Lai palīdzētu šo procesu padarīt skaidrāku un pārskatāmāku, esam apkopojuši būtiskāko informāciju par to, kā rīkoties soli pa solim.
Kad un kā par tuvinieka nāvi informēt banku?
Tuvinieka nāves gadījumā aicinām pēc iespējas ātrāk sazināties ar banku, kurā tuviniekam ir atvērts konts, lai informētu par notikušo.
Ja tuvinieks ir izmantojis Swedbank pakalpojumus, aicinām sazināties, zvanot pa tālruni 67444444. Banka sniegs informāciju par turpmākajiem soļiem, lai sakārtotu mirušās personas finanšu saistības. Turpmākai saziņai būs jāsniedz sava kontaktinformācija – tālruņa numurs un e-pasta adrese.
Kā uzsākt mantojuma lietu?
Lai uzsāktu mantojuma lietu, mantiniekiem jāvēršas pie zvērināta notāra, kurš darbojas tās apgabaltiesas darbības teritorijā, kur bija reģistrēta mirušā pēdējā deklarētā dzīvesvieta. Ja pēdējā deklarētā dzīvesvieta nav zināma, jāvēršas pie notāra, kurš darbojas tās apgabaltiesas darbības teritorijā, kurā atrodas mirušā manta vai tās galvenā daļa.
Zvērināts notārs informēs mantiniekus par iesniedzamajiem dokumentiem, mantojuma procesu un nokārtos visas nepieciešamās formalitātes, lai mantinieki varētu saņemt mantojuma apliecību.
Zvērinātu notāru saraksts pieejams tīmekļa vietnē www.latvijasnotars.lv.
Jāatzīmē, ka Latvijā mantošanu regulē Civillikums, un mantot var gan pēc mantojuma līguma, gan pēc testamenta, gan pēc likuma. Attiecīgi, līgumiskai mantošanai ir priekšroka pret testamentāro mantošanu, un tām abām ir priekšroka pret likumisko mantošanu. Papildus jānorāda, ka visi trīs mantošanas veidi var pastāvēt arī kopīgi. Ja mirušais nav izteicis savu gribu, atstājot testamentu vai noslēdzot mantojuma līgumu, tad mantošana notiks pēc likuma.
Ko darīt pēc mantojuma apliecības saņemšanas?
Kad esat saņēmis mantojuma apliecību, tā jāiesniedz bankā, norādot arī savu kontaktinformāciju, lai vienotos par turpmāko rīcību attiecībā uz mantotajiem līdzekļiem un iespējamām saistībām.
Nepieciešamie dokumenti mantojuma saņemšanai Swedbank:
- mantojuma apliecība vai Latvijas Republikas tiesas spriedums par mantinieka apstiprināšanu mantojuma tiesībās (ar atzīmi par stāšanos likumīgā spēkā);
- atbilstoši situācijai var tikt iesniegti arī citi dokumenti, piemēram, bāriņtiesas lēmums, notariāli apliecināta pilnvara vai mantojuma sadales līgums;
- iesniegums mantojuma izmaksai;
- derīgs mantinieka personu apliecinošs dokuments, bet, ja mantinieku pārstāv pārstāvis - derīgs pārstāvja personu apliecinošs dokuments un mantinieka derīga personu apliecinoša dokumenta kopija.
Kā var pieteikties mantojuma saņemšanai Swedbank?
Mantojuma saņemšanai pieejami trīs pieteikšanās veidi atkarībā no dokumentu formāta un mantinieka iespējām:
- Klātienē filiālē
Mantojuma dokumentus jāiesniedz klātienē filiālē, ja notārs, tiesnesis vai bāriņtiesas pārstāvis mantojuma dokumentus ir izdevis un parakstījis papīra formā, vai arī mantiniekam vai pārstāvim nav kvalificēta elektroniskā paraksta.
- Attālināti internetbankā
Ja notārs, tiesnesis vai bāriņtiesas pārstāvis mantojuma dokumentus ir noformējis elektroniski un parakstījis ar kvalificētu elektronisko parakstu (EDOC, ASICE, PDF formātā), tos var iesniegt Swedbank internetbankā, sadaļā Privātpersonām > Mani dati un uzstādījumi > E-dokumenti. Dokumentu augšupielādes laikā jāizvēlas opcija Mantojuma dokumenti.
Ja mantiniekam vai mantinieka pārstāvim ir kvalificēts elektroniskais paraksts, papildus jāaizpilda iesniegumu mantojuma izmaksai un jāparaksta to ar kvalificētu elektronisko parakstu (EDOC, ASICE formātā). Parakstīto iesniegumu var iesniegt Swedbank internetbankā kopā ar pārējiem mantojuma dokumentiem.
Ja notārs, tiesnesis vai bāriņtiesas pārstāvis mantojuma dokumentus ir noformējis elektroniski un parakstījis ar kvalificētu elektronisko parakstu (EDOC, ASICE, PDF formātā) un iesniegumu mantojuma izmaksai mantinieks vai mantinieka pārstāvis ir aizpildījis elektroniski un parakstījis ar kvalificētu elektronisko parakstu (EDOC, ASICE formātā), dokumenti jānosūta uz e-pastu .
Vai mantojumu Swedbank var saņemt ar pilnvarotās personas starpniecību?
Mantojumu var saņemt ar mantinieka pilnvarotās personas starpniecību, ja pilnvara ir noformēta atbilstoši Swedbank prasībām un pilnvarojuma apjoms to paredz.
Lai mantojumu saņemtu ar mantinieka pilnvarotās personas starpniecību, pilnvarā nepārprotami jābūt norādītām kādām no šādām tiesībām (atkarībā no tā, ko tieši mantinieks vēlas uzticēt pilnvarotajai personai):
- saņemt pilnvardevējam pienākošo mantojumu;
- saņemt pilnvardevēja mantotos līdzekļus;
- pārskaitīt pilnvardevēja mantotos līdzekļus uz pilnvardevēja kontu;
- pārskaitīt pilnvardevēja mantotos līdzekļus uz pilnvarnieka kontu;
- pārskaitīt pilnvardevēja mantotos līdzekļus uz pilnvarnieka norādītiem rekvizītiem;
- rīkoties ar pilnvardevēja mantotajiem līdzekļiem pēc pilnvarnieka ieskatiem;
- utml.
Ja pilnvarā ir tikai norādītas tiesības pieņemt mantojumu, bet nav norādītas tiesības saņemt mantojumu (t.i., darbības, kas paredz rīcību ar mantotajiem līdzekļiem), banka mantojuma izmaksu atteiks. Mantojuma pieņemšana tiek veikta pie zvērināta notāra un šī darbība neietver mantojuma saņemšanu bankā.
Mantojumu var saņemt attālināti tikai uz Latvijā izdotas notariāli apliecinātas pilnvaras pamata, ja notārs to ir noformējis elektroniski un parakstījis ar kvalificētu elektronisko parakstu (EDOC, ASICE, PDF formātā).
Cik ātri tiek izmaksāts mantojums?
Banka izvērtē mantojuma dokumentus un veic mantojuma izmaksu 5 darba dienu laikā pēc visu nepieciešamo dokumentu iesniegšanas.
Kādi izdevumi var rasties saistībā ar mantojuma izmaksu?
- Tiek piemērota komisijas maksa par mantojuma dokumentu izvērtēšanu atbilstoši cenrādim.
- Netiek piemērota komisijas maksas par iekšbankas maksājumiem jebkurā bankas akceptētajā valūtā un EEZ valstu maksājumiem EUR valūtā.
- Tiek piemērota komisijas maksa par starptautiskajiem maksājumiem un EUR maksājumiem ārpus EEZ valstīm atbilstoši cenrādī norādītajām izmaksām par pārskaitījuma veikšanu filiālē.
- Ja mantinieks vēlas saņemt mantojumu skaidrā naudā, tiek ieturēta komisijas maksa saskaņā ar cenrādī norādītajām izmaksām par skaidras naudas darījumiem. Mantotos līdzekļus skaidrā naudā var saņemt filiālēs, kas strādā ar skaidru naudu (skatīt sarakstu).
- Ja mantojumā ietilpst vērtspapīri, tiek ieturēta komisijas maksa par vērtspapīru pārskaitījumu saskaņā ar bankas cenrādi.
Vai var mantot pensiju 3. līmeņa uzkrājumus?
Jā, ja vien mirušais līgumā nebija norādījis citu labuma guvēju, kas saņem uzkrājumu ārpus Civillikumā noteiktās mantošanas kārtības.
Vai tiek mantoti arī kredīti un kā šādā situācijā rīkoties?
Ja mirušajam bija kredīts vai līzings, svarīgi zināt, ka visas saistības tiek mantotas, kas nozīmē arī atbildību par mirušā finansiālajiem pienākumiem. Informāciju par esošajām saistībām sniedz zvērināts notārs, kurš iepazīstina mantiniekus ar kreditoru iesniegtajiem prasījumiem un saistību atlikumu. Lai nodrošinātu saistību izpildi, līdzaizņēmējam vai galviniekam jāturpina pildīt līgumsaistības. Līdz mantojuma apliecības saņemšanai banka uzrauga saistību izpildi vai neizpildi, lai nodrošinātu atbilstošu finanšu procesu norisi.
Būtiskākais, kas jāzina par kredītu mantošanu:
- Saistības tiek mantotas – ja mantinieks pieņem mantojumu, viņš uzņemas atbildību arī par visiem mirušā kredītiem un parādiem.
- Zvērināta notāra loma – notārs, kas vada mantojuma lietu, apkopo informāciju par mirušā aktīviem un saistībām, tostarp kreditoru prasībām.
- Kreditoru prasības – kreditori var pieteikt savus prasījumus mantiniekiem, un šīs saistības ir jāsedz no mantojumā iegūtajiem līdzekļiem.
- Atbildības apmērs – mantinieks atbild tikai tādā apmērā, kādā mantojums sedz saistības. Ja parādi pārsniedz mantojuma vērtību, mantinieks no personīgajiem līdzekļiem tos nesedz.
- Līguma grozījumi– ja mirušajam bija līzings vai kredīts, banka var piedāvāt mantiniekam noslēgt līguma grozījumus vai vienoties par citām saistību izpildes iespējām.
Vai no mantojuma var atteikties?
Jā, no mantojuma var atteikties gan likumiskie mantinieki, gan tie mantinieki, kuriem mantojums pienākas pēc testamenta. Savukārt, ja mantojums pienākas uz mantojuma līguma pamata, mantinieks no mantojuma var atteikties tikai tad, ja šādas tiesības ir noteiktas mantojuma līgumā.
Atteikšanās no mantojuma ir neatgriezeniska – ja mantinieks atsakās no mantojuma, viņš ne tikai nepārņem mirušā saistības, bet arī zaudē tiesības uz mirušā mantu.
Mantošanas process dažkārt var būt juridiski sarežģīts, tāpēc ieteicams laikus konsultēties ar zvērinātu notāru vai juristu. Zinot savas tiesības un iespējas, mantinieki var pieņemt pārdomātus lēmumus un sakārtot ar mantojumu saistītos jautājumus atbilstoši likumam.