Biežāk uzdotie jautājumi par Altum mājokļu atbalsta programmu jaunajiem profesionāļiem

Mājokļu garantiju programma ir atbalsts jaunajiem speciālistiem mājokļa iegādē, jo ļauj būtiski samazināt pirmo iemaksu, kas mājokļa iegādes brīdī ir jāiegulda pašam. Skaidrojam, kas var pieteikties šai programmai.

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par Altum mājokļu atbalsta programmu jaunajiem speciālistiem skaidro Swedbank hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Latvijā Normunds Dūcis.

1. Kas var pieteikties Altum mājokļu atbalsta programmai jaunajiem speciālistiem?

Iedzīvotājam ir jābūt vecumā līdz 35 gadiem un ar augstāko vai profesionālo izglītību. Un svarīgi, ka diplomam jābūt jau kabatā! Ar nepabeigtu augstāko vai profesionālo izglītību šajā gadījumā nebūs iespēja kvalificēties atbalsta programmai.

2. Ko sevī ietver Altum mājokļu atbalsta programma?

Altum mājokļu garantiju programma nozīmē, ka jaunie speciālisti mājokli var iegādāties ar samazinātu pirmo iemaksu – sākot ar 5% no darījuma. Atlikušo pirmās iemaksas daļu, kura iedzīvotājam būtu jāiemaksā, aizdos banka. Banka to dara, jo par šo summu Altum uzņemas garantiju.

3. Kāda ir ikmēneša maksa par Altum piešķirto garantiju?

Komisijas maksa par Altum piešķirto garantiju ir 4,8% gadā, līdz ar to maksājums katru gadu samazinās proporcionāli kredīta atlikumam. Piemēram, iegādājoties dzīvokli par 70 000 eiro, pirmajā gadā par garantiju 6610 eiro jūs samaksāsiet 317 eiro jeb 26 eiro mēnesī papildus ikmēneša kredītmaksājumam. Savukārt desmitajā gadā jūs par izmantoto garantiju maksāsiet aptuveni 15 eiro mēnesī.

Sākotnēji var šķist, ka komisijas maksa par piešķirto garantiju ir salīdzinoši liela, taču tiem jaunajiem speciālistiem, kuri nevar paši sakrāt pirmajai iemaksai, šī ir iespēja tikt pie sava mājokļa uzreiz, nevis pēc vairākiem uzkrāšanas gadiem. Jāņem vērā, ka komisija par pirmo garantijas izmantošanas gadu ir jāsamaksā uzreiz, saņemot atbalstu. Turpmāk par Altum garantiju maksājums būs jāveic reizi ceturksnī.

4. Pēc kādiem kritērijiem nosaka garantijas summas apmēru?

Altum garantijas apmērs var būt līdz 20% no aizdevuma, bet ne vairāk kā 50 000 eiro. Taču jāatceras, ka arī pašam pircējam jānodrošina pirmā iemaksa – 5% no kopējās darījuma summas. Tāpēc tas, cik liels katrā gadījumā būs garantijas apmērs, ir atkarīgs no trūkstošās pirmās iemaksas summas.

Jāpievērš uzmanība, ka bankas finansējuma apmērs tiek rēķināts pret darījuma summu, bet Altum garantija – pret aizdevuma apmēru. Tādēļ, ja, piemēram, bankas finansējums būs 85% un garantijas apmērs 10%, tava pirmā iemaksa nebūs tieši 5%, bet gan 5,5%.

Piemēram, iegādājoties dzīvokli par 100 000 eiro, bankas izsniegtais kredīts būs 85% apmērā no darījuma summas, šajā gadījumā tie būtu 85 000 eiro. Izmantojot garantiju programmu, aizdevums tiek palielināts, lai starpība starp bankas 85 000 un kopējo aizdevumu ar Altum būtu 10%.
Tatad matemātiski pie 85000 tiek pieskaitīti 9444 eiro un kopēja kredīta summa, no kuras Altum garantē 10%, būs 94 440 eiro. Paša pircēja ieguldījums būs 5666 eiro. 

5. Kas nepieciešams, lai pieteiktos Altum atbalsta programmai?

Ja ir doma par mājokļa iegādi vai pat ir jau noskatīts vēlamais dzīvesvietas variants, atliek tikai pieteikties savā bankā vai vēl vienkāršāk – aizpildīt pieteikumu internetbankā un līdz pat līguma parakstīšanas brīdim uz banku nemaz neiet. Arī dokumentus, kas apliecina iegūto izglītību, var iesniegt bankā, nav jādodas uz Altum. Ja sarūpēti visi nepieciešamie dokumenti un jau izraudzīts dzīvoklis vai māja, pieteikuma izskatīšana un līguma noslēgšana notiek dažu dienu laikā. 

6. Cik ilgi darbojas garantija, un kā es varu no tās atteikties?

Garantija katram klientam tiek izsniegta uz 10 gadiem, pat ja aizdevuma atmaksas termiņš ir garāks. Tātad Altum garantija neierobežo maksimālo aizdevuma atmaksas termiņu – tas var būt pat līdz 30 gadiem. Garantiju iespējams pārtraukt arī ātrāk, atmaksājot kredīta pamatsummu, kas nav mazāka par garantijas apmēru, un piesakoties aizdevuma līguma grozījumiem.

7. Vai programmas ilgums ir ierobežots?

Pašlaik programmai nav noteikts beigu termiņš, tāpēc visi interesenti ir aicināti pieteikties konsultācijai, lai apzinātu savas iespējas iegādāties mājokli.

Interesanti izlasīt: