Karjera

Izdevīgākie nodokļu risinājumi jaunajiem uzņēmējiem

Vēlos gūt papildu ienākumus vai pārvērst hobiju biznesā, kāda būtu man piemērotākā uzņēmējdarbības forma un izdevīgākais nodokļu režīms?

Swedbank Finanšu institūts ir sagatavojis praktiskus ieteikumus un sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu un Uzņēmumu reģistru izstrādājis īpašu rīku, kurā ikviens topošais uzņēmējs var noteikt, kāda forma un nodokļu režīms būtu optimāls viņa iecerētajai darbībai. Ielūkojies: Saimnieciskās darbības formas izvēles palīgs.

Svarīgākais par saimniekošanas formām un nodokļu režīmiem Latvijā

Kādos gadījumos reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam?

Kāpēc nav pareizi saimnieciskās darbības veicēju dēvēt par pašnodarbināto?

Termins “pašnodarbinātais” nav attiecināms uz saimnieciskās darbības formu, bet gan uz veidu, kā tiek veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Šāds termins iekļauts tikai likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”. Proti, ja saimnieciskās darbības veicējam ienākumi pārsniedz minimālo algu – 430 eiro, tad likums nosaka, ka jāsāk veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas un maksātājs ir sociāli apdrošināts, ja faktiski ir veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Pašnodarbinātie ir pakļauti pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai (pašnodarbinātais netiek apdrošināts bezdarba gadījumam, nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām, jo par to netiek veiktas iemaksas). 

Kad izdevīgs individuālā komersanta statuss?

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību jeb SIA

Pamatkapitāls nepieciešams tāpēc, lai jaunam uzņēmumam, reģistrējot savu darbību, būtu sagādāta nauda, ko ieguldīt biznesa attīstībā. “Viena eiro SIA” savukārt atvieglo tādu uzņēmumu dibināšanu, kuriem iesākumā nav vajadzīgi lieli ieguldījumi.

SIA ir juridiska persona, kas ir būtiska priekšrocība salīdzinājumā ar fiziskas personas statusu, jo uzņēmums atbild tikai ar tam piederošu mantu, nodalot to no īpašnieku personīgajiem īpašumiem.

Reģistrēt SIA Uzņēmumu reģistrā var vienas dienas laikā.

Kādu nodokļa režīmu izvēlēties?

Kad saimnieciskās darbības forma ir noskaidrota, nākamais solis ir saprast, kāds būtu piemērotākais nodokļu režīms.
Ja izveidota SIA, tā uzskatāma par juridisku personu atbilstoši apgrozījumam, peļņai un darbinieku skaitam, uzņēmums var darboties mikrouzņēmuma vai vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā.
Fiziskai personai, kas reģistrējusi saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienestā, ir pieejami pamatā trīs dažādi nodokļu maksāšanas režīmi:

  1.  Patentmaksa;
  2.  Nodoklis par ienākumiem no saimnieciskās darbības;
  3. Mikrouzņēmuma nodoklis.

1. Patentmaksa

Patentmaksu var izmantot tikai fiziskas personas, kuras darbojas noteiktās jomās, piemēram:

  • Šuvēji;
  • Pulksteņmeistari;
  • Amatnieki, kas gatavo ādas, tekstila, koka, salmu, māla, stikla vai akmens izstrādājumus;
  • Floristi;
  • Fotogrāfi;
  • Skaistumkopšanas speciālisti u. tml..

Patentmaksas summa dažādām profesijām var atšķirties. Tās apmērs ir no EUR 50 līdz 100 mēnesī un paliks nemainīga arī tad, ja vienā mēnesī, piemēram, ar fotografēšanu nopelni EUR 10, bet nākamajā – EUR 100.

Iedzīvotājiem pensijas vecumā ir iespēja pieteikties samazinātajai patentmaksai, kura šobrīd ir tikai EUR 17 gadā. Plašāku informāciju meklē šeit: Kārtība, kādā piemērojama patentmaksa un tās apmēri fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā.

2. Nodoklis par ienākumiem no saimnieciskās darbības

  1. Mikrouzņēmuma nodoklis

Ja izvēlies vispārējo nodokļu maksāšanas režīmu, nodokļa summa nepalielinās arī tad, ja nodarbini citus darbiniekus (to skaits gan nevar būt lielāks par pieci).  Ja strādā arī pamatdarbā, tad rēķinies, ka, izvēloties šo nodokļu maksāšanas režīmu, spēku zaudē neapliekamais minimums un atvieglojumi par apgādājamiem no pamatdarba algas.

Lai aprēķinātu sev piemērotāko saimnieciskās darbības formu un nodokļu režīmu, izvēlies Swedbank Saimnieciskās darbības formas izvēles palīgu.

Lai saņemtu detalizētāku informāciju, piesakies konsultācijai Valsts ieņēmumu dienestā vai Uzņēmumu reģistrā.