Nauda

Pieci fakti, kas jāzina par mobilajiem bezkontakta maksājumiem

No septembra mobilie bezkontakta maksājumi pieejami visiem Swedbank klientiem, kas lieto Android viedtālruņus un bezkontakta maksājumu kartes. Lūk, pieci fakti, kas būtu jāzina par bezkontakta norēķiniem.

  1. Kā darbojas mobilie bezkontakta maksājumi?

Mobilie bezkontakta maksājumi tiek veikti ar viedtālruņa starpniecību. Mobilo bezkontakta maksājumu tehnoloģija ļauj  daudz ātrāk, ērtāk un pat vēl drošāk norēķināties par pirkumiem, nekā maksājot par tiem skaidrā naudā vai ar maksājumu karti. Šādi maksājumi ir kļuvuši iespējami, pateicoties tuva darbības lauka sakariem jeb NFC (Near Field Communication). NFC ir bezvadu datu pārraides metode, kas nosaka un padara iespējamu saziņu ar tiešā tuvumā esošām ierīcēm.

Ar šādu tehnoloģiju ir aprīkoti ne tikai jaunākie viedtālruņi, bet arī norēķinu ierīces veikalā. Šīs ierīces nodrošina, ka par pirkumiem, piemēram, veikalos Rimi vai Maxima, var maksāt ar bezkontakta kartēm. Norēķinu brīdī viedtālrunis būtībā “sarunājas” ar karšu lasītāju veikalā, kas aprīkots ar NFC tehnoloģiju. Izmantojot konkrētu radiofrekvenci, tās apmainās ar šifrētu informāciju, lai apstrādātu konkrēto maksājumu. Viedtālruņi kredītkartes numura vietā katru reizi izmanto unikālu kodu. Tāpēc šie maksājumi ir droši un ērti. Turklāt aizņem tikai dažas sekundes. Ātrums patiesībā ir viena no apbrīnojamākajām NFC maksājumu iezīmēm.

  1. Vai maksāt ar tālruni ir droši?

Lai arī pirmajā mirklī varētu rasties jautājumi par mobilo bezkontakta maksājumu drošību, stereotipi par nedrošību ir mīts. Mobilie maksājumi ir pat drošāki par tradicionālajām maksājumu metodēm, jo tie ir aizsargāti ar papildu drošības pakāpēm. Piemēram, norēķinu brīdī visi dati tiek pārraidīti šifrētā veidā, tā izslēdzot datu zādzības iespēju. Tāpat liela daļa izstrādātāju, kas piedāvā mobilos bezkontakta maksājumus, kā obligātu prasību izvirza ekrāna aizsargāšanu. Piemēram, Swedbank mobilos bezkontakta maksājumus nemaz nevar pieslēgt, ja ekrānam nav uzlikta aizsardzība (parole, pirksta nospiedums utt.). Līdz ar to tikai jums ir pieejama “atslēga”, kas ļauj piekļūt jūsu naudai.

Protams, nereti nozaudēt gadās visu, ne tikai ādas maciņu, bet arī mobilo tālruni. Tāpēc, lai svešiem atradējiem nebūtu pieejama informācija jūsu sensitīvajiem datiem, viedtālrunis ir jāizsargā ar tikai jums zināmu unikālu drošības kodu. Viedtālrunī esošais čips novērš nejaušas vai netīšas darbības un nepieļauj neautorizētu piekļuvi. Turklāt, nozaudējot maksājumu karti vai viedtālruni, norēķinus var uz laiku bloķēt. 

  1. Cik lielus pirkumus var veikt ar mobilo tālruni?

Katrs mobilo bezkontakta maksājumu nodrošinātājs nosaka savus limitus – kādu summu iespējams samaksāt ar viedtālruņa starpniecību. Piemēram, ar Swedbank jauno izmēģinājuma lietotni Swedbank 2019 iespējams veikt pirkumus līdz 150 eiro vērtībā. Tas nozīmē, ka ar viedtālruni varēs samaksāt ne tikai par pienu un maizi, bet arī apavu pāri vai mēteli. Protams, ņemot vērā, ka summas maksājumu veikšanai ir salīdzinoši lielas, šāda norēķinu veida aktivizēšanas obligātais priekšnosacījums ir ekrāna aizsardzība jeb nobloķēšana. Bez tās mobilie bezkontakta maksājumi Swedbank 2019 nav pieejami. 

  1. Kādiem viedtālruņiem ir iespējams uzstādīt mobilos bezkontakta norēķinus?

Kopumā mobilos bezkontakta norēķinus iespējams uzstādīt teju visiem jaunākajiem viedtālruņiem, taču atsevišķās valstīs pastāv zināmi ierobežojumi. Piemēram, Swedbank 2019  jau tagad sniedz iespēju Android lietotājiem – Samsung, Huawei, HTC, LG tālruņu īpašniekiem – maksāt ar viedtālruni visās norēķinu vietās, kas atbalsta bezkontakta maksājumus. Savukārt iPhone lietotājiem šāda funkcija Swedbank 2019 pagaidām nav pieejama, jo Apple produkti atbalsta tikai Apply Pay funkciju, kas Baltijas valstīs vēl nav pieejama. Taču Swedbank ir gatava ieviest mobilos bezkontakta maksājumus arī Apple viedierīcēm, tiklīdz mainīsies nosacījumi.

  1. Vai norēķināties ar viedtālruni iespējams arī ārpus Latvijas?

Mobilie bezkontakta norēķini patlaban kļūst arvien populārāki visā pasaulē, taču atšķiras šī pakalpojuma nodrošinātāji. Piemēram, Latvijā tās ir bankas, bet citviet – mobilie operatori vai mobilo tālruņu ražotāji. Ķīnā, kur mobilie maksājumi šobrīd dominē, ir šim tirgum atsevišķas norēķinu lietotnes AliPay un WeChat Pay, ASV visvairāk izmantota Apple Pay lietotne, savukārt Baltijas valstīs šādu iespēju ieviesušas bankas, un tās pieejamas banku mobilajās lietotnēs. Taču norēķināties par pirkumiem ar mobilajiem bezkontakta maksājumiem jums ir iespēja arī ārvalstīs. Galvenais priekšnosacījums, lai tirgotājs atbalsta attālinātos maksājumus. Piemēram, ar Swedbank 2019 lietotni Android lietotāji var norēķināties ar viedtālruni visā pasaulē, kur pieņem bezkontakta maksājumus.