Bioloģiskās daudzveidības zudums – klusais drauds ekonomikai

Runājot par bioloģisko daudzveidību, bieži rodas maldīgs priekšstats, ka tā skar tikai retus dzīvniekus vai attālas, neskartas dabas teritorijas. Patiesībā tā ir sarežģīta sistēma, kas ietekmē ikvienu no mums.

Bioloģiskā daudzveidība ir cieši saistīta ar mūsu ikdienas dzīvi un arī uzņēmējdarbību. Bioloģiskā daudzveidība ietver ne tikai sugas, kuras redzam, bet arī neredzamas mikroorganismu kopienas, ģenētiskās atšķirības un visu dzīvo organismu savstarpējās attiecības un mijiedarbību – no mikrobiem augsnē līdz pat sarežģītām ekosistēmām, piemēram, okeānu rifos un lietusmežos.

Tieši no veselīgām un daudzveidīgām ekosistēmām ir atkarīga pārtikas pieejamība, tīrs gaiss un ūdens, medicīniskie resursi un pat stabils klimats. Kā skaidro Pasaules Dabas fonds Latvijā, ekosistēmas uztur sabiedrībai un ekonomikai nepieciešamos pakalpojumus, bez kuriem nevar pastāvēt tādas nozares kā lauksaimniecība, mežsaimniecība vai zivsaimniecība. Piemēram, kukaiņi apputeksnētāji nodrošina pārtikas ražas, bet veselīga augsne – ilgtspējīgu lauksaimniecību.

Tomēr pēdējās desmitgadēs bioloģiskā daudzveidība pasaulē piedzīvo dramatisku samazināšanos. Pasaules Dabas fonds ziņo, ka laika posmā no 1970. līdz 2020. gadam pasaulē analizēto sugu populācijas sarukušas vidēji par 68%.

Galvenie bioloģiskās daudzveidības samazināšanās iemesli ir:

  • Dzīvotņu iznīcināšana un pārveidošana – intensīva lauksaimniecība, urbanizācija, kailcirtes un ūdenstilpju pārveide.
  • Nepārdomāta resursu izmantošana – pārzveja, pārmērīga medīšana, intensīva mežizstrāde un augsnes noplicināšana. Piemēram, jau šodien vairāk nekā 70% zivju krājumu pasaulē tiek pārzvejoti.
  • Piesārņojums – rūpnieciskās ķīmijas, lauksaimniecības notekūdeņi, mikroplastmasa, gaisa piesārņojums un pat gaismas un trokšņa ietekme uz sugām.
  • Invazīvās sugas – dzīvnieki un augi, kas, nonākot jaunā vidē, izspiež vietējās sugas un izjauc līdzsvaru.
  • Klimata pārmaiņas – mainoties temperatūrai un nokrišņiem, daudzas sugas nespēj pielāgoties pietiekami ātri.

Bioloģiskās daudzveidības zudums – risks arī biznesam

Vairāk nekā 55% no pasaules IKP ir tieši atkarīgi no bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu pakalpojumiem. Bioloģiskās daudzveidības zudums ietekmē uzņēmējdarbības izmaksas, resursu pieejamību un pat risku vadību. Investori arvien vairāk pievērš uzmanību uzņēmumu vides politikai, bet patērētāji pieprasa ilgtspējīgus un dabai draudzīgus produktus. Tā rezultātā uzņēmumiem, kuri nepielāgojas šīm prasībām, draud gan konkurētspējas, gan reputācijas zudums.

Nozares, kurām ir lielākā ietekme uz bioloģisko daudzveidību, ir pārtikas ražošana, enerģētika, infrastruktūras izveide un tekstila industrija. Tieši šajās nozarēs steidzami nepieciešama pārmaiņu ieviešana, lai mazinātu negatīvo ietekmi uz vidi.

Pieci soļi, kā uzņēmumi var mazināt savu ietekmi uz bioloģisko daudzveidību:

  1. Novērtēt savu ietekmi

Nevienu produktu vai pakalpojumu nevar pilnībā atdalīt no vides ietekmes. Tāpēc pirmais solis ir izprast un izvērtēt, kā uzņēmuma darbības ietekmē dabu visā produkta vai pakalpojuma dzīves ciklā – sākot no izejvielu iegūšanas līdz piegādes ķēdēm un gala patēriņam.

Šajā procesā var palīdzēt iekšēji vides auditi, kvalitātes standarti un neatkarīgas sertifikācijas sistēmas. Latvijā pieejams arī ekomarķējuma zīmju gids – ekomarkejums.lv, kas palīdz izvērtēt videi draudzīgus risinājumus.

  1. Izvirzīt konkrētus un pārskatāmus mērķus

Pēc ietekmes izvērtēšanas nākamais solis ir mērķu noteikšana dabas daudzveidības saglabāšanai un atjaunošanai. Šiem mērķiem jābūt skaidri formulētiem, izmērāmiem un saskaņotiem ar nacionālajiem un starptautiskajiem vides politikas virzieniem.

  1. Izstrādāt rīcības plānu, balstoties uz labāko pieredzi

Efektīvs plāns balstās zinātnē, pierādījumos un nozares labākajās praksēs. Tajā jāiekļauj konkrēti pasākumi, kas palīdz gan mazināt ietekmi, gan – tur, kur iespējams – to pilnībā novērst. Tāpat būtiski ir arī kompensējošie risinājumi, piemēram, dzīvotņu atjaunošana vai sadarbība ar vides organizācijām.

  1. Vadības iesaiste – ilgtermiņa pārmaiņu atslēga

Bioloģiskās daudzveidības pārvaldība jāiekļauj uzņēmuma stratēģiskajā līmenī. Augstākā līmeņa vadības atbildība un iesaiste ir būtiska, lai risinājumi nebūtu vienreizēji, bet veidotu noturīgu praksi. Šī pieeja ir īpaši svarīga nozarēs ar tiešu ietekmi uz vidi – mežsaimniecībā, lauksaimniecībā, kūdras ieguvē, zivsaimniecībā un citur, kur uzņēmuma panākumi ir cieši saistīti ar dabas pakalpojumu pieejamību.

  1. Izglītot darbiniekus, partnerus un sabiedrību

Uzņēmuma centieni būs daudz veiksmīgāki, ja visas iesaistītās puses izprot rīcības nozīmi un nepieciešamību. Tāpēc svarīgi attīstīt iekšējas un ārējas izglītības un komunikācijas iniciatīvas – skaidrot darbiniekiem, kāpēc tiek ieviesti konkrēti risinājumi, kā arī dalīties ar labo praksi industrijā un plašākā sabiedrībā.

Bioloģiskā daudzveidība nav tikai vides, bet arī ekonomikas un sabiedrības noturības pamats. Uzņēmumi, kuri šodien izvēlas ilgtspējīgus risinājumus, iegulda ne tikai savā, bet arī planētas nākotnē.

Ilgtspēja praksē: Zemnieku saimniecības "Liepkalns" pieredze

Aptauja

Kura ir Tavas finanšu veselības vājākā vieta?

Tuvākie notikumi