Māja

Kādiem kredīta nosacījumiem vēl bez procentu likmes jāpievērš uzmanība?

Izvēloties, kur aizņemties naudu mājokļa iegādei, primāri sliecamies par labu tam, kas piedāvās zemāko procentu likmi, jo to salīdzināt, šķiet visvieglāk.

Taču ir citi būtiski aspekti, kas noteiks, cik apmierināts būsi ar savu izvēli visa kredīta atmaksas laikā.

Jāņem vērā, ka tev būs jāsadarbojas ar savu kredītdevēju līdz aizdevuma atmaksas dienai, kas mājokļa iegādes gadījumā var būt pat 20 līdz 30 gadus. Tāpēc kredītdevējs jāizvēlas rūpīgi! Ir jājūtas droši par tā sniegtajiem pakalpojumiem, jāpārliecinās, vai tie ir ērti izmantojami, un lai nepieciešamības gadījumā vari vienoties veikt izmaiņas kredīta atmaksas kārtībā. Tāpat kā izvēloties mājokli, arī izvēloties kredītdevēju, jādomā ilgtermiņā, nevis paļaujoties uz šķietami tūlītēju ieguvumu.

Kam pievērst uzmanību, izvēloties kredītdevēju mājokļu iegādei?

  • Procentu likme vienmēr ir un būs nozīmīgs aspekts, jo tā nosaka, cik daudz patiesībā izmaksās tavs kredīts. Šobrīd liela daļa banku piedāvā līdzīgas procentu likmes saviem aizdevumiem – tās var atšķirties pat tikai par 0,01 procentpunktu, kas nereti šķiet ļoti izdevīgs darījums Šādos gadījumos iesakām aprēķināt, cik eiro mēnesī jūs patiešām ietaupīsiet. Piemēram, ja aizņematies 50 000 eiro uz 30 gadiem, un konkurentu procentu likmes atšķiras vien par 0,05 procentpunktiem, atšķirība ikmēneša maksājumā būs ~1,2 eiro mēnesī jeb viena smalkmaizīte. Protams, arī šāds, šķietami neliels ietaupījums nav mazsvarīgs, tomēr tas ir tā vērts, lai izvērtētu arī citus nosacījumus.
  • Kredīta daļēja dzēšana – apskati, vai banka to piedāvā veikt bez maksas, vai tomēr par šādu soli būs jāmaksā papildu komisija. Savu brīvo naudas līdzekļu novirzīšana kredīta daļējai dzēšanai ir veids, kā ietaupīt uz procentu maksājumiem. Procentu maksājumi tiek aprēķināti no summas, kuru uz konkrēto brīdi vēl neesi atmaksājis. Līdz ar to par katru eiro, kuru atmaksāsi bankai pirms termiņa, procenti vairs nav jāmaksā. Šādā gadījumā svarīgi, ka to ērti vari izdarīt internetbankā jebkurā sev izdevīgā laikā bez papildus izdevumiem, atmaksājot jebkuru summu, kuru ir izdevies nosargāt no ikdienas tēriņiem.
  • Ikmēneša maksājuma datumu maiņa ir jautājums, kas daudziem kredītņēmējiem kļūst aktuāls pat vairākas reizes visā sadarbības līguma laikā. Biežākais iemesls tam ir algas saņemšanas datumu maiņa. Tāpēc ir svarīgi noskaidrot, vai tev pašam būs brīvas iespējas noteikt, kurā datumā vēlies maksāt par kredītu un jebkurā brīdī mainīt apmaksas datumu savā internetbankā.
  • Pamatsummas maksājumu atlikšanas iespējas brīdī, kad ir nepieciešams samazināt ikmēneša izdevumus. Šāda vajadzība nereti rodas, mainot darba vietu vai citu neparedzētu situāciju gadījumos, kad nauda steidzami jānovirza kādam mērķim, piemēram, ārstniecības izdevumiem. Tāpat dažkārt šādu iespēju kredītņēmēji izmanto, pārvācoties un iekārtojot jauno mājokli. Tāpēc ļoti būtiski atrunāt ar potenciālo kredītdevēju, vai pastāv iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz noteiktu laiku. Atsevišķi kredītdevēji piedāvā pamatsummas maksājumu atlikt uz 3 mēnešiem ik pēc 3 gadiem.
  • Nosacījumi kredīta pilnīgai dzēšanai – vai arī šajā gadījumā nosacījumi ir izdevīgi tev vai bankai? Lai arī, slēdzot līgumu par aizņēmumu, var šķist teju neiespējami nomaksāt to ātrāk nekā aprēķinātajā laika grafikā, tomēr pēc 10 vai 15 gadiem šādas iespējas paveras, un tad nu svarīgi, lai pilnīga kredīta dzēšana būtu bez maksas, un ķīla (tavs īpašums), tiktu atbrīvots pēc iespējas ātrāk jeb citiem vārdiem – pilnībā nonāktu tavā īpašumā.
  • Nosacījumi pārdodot ieķīlāto īpašumu – ar kādām izmaksām nāksies saskarties? Situācijas, kad ir vajadzība pārdot ieķīlāto īpašumu, ir ļoti bieža prakse. Lai arī aizdevums tiek ņemts uz 20 vai 30 gadiem, nereti saprotam, ka tomēr vēlamies mainīt savu dzīves vietu. Tam par iemeslu var būt gan darba vietas maiņa, gan ģimenes locekļu skaita izmaiņas, gan arī izmaiņas savā labklājībā un vēlēšanās dzīvot jaunākā, plašākā vai kvalitatīvākā mājoklī. Ir situācijas, kurās kredīta devēji par ieķīlātā īpašuma pārdošanu nosaka salīdzinoši augstas komisijas maksas. Tāpēc to arī ir vērts pārbaudīt pirms līguma noslēgšanas.

  • Mājokļu būvniecības gadījumā svarīgi pārliecināties, vai līgums paredz, ka maksā kredīta procentus tikai par to kredīta daļu, ko attiecīgajā brīdī būsi iztērējis. Jo hipotekārā kredīta nosacījumi mājokļa būvniecībai visbiežāk paredz, ka nauda tiek izsniegta pa daļām, saskaņā ar būvniecības tāmi.
  • Pārvaldi visu vienuviet. Mājokļa aizdevums ir tikai viens no pakalpojumiem, kurus piedāvā bankas. Tomēr, ja nākotnē būs nepieciešami arī cita veida aizdevumi, piemēram, līzings automašīnas iegādei vai kredīts mājokļa labiekārtošanai, visus šos pakalpojumus būs daudz vieglāk pārvaldīt, ja tie atradīsies vienuviet. Turklāt nevar aizmirst par apdrošināšanu, bez kuras nevar iedomāties nevienu mājokļa kredītu.

Ja reiz kredīta devējs pret nekustamo īpašumu ir izsniedzis aizdevumu, tas noteikti būs ieinteresēts piedāvāt vislabāko apdrošināšanu, lai to pasargātu no negadījumiem – un arī to ir iespējams pārvaldīt savā internetbankā, ja kredīta devējs piedāvā sava uzņēmuma apdrošināšanu.

Tādejādi var gūt papildus pārliecību, ka notiekot negadījumam, netiks atklāti kādi “slēpti zemūdens akmeņi”, kuri apgrūtinās atlīdzības saņemšanu.

Atceries par papildu izmaksām

Ikvienam kredītņēmējam jārēķinās ar papildu izmaksām, noformējot hipotekāro kredītu, kā arī reģistrējot savu īpašumu zemesgrāmatā. Tā, piemēram, komisijas maksa par aizdevuma izsniegšanu visbiežāk ir robežās no 1% līdz 1,5% no darījuma summas.

Vēl aptuveni 80-200 eiro izmaksās īpašuma tirgus vērtības noteikšana, taču ir vērts painteresēties pie savas kreditējošās bankas, iespējams sadarbības ietvaros Nekustamā īpašuma vērtība ir jau noteikta, un banka to piedāvā bez maksas.

Tāpat jārēķinās ar 70 eiro par notāra pakalpojumiem, kā arī valsts nodeva hipotēkas nostiprināšanai zemesgrāmatā (0,1% no pirkuma summas) un īpašumtiesību reģistrēšanai zemesgrāmatā (1,5% no pirkuma summas). Saņemot ALTUM garantiju, Zemesgrāmatas nodeva tiks samazināta, tomēr jārēķinās ar papildu maksājumu 2,5% apmērā no garantijas kopsummas.