Cik izmaksā autovadītāja apliecība?

Latvijā ir vairāki simti autoskolu un to filiāļu, kas pēc būtības nodrošina vienu un to pašu pakalpojumu, tomēr cenu starpība var svārstīties pat vairākos simtos eiro.

Slēptās un atklātās izmaksas

Autovadītāja apliecība ir apliecinājums pieauguša cilvēka statusam, brīvības sajūta un, protams, arī atbildība. Ir vairāki ceļi, kurus izvēlēties, izraugoties sev piemērotāko autoskolu. Patērētāja ieradumi bieži vien liek meklēt atlaides un zemākās cenas piedāvājumus. Tas ir saprotami, jo process nav no lētajiem un pāris simtu ietaupījums var likties gana vilinošs. Izvēloties lētāko piedāvājumu, būtu svarīgi ar to iepazīties mazliet rūpīgāk. Parasti lielākais ietaupījums iespējams par teorijas kursu. Ja autoskola to piedāvā bez maksas vai arī par ļoti zemu samaksu, derētu rūpīgi iepazīties ar visām citām izmaksām, kā arī saprast, vai esat gatavi apmācībām pārpildītā telpā, kur nekāda individuāla pieeja nav iespējama.

Saprotams, ka gan pasniedzēja darbs, gan telpu izmantošana nav bez maksas, tātad par teoriju neiegūtā peļņa jāatgūst citā veidā.

Iepazīstoties ar cenas piedāvājumu, pievērsiet uzmanību, vai tajā bez teorijas kursa iekļautas arī šādas pozīcijas: maksa par reģistrāciju autoskolā, samaksa par teorijas eksāmenu, par apmācības kartes izsniegšanu un ar dokumentu noformēšanu CSDD saistītās izmaksas.

Tāpat vajadzētu uzzināt, vai braukšanas apmācības maksā ietilpst degvielas cena un kādas ir izmaksas par atkārtotu eksāmena kārtošanu. Izplatīta prakse ir autoskolas vienošanās ar braukšanas instruktoriem par ienākumu sadali, kas reālajā dzīvē, visticamāk, nozīmē nevajadzīgas papildus braukšanas stundas, lai visi varētu atpelnīt savus izdevumus.

Uzķeroties uz vilinoša cenas piedāvājuma, var izveidoties situācija, ka reālā summa pat divkārt pārsniedz solīto.

Kura skola labāka?

Izvēloties autoskolu, svarīgi ir saprast, vai jums ir svarīga individuāla pieeja vai arī varat mierīgi koncentrēties auditorijā, kurā ir vairāki desmiti cilvēku un pasniedzējs vienkārši nolasa satiksmes noteikumu grāmatiņu.

Tam var izrādīties izšķirīga nozīme, kārtojot eksāmenu, jo gadījumā, ja tas neizdodas ar pirmo reizi, atkal parādās jauna izdevumu pozīcija, kurai var pieskaitīt arī jūsu patērēto laiku.

Šajā ziņā nav būtiski, vai tā ir liela vai maza autoskola – dažāda līmeņa servisu var piedāvāt gan vieni, gan otri. Tāpēc noderīgi būtu iepazīties ar atsauksmēm. Populāra vieta, kur pasūdzēties par sliktu servisu, ir sūdzības.lv . Uzreiz gan jāpiebilst, ka visam tur rakstītajam nevajadzētu akli uzticēties, jo konkurences apstākļos visi līdzekļi ir noderīgi, tāpēc kāds no sašutušajiem klientiem var izrādīties konkurējošas autoskolas pārstāvis. Interesanta vietne ir arī autoskolas.com, kurā redzams autoskolu TOP, kā arī cita informācija. Tiesa gan šīs vietnes veidotāji ir anonīma žurnālistu komanda, kas rada aizdomas par kādas konkrētas autosklolas lobēšanu, tāpēc pilnībā uzticēties viņu skarbajiem vērtējumiem nevajadzētu.

  • Toties pilnīgi uzticama vietne ir CSDD.lv, kurā pieejama pilna statistika par visām autoskolām, to sasniegumiem teorijas un praktiskajos eksāmenos, kā arī konkrētu instruktoru darba vērtējums.

Šī statistika gan pamatā uzrāda prasmi nolikt eksāmenu, kas ne vienmēr ir prasme droši vadīt automašīnu. Izvēloties autoskolu, noteikti vajadzētu vērst uzmanību, vai tās programma paredz drošas braukšanas apmācības, vai arī vērsta tikai uz eksāmenu nokārtošanu. Jāatceras, ka apliecības saņemšana ir tikai sākums, lielākie izaicinājumi sagaida uz ceļa.

Tātad atbilde uz jautājumu “Kura skola labāka?” ir jāmeklē pašiem, atrodot sev piemērotāko, turklāt kritiski vērtējot pieejamo informāciju.

Cik maksā vāciņi?

Kā jau minējām, cenas ir dažādas, tāpēc norādītās cenas jāuztver kā orientējoša informācija. Braukšanas nodarbību skaits ir norādīts minimālais, tāpēc tiem, kam apmācībās veiksies grūtāk, pieaugs arī izmaksas.