13. jūl, 2023

Podkāstā Mājokļu sarunas: Kas notiek ar EURIBOR?

Euribor likmes turpina augt. Ar ko rēķināties kredītņēmējiem? To šajā reizē pārrunāsim ar Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītāja vietnieku Mārtiņu Bitānu.

Euribor likmju kāpums nesen kā pārsniedzis jau iepriekš izteiktās prognozes, un 12 mēnešu Euribor pirmo reizi kopš 2008. gada pārkāpis 4% robežu, 19. jūnijā sasniedzot 4,02%. Tas, protams, ir sadārdzinājis aizņemšanos visiem kredītņēmējiem, kuri satraucas – cik ilgi šādas likmes saglabāsies un vai paredzams, ka tās tuvākajā laikā vēl pieaugs?

Šajā Mājokļu sarunu epizodē pievērsīsimies kredītņēmējiem būtiskiem jautājumiem:

  • Cik ilgi Eiropas Centrālā banka vēl plāno celt procentu likmes? Vai ir kādas aplēses, kad šis kāpums varētu apstāties?
  • Kādi varētu būt Euribor likmes griesti jeb augstākais punkts?
  • Par cik pēdējā gada laikā vidēji ir pieauguši iedzīvotāju kredītmaksājumi un cik lielā mērā maciņus ietekmējusi inflācija?
  • Vai pārskatāmā nākotnē Euribor likme varētu kristies un sasniegt "normālu" līmeni?
  • Ir dzirdēti brīdinājumi, ka Euribor likme 0% līmenī visdrīzāk vairs neatgriezīsies. Kāpēc tā? Kāpēc tik ilgi tā varēja būt 0% līmenī, bet nu vairs ne?
  • Vai pieaugušās Euribor likmes neapstādinās izaugsmi nekustamā īpašuma attīstības segmentā? 
  • Vai ir īstais laiks uzņemties lielas kredītsaistības?

Klausies sarunu un saņem atbildes uz šiem un citiem jautājumiem Spotify vai Youtube!

Ņemot vērā, ka mājokļa iegāde ir viens no lielākajiem cilvēka dzīves pirkumiem, Swedbank Mājokļu sarunu podkāsta epizodēs meklēsim atbildes uz jautājumiem, kas interesē ne tikai potenciālos mājokļu pircējus, bet arī tos, kuriem tāds jau ir īpašumā – sākot no iespējām, kur un ko pirkt, līdz pat praktiskiem padomiem, kā uzlabot esošos dzīves apstākļus tagadējā mājoklī. Aktuālos mājokļu jautājumus kopā ar dažādu nozaru ekspertiem podkāstā apspriedīs Swedbank Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Normunds Dūcis.