Vai saules paneļi ir izdevīgi?

Saules paneļi uz nama jumta rosina fantāzijas par vilinošu perspektīvu – iespēju dzīvot zaļi un vēl ietaupīt. Vai šim sapnim mūsu platuma grādos ir ekonomiskais pamats?

  • Swedbank Blog saturs arī audio formātā - klausies kur un kad tev ērtāk!

Izpētīts, ka Latvijā saule spīd teju tikpat bieži, cik Vācijā, kur saules paneļi ir ļoti izplatīti: 850–1200 stundas gadā. Turklāt tieši saules stari nav saules paneļu efektivitātes obligāts nosacījums – elektroenerģijas ražošanai pietiek ar dienas gaismu. Līdz ar to saules paneļi elektroenerģiju ražo ne vien saulainā, bet arī mākoņainā un pat lietainā laikā. Tas nozīmē, ka teju cauru gadu jums ir iespēja ražot elektroenerģiju savām vajadzībām, par to papildus neko nemaksājot.

 Cik maksā saules paneļi?

Saules paneļu cenas ir atkarīgas no to jaudas, ražotāja un, protams, arī pārdevēja. Tirgū paneļus par dažādām, arī zemākām cenām piedāvā vairāki uzņēmumi, tāpēc katrs var atrast sev piemērotāko un izdevīgāko. Starp zināmākajiem uzņēmumiem minami Elektrum, Enefit, AJ Power un citi. Savukārt izdevīgus finansēšanas nosacījumus saules paneļu iegādei un uzstādīšanai tagad piedāvā arī Swedbank.

Lai saprastu, cik izmaksā un cik ilgā laikā atmaksājas saules paneļi, kā piemēru izmantosim Elektrum piedāvājumu. Elektrum gadījumā uzstādīšanas un dažādu formalitāšu kārtošana, kas arī nav bezmaksas pakalpojums, jau ir iekļauta cenā, tātad aprēķini ir vienkāršāki.

Atkarībā no klienta elektrības patēriņa Elektrum piedāvā vairākus paneļu komplektus. Piemēram, ja jūsu ikmēneša vidējais patēriņš ir 550 kilovatstundas (kWh), optimālais būs 12 paneļu komplekts, kurš gadā saražos 4153 kWh, bet tā uzstādīšana izmaksās 6390 eiro uz jumta, bet, ja jumts nav piemērots un tos nāksies instalēt uz zemes, tad dārgāk – 6720 eiro. Svarīgi saprast, ka nav izdevīgi uzstādīt vairāk paneļu, nekā jums nepieciešams, un ražot vairāk elektrības, nekā jūs patērējat. Visprātīgāk ir saprast, kura jumta plakne ir pavērsta uz dienvidu pusi un cik uz tās iespējams uzstādīt paneļus – jo lielāku saules enerģijas daudzumu saņems katrs panelis, jo vairāk elektroenerģijas tas saražos.

Iegādājoties saules paneļus kredītā un ņemot vērā pašreizējos elektroenerģijas tarifus mājsaimniecībām, ir paredzams, ka investīcijas var atmaksāties vidēji 10 gadu laikā. Tas nozīmē, ka šajā periodā tiks segti visi izdevumi, kas saistīti ar saules paneļu iegādi un uzstādīšanu.

Saules paneļus Latvijā ir īpaši izdevīgi uzstādīt tad, ja ir liels elektrības patēriņš gaišajā dienas laikā un it sevišķi vasarā. Šādā gadījumā ir iespējams saražoto elektrību izmantot pašpatēriņā, tādējādi pilnībā sedzot citkārt esošo elektrības rēķinu. Tomēr, ja elektrības patēriņš dienas laikā ir mazs, tad varat izmantot Latvijā ieviesto NETO uzskaiti. Tas nozīmē, ka ir iespējams atdot saražoto elektrību kopējā elektroenerģijas sistēmā un gada laikā to atkal ņemt no tīkla.

Kur uzstādīt?

Lai saules paneļi strādātu maksimāli efektīvi un izdevīgi, to uzstādīšanā jāņem vērā daudzi faktori, sākot ar mājokļa elektrības patēriņu un beidzot ar jumta slīpumu. Pēdējos gados līdz ar tehnoloģiju attīstību saules enerģijas risinājumi ir kļuvuši daudz efektīvāki un finansiāli pieejamāki. Tāpēc pareizi pielāgota un uzstādīta sistēma nodrošina efektīvu darbību neatkarīgi no jumta veida vai atrašanās vietas. Protams, visizdevīgāk saules paneļus ir uzstādīt privātmājām ar plakanu vai slīpu jumtu, kas vērsts dienvidu virzienā. Savukārt, ja saules paneļus nav iespējams uzstādīt uz jumta, tos iespējams novietot arī uz zemes. Šādā gadījumā gan izmaksas būs augstākas, ko rāda arī iepriekš apskatītais piemērs.

Ja mājsaimniecība ir pieslēgta elektrotīklam, tad līdz ar saules paneļu uzstādīšanu saules paneļu sistēma jāpieslēdz Sadales tīklam (izņemot tad, ja mājā ir izveidota no Sadales tīkla autonoma elektroapgādes sistēma un invertors ir pievienots kopējai ēkas elektroapgādes sistēmai). Pieslēgšana elektroenerģijas sistēmai notiek, saņemot nepieciešamas atļaujas un tehniskos noteikumus.

Šobrīd privātmājās uzstādīto saules paneļu jauda mēdz būt no 3 līdz pat 11,1 kilovatiem, kas ļauj segt vidēja mājokļa pašpatēriņu. Saprotams, ka ražas laiks paneļiem ir gada gaišie mēneši, kad saule mūs lutina ilgāk, savukārt gada tumšajā periodā no novembra līdz martam tiek saražoti vien 10 —15% elektroenerģijas.

Viens no saules paneļu popularitātes pieauguma iemesliem ir to darbības principa ilgtspēja – saules paneļu kalpošanas ilgums pārsniedz 25 gadus. Turklāt 25. gadā paneļu darbības efektivitāte saglabājas vismaz 80 % apmērā. Saules paneļi – tā ir iespēja ražot un lietot zaļu elektroenerģiju, kā arī palielināt neatkarību no svārstīgajām elektroenerģijas cenām.

  • Plašāka informācija par saules enerģijas stacijas iegādes finansējuma nosacījumiem atrodama Swedbank mājaslapā.

Par jauno valsts atbalsta programmu sniegto piedāvājumu un to, kā katrs varam parūpēties par sava mājokļa izmaksu samazināšanu un saules paneļu uzstādīšanu, kopā ar ekspertiem diskutējām 21. aprīlī.
Skaties sarunu un saņem vērtīgus padomus sava mājokļa uzlabošanai!