Kā iemācīt bērnam gudri rīkoties ar naudu

Kas ir ģimenes budžets? Kā tas veidojas un kur tiek tērēts?

Ieteikumi vecākiem:

Svarīgs ir piemērs

Ņem bērnu līdzi, kad dodies iepirkties. Stāsti, kā notiek preces izvēle, kāpēc ir svarīga gan tās kvalitāte, gan arī cena. Gatavojot ēdienu, ļauj bērnam sarēķināt, cik izmaksā ģimenes maltīte.

Ļauj bērnam pašam iegādāties vienkāršākas preces vai pārtikas produktus savām vajadzībām – izsniedz noteiktu summu, kuru viņš var iztērēt.

Ļaujies eksperimentiem.

Ļauj bērnam iegādāties produktus vakariņām visai ģimenei. Iespējams, šajā ēdienreizē būs tikai čipsi, taču tas ļaus uzskatāmi paskaidrot, ka katru dienu šādi ēst nebūs pareizi.

Naudas krāšana kādas sen kārotas lietas iegādei veidos izpratni par to, cik svarīgi ir gan būt taupīgam, gan arī veidot savu prioritāšu sarakstu, liekot arī reizēm atteikties no kādas ne īpaši svarīgas lietas.

Ļauj bērnam pelnīt.

Samaksa par kādu darbu ir būtiska. Taču svarīgi ir noteikt arī tos pienākumus, kas mājās būs jāveic bez maksas. To labi izdarīt ar piemēru – mamma vai tētis par vakariņu gatavošanu nesaņem naudu, tātad par trauku mazgāšanu arī neviens nemaksā. Taču, ja kaimiņienei jāizravē puķu dobe un darbs tiek labi padarīts, atalgojums var būt arī naudas izteiksmē.