Kā savā mājoklī radīt harmonisku un mierpilnu atmosfēru, integrējot hygge filozofiju? Padomos dalās Design Box vadītāja un interjera dizaina speciāliste Ieva Maklakova.
-
Gaisma: Dabīgā, dekoratīvā un sveču
Lai radītu hygge noskaņu, apgaismojums spēlē ļoti svarīgu lomu. Kad saule noriet un vakari paliek garāki, siltu un mājīgu atmosfēru palīdz veidot sveču gaisma, kas piešķir telpai intimitāti. Līdzās klasiskajām svecēm mūsdienās izceļas arī pārnēsājamās galda lampas, kas, regulējamas vairākos spilgtuma režīmos, sniedz iespēju radīt pielāgotu apgaismojumu katrā gadalaikā un noskaņā. “Arī restorāni un kafejnīcas klasisko sveču vietā sāk izmantot mazas, pārnēsājamas lampas. Tas ir dubults ieguvums – no vienas puses, mēs saudzējam dabas resursu, jo izmantojam produktu, kas ir uzlādējams un lietojams vairākkārt. No otras puses – gaismas leņķis ir vērsts uz leju, tādējādi glīti izgaismo to, ko baudām, bet spožā gaisma nav vērsta sejā un netraucē acu kontaktam,” piebilst Ieva.
-
Mīkstas tekstūras un neitrālas krāsas
Hygge interjera pamats ir komforta izjūta, ko palīdz radīt mīkstu segu, spilvenu un dabisku materiālu iekļaušana telpā. Šie elementi piešķir ne vien vizuālu siltumu, bet arī patīkamu sajūtu, kas veicina mierpilnu atmosfēru. Kā vienu no piemēriem viņa min GALA dīvānu sēriju, kas, pēc Ievas domām, rada sajūtu, it kā sēdētu mākonī.
Noskaņu papildina arī interjera aksesuāri, piemēram, trauki, dvieļi, gultasveļa un pledi, kas ieturēti dabas iedvesmotās krāsās un tekstūrās. „Šiem priekšmetiem bieži ir matēta vai glancēta apdare, un to neperfektās, robustās formas ļauj telpā sajust dabas klātbūtni visā tās daudzveidībā,” uzsver Ieva. Viņa iesaka izvēlēties neitrālas krāsas – pelēkus, baltus, smilšu un ziloņkaula toņus.
-
Mēbeles atpūtai un lēnākam dzīves ritmam
„Viss, kas mudina atpūsties un veltīt laiku sev, ir piemērots hygge dzīvesveidam,” stāsta Ieva. Lieli, mīksti dīvāni un ērti atpūtas krēsli ir ideāli, lai radītu vidi, kas aicina palēnināt tempu un ļauties mirkļa burvībai. „Šī brīža aktuālākā tendence – noapaļotas, liektas līnijas un gaiši, dabīgi toņi – ne tikai rada skulpturālu izskatu un harmonizē ar telpu, bet piedāvā arī ergonomisku atbalstu un pielāgojas ķermeņa formai,” piebilst Ieva.
-
Personiskas detaļas
Hygge interjers ir ne tikai estētisks, bet arī individuāls – tam jāatspoguļo telpā dzīvojošo cilvēku raksturs un intereses. “Šī mājas iekārtošanas filozofija nenozīmē sterilitāti. Tieši pretēji – telpā jābūt arī personīgām detaļām, piemēram, ģimenes fotogrāfijām, mīļiem ceļojuma suvenīriem vai grāmatām. Te jāmin stilīgi un eleganti foto albumi, kas ļauj kavēties patīkamās atmiņās, bet to dizains – baudīt estētiku un pieskaņoties maigākam vai košākām interjeram. Savukārt dizaina galda spēles apvieno asprātīgu rotaļīgumu un funkcionālu produkta dizainu,” izceļ Ieva. Laika baudīšana ir ne tikai mierpilna un relaksējoša, tā ir arī pilna jautrības un smieklu. Un tieši tas ļoti sasaucas ar hygge filozofiju par laimīgu dzīvi, rodot prieku vienkāršās, pat sadzīviskās lietās.
-
Materiāli un dabas klātbūtne
Dabīgi materiāli un augi arī ir neatņemama hygge interjera sastāvdaļa, tie palīdz radīt līdzsvarotu un mierīgu vidi. “Dabiskie materiāli, piemēram, koka mēbeles vai akmens elementi, piešķir mājai stabilitātes un ilgmūžības sajūtu. Travertīna virsmas kafijas galdiņiem, travertīna vāzes vai vannas istabas trauku sērija – dizaineru fantāzija dabīgu materiālu integrēšanai ikdienas priekšmetos ir bezgalīga,” tā Ieva.
Kafijas galdiņi vairs nav tikai no koka vai stikla ar metālu — šobrīd aktuāls ir šķiedrbetons, kompozītmateriāls, ko bieži izmanto terases mēbelēm. „Pateicoties tā stilīgajam un skulpturālajam izskatam, dizaineri un klienti arvien biežāk izvēlas šķiedrbetona mēbeles arī iekštelpu interjeros,” piebilst Ieva.
Lins ir sastopams ne tikai kā aizkaru un gultasveļas materiāls, bet arī kā lampu abažūru pārklājums, radot maigumu un dabiskumu apgaismojumā. Džuta un sizals ir kļuvuši par neatņemamu sastāvdaļu tādos produktos kā paklāji, krēsli un kumodes, piešķirot telpai autentisku dabas pieskārienu.
„Visur ir redzama, sataustāma un jūtama dabas klātbūtne,” uzsver Ieva. „Tieši no šādiem maziem pieskārieniem ikdienā veidojas mūsu labsajūtas, harmonijas un patīkamo sajūtu kopums, kas ir hygge dzīvesveida pamatā.”