogiem Latvijā, bet nav izslēgts, ka Melnajā piektdienā atšķirība būs vēl jūtamāka.
Iepērkoties AliExpress, jāpievērš uzmanība divām lietām – atsauksmēm un piegādes laikam. Atsauksmes šajā veikalā iespējams rakstīt tikai tiem, kas preci ir reāli nopirkuši. Tas nodrošina to ticamību. Jāsaprot, ka AliExpress ir platforma, kurā darbojas simtiem, ja ne tūkstošiem tirgotāju un atsauksmēs var iegūt informāciju ne tikai par preces, bet arī pārdevēja kvalitāti. Lielākoties piegāde ir bez maksas, bet jāapbruņojas ar pacietību – līdz brīdim, kad saņemsiet preci, var paiet trīs nedēļas vai pat mēnesis. Tātad, ja vēlaties izmantot šo vietni Ziemassvētku dāvanu iegādei, Melnā piektdiena, kas šogad iekrīt 24. novembrī, ir pats pēdējais brīdis, lai to darītu.


Karaliskā pucēšanās
Sakām Eiropa, domājam Lielbritānija. Lieliskas iespējas iepirkties ir arī Vācijā un citās valstīs, bet tieši uz Eiropas lielāko salu ir iestaigāta visgludākā iepirkšanās taciņa. Iepirkšanos Apvienotajā Karalistē mēs varētu sadalīt divās daļās – apģērbi un mantas. Par mantām mēs uzskatām jebko – elektroniku, rotaļlietas, kosmētiku, visu, ko varam kādam uzdāvināt. Šeit izvēle, no vienas puses, neliela, bet, no otras, – bail apmaldīties. www.ebay.co.uk un www.amazon.co.uk piedāvā visu, ko spējat iedomāties. Protams, ka atšķirībā no AliExpress šajos veikalos vairums zīmolu ir zināmi, cenas augstākas, toties piegāde ātrāka. Savukārt, ja salīdzina ar šo veikalu analogiem ASV, transporta izdevumi ir mazāki, piegāde ātrāka, turklāt līdz pat Brexit sarunu beigām nav nekādu papildu nodokļu. Iepirkties Lielbritānijā izdevīgi arī tāpēc, ka vietējie latvieši, kuru tur netrūkst, piedāvā dažādus izdevīgus preču transportēšanas pakalpojumus. Saprotams, ka runa atkal ir par uzticamību, bet internets nevienam neļauj samelot – ja neesi uzticams, to kāds kaut kur noteikti jau ir pateicis.
Kopš Latvijas iedzīvotāji atklāja Sportsdirect.com, tā ir viena no iecienītākajām vietām, kur pirkt apģērbu. Tomēr, izrādās, tā nebūt nav vienīgā. Vietnē internetaveikali.eu iepirkšanās entuziasti apkopojuši informāciju par labākajām iepirkšanās vietām tīmeklī, un ticiet – vairums no tām gatavojas Melnajai piektdienai. www.everything5pounds.com,kā jau liecina nosaukums, visām precēm ir viena cena. Turklāt runa nav par plastmasas svečturiem vai lētu bižutēriju, bet gan normālas kvalitātes apaviem un apģērbu. eu.boohoo.com – stilīgu jauniešu un bērnu apģērbu veikals. usc.co.uk/ – īsts outlets jeb dārgu zīmolu kolekciju izpārdošana par zemākām, bet ne zemām cenām. Šie ir tikai daži piemēri, bet jau minētā Google tādus zina vēl un vēl.
Varbūt šajos Ziemassvētkos mums vairāk laika atliks, lai pucētos un domātu gaišas domas, nevis stumdītos un grūstītos pie veikalu plauktiem…