Kā ieguldīt citu valūtu akcijās?

Rolands Zauls, Swedbank Ieguldījumu līnijas vadītājs

Starptautiskie ieguldījumi daudzējādā ziņā atšķiras no ieguldījumiem vietējā tirgū, taču, iespējams, lielākā atšķirība ir valūtas svārstību ietekme. Piemēram, kad Latvijas investors pērk akcijas Rīgas vai Vācijas biržā, vai Japānas investors pērk akcijas Tokijas biržā, galvenais mainīgais ir akciju cenas izmaiņas.

Ja akciju cena pieaug par 10%, ieguldījuma vērtība palielinās par 10%. Taču ne vienmēr šāda loģika darbojas tirgos, kur pamata valūta ir ASV dolārs vai, piemēram, Japānas jena un citas valūtas.

Lai to saprastu, apskatīsim hipotētisku piemēru, kurā gan ignorēsim darījuma komisijas par pirkšanu/pārdošanu un citas saistošās izmaksas, kā, piemēram, vērtspapīru turēšanas maksas, lai to lieki nesarežģītu.

Pieņemsim, ka jūs interesē investīcijas (izdomātā) Japānas uzņēmumā Japan Toys. Saskaņā ar jūsu pētījumiem, uzņēmums plāno laist tirgū jaunu rotaļlietu, kas, visticamāk būs kases grāvējs, jo rotaļlieta ir balstīta uz slavenu japāņu TV raidījumu bērniem, un tā attiecīgi ļoti ātri gūs popularitāti visā pasaulē. Japan Toys viena akcija pašlaik tiek tirgota par 5000 jenām, un pašreizējais valūtas kurss ir 100 jenas par vienu eiro.

Kad peļņa pārvēršas zaudējumos

Lai uzzinātu, cik maksā viena Japan Toys akcija eiro valūtā, mēs vienkārši sadalām akcijas cenu vietējā valūtā - 5000 jenas ar maiņas kursu 100 jenas. Pēc šāda aprēķina sanāk, ka Japan Toys viena akcija maksā 50 eiro. Rezultātā jūs pieņemat lēmumu iegādāties 100 Japan Toys akcijas — kopējais ieguldījums par 100 akcijām sastāda 5000 eiro.

Pieņemsim, ka paiet seši mēneši un ir lieliskas ziņas, jo izrādījās, ka jūsu prognozes ir piepildījušās. Uzņēmuma Japan Toys jaunā rotaļlietā bija milzīgs kases grāvējs, un akciju cena ir pieaugusi par 40% jeb līdz 7000 jenām. Ieraugot akciju cenu, jūs domājat, ka esat guvis 2000 eiro peļņu no jūsu veiktā ieguldījuma, un nolemjat fiksēt peļņu, pārdodot sev piederošās akcijas.

Taču, atverot savu ienesīguma pārskatu, tas nez kāpēc joprojām rāda 5000 eiro. Kamēr Japan Toys akcijas pieauga par 40%, arī Japānas jenas vērtība šajos sešos mēnešos mainījās, un šī brīža maiņas kurss ir 140 jenas par 1 eiro.

Sadalot 7000 jenas ar 140 jenām par 1 eiro, jūs saņemsiet 50 eiro. Citiem vārdiem — jūs esat tieši tur, kur sākāt. Jums Japan Toys bija neveiksmīgs ieguldījums, jo peļņa, ņemot vēra kursa izmaiņas, jūsu gadījumā bija 0%.

Taču, piemēram, Japānas investoram Japan Toys bija lielisks ieguldījums, jo viņiem nav jākonvertē jena atpakaļ uz eiro. Turklāt, kā sākumā norādīju, šajā piemērā nav iekļautas darījuma komisijas par pirkšanu/ pārdošanu un citas saistošās izmaksas, kas gala rezultātā jūs pat būtu iedzinušas mīnusos.

Kad valūtas kursa svārstības var palīdzēt

No otras puses, scenārijs varēja būt arī neitrāls: Japānas jenas kurss saglabājas tāds pats kā pirms 6 mēnešiem jeb 100 jenas par 1 eiro. Šajā gadījumā jūsu peļņa patiešām būtu bijusi 40% jeb 2000 eiro.

Pozitīvākais scenārijs būtu bijis, ja, piemēram, Japānas jena paliktu spēcīgāka un būtu pie 80 jenām par 1 eiro. Tas nozīmētu, ka jūs gūtu peļņu ne tikai uz Japan Toys akcijas vērtības pieaugumu, bet arī uz valūtas kursa izmaiņām, un tad tīra peļņa jums būtu nevis 40%, bet gan 75%. Šajā scenārijā redzam, ka peļņu var arī dubultot, ja par labu jums nostrādā arī valūtas kursa svārstības.

Tāpat arī teorētiski valūtas kurss var pasargāt jūsu ieguldījumu no neveiksmīgiem lēmumiem, ja, piemēram, Japan Toys jaunā rotaļlieta tomēr neizrādītos sensācija. Pieņemsim, ka nākamo sešu mēnešu laikā uzņēmuma akcijas noslīdētu līdz 4000 jenām, kas sanāk 20% kritums no sākotnējam 5000 jenām par vienu akciju, taču tajā pašā laikā Japānas jena būtu kļuvusi spēcīgāka pret eiro.

Attiecīgi valūtas maiņas kurss pēc sešiem mēnešiem būtu 70 jenas par vienu eiro. Sanāk, ka, sadalot 4000 ar 70, jūs saņemsiet 57.14 eiro. Tādā gadījumā jūsu sākotnējais ieguldījums 50 eiro apmērā par 1 Japan Toys akciju pieaugtu par 14.28%, lai gan jūsu pētījums par uzņēmuma jauno rotaļlietas panākumiem būtu bijis nepareizs.

Divi lēmumi viena vietā

Atcerieties, ka, pērkot ārvalstu akcijas, jūs faktiski pieņemat divus ieguldījumu lēmumus. Jūs liekat likmes par labu uzņēmuma akciju vērtības kāpumam un arī uz pašu valūtu.

Ideāls scenārijs ir tad, ja jums ir taisnība par abiem lēmumiem - akciju cena paaugstinās un jūs saņemat papildu labumu no valūtas nostiprināšanās. Sliktākais gadījums: akciju vērtība samazinās, un valūta zaudē vērtību attiecībā pret eiro.

Citos gadījumos, tostarp turot portfeli, kas sastāv no vairākām valūtām, rezultāti var būt dažādi, taču neatkarīgi no tā, jūs nevarat atļauties ignorēt valūtas ietekmi un ar to saistītos riskus portfelī, jo valūtu risks var atstāt ļoti lielu negatīvu iznākumu gan īstermiņā, gan arī ilgtermiņā.

Tāpēc, pirms veikt ieguldījumus uzņēmumā, kura akcijas ir citā valūta, nevis eiro, noteikti jāveic analīze ne tikai pašam uzņēmumam, bet arī valūtai. Ja tomēr negribat uzņemties šādu risku, pastāv arī iespēja izmantot speciālus ETF, kas hedžē jeb nodrošinās pret valūtas svārstībām.