19. mar, 2025

Finanšu tirgu pārskats | Februāris 2025

Februārī tirgus skāra vairāki izaicinājumi.

  • ASV akciju dēļ februārī pasaules akciju tirgus indeksi kritās, bet Eiropa uzrādīja salīdzinoši labākus rezultātus.
  • Obligācijas pieauga, samazinoties ienesīgumam, pieaugot zelta cenai
  • Ieguldītāji bija noraizējušies par ASV ekonomiku, tarifiem un ģeopolitiku.
  • ASV un Ukrainai saspringtas Ovālā kabineta tikšanās laikā neizdevās panākt vienošanos.
  • Peļņas rādītāju publiskošanas sezona akcijām nebija īpaši labvēlīga.

Februārī tirgus skāra vairāki izaicinājumi. Pasaules akciju tirgu indekss MSCI All Country World mēnesi noslēdza ar 0,4% kritumu eiro izteiksmē – galvenokārt ASV akciju cenu samazinājuma dēļ. Eiropa uzrādīja salīdzinoši labāku sniegumu, vadībā esot finanšu sektoram un aizsardzības nozares uzņēmumiem. Tas atspoguļo bažas saistībā ar jaunās ASV administrācijas politikas pasākumiem un paziņojumiem. Tramps piemēro tarifus, izdarot spiedienu uz saviem lielākajiem tirdzniecības partneriem. Administrācija ir pastiprinājusi arī spiedienu uz Ukrainu, kas liecina, ka miera sarunās tā ir nostājusies vairāk Krievijas, nevis Ukrainas pusē. Īlona Maska vadītais Valdības efektivitātes departaments (DOGE) ir likvidējis daudz federālo darbavietu. Tas viss norāda uz ievērojamu ASV ārpolitikas un iekšpolitikas pozīciju maiņu.

Tesla akciju cena ir sarukusi par gandrīz 40% no nesen decembrī sasniegtā augstākā līmeņa (sk. grafiku), iespējams, arī Maska satraucošo polarizējošo politisko izteikumu dēļ, nevis tikai vāju uzņēmuma paziņoto peļņas rādītāju dēļ, jo uzņēmums cieš no pārdošanas apjoma samazināšanās un to skar konkurences pieaugums. Kopumā ASV uzņēmumiem peļņas paziņošanas sezona bija pozitīva, un peļņa pieauga vidēji par vairāk nekā 13% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, ievērojami pārsniedzot gaidīto. Vislielākais pieaugums bija finanšu sektorā. Tomēr, salīdzinot ar pēdējo piecu gadu vidējo rādītāju, vairāk uzņēmumu izteica negatīvas prognozes. Galvenā tēma, kas tika pieminēta peļņas paziņojumos, bija tarifi.

Pagaidām Tramps ir paziņojis par tarifiem Kanādai, Meksikai un Ķīnai, tērauda un alumīnija izstrādājumiem un automobiļiem. Tramps solīja drīzumā piemērot nodevas arī precēm no ES. Lielākā daļa tarifu ir 25% apmērā un stājas spēkā martā (Ķīnai – 20% divos posmos). ASV ir pierādījušas, ka tarifus izmanto, lai izdarītu spiedienu uz saviem partneriem, taču, ņemot vērā pilna mēroga tirdzniecības kara riskus un tarifu līdzību nodokļiem, ir apšaubāms, vai tas būs ekonomiski izdevīgi. Arī ASV un Ukrainas attiecības kļuva saspīlētākas, jo neizdevās panākt vienošanos Ovālā kabineta tikšanās laikā, kas saasinājās, Trampam publiski izsakot pārmetumus Zelenskim. Tā rezultātā ASV apturēja militāro palīdzību Ukrainai.

Februārī parādījās bažas par ekonomikas izaugsmi, jo ASV patērētāju noskaņojums pasliktinājās un pieauga bezdarbnieku pabalsta pieteikumu daudzums (visticamāk, saistībā ar darbinieku atlaišanu, ko veica DOGE). Tomēr inflācija pārsniedza prognozēto līmeni, pieaugot līdz 3%, un joprojām ir augstāka par Federālo rezervju sistēmas (FRS) noteikto 2% mērķi. FRS procentu likmes saglabā esošajā apmērā, taču tirgi pašlaik sagaida, ka šogad tās tiks samazinātas divas reizes. Līdz ar to pazeminājās obligāciju ienesīgums, 10 gadu ASV Valsts kases vērtspapīru ienesīgumam sarūkot par 33 bāzes punktiem (4,2%). Arī eirozonā ienesīgumi samazinājās, taču mazāk. Eiro uzņēmumu obligāciju kredītlikmju starpības turpināja samazināties, pirmo reizi kopš 2017. gada augsta riska un bezriska obligāciju ienesīguma starpībai noslīdot zem 3%. Zelta cena pieauga par 2,1%, bet Brent jēlnaftas cena ASV dolāros samazinājās par 4,7%. EUR/USD valūtas kurss bija gandrīz bez izmaiņām.

Mēneša grafiks. Tesla akciju cena ir sarukusi par aptuveni 40% salīdzinājumā ar augstāko līmeni decembrī

Atbildības ierobežojums:

Šī pārskata autori ir Investīciju atbalsta daļas darbinieki, kuri strādā Swedbank AS Igaunijā, “Swedbank” AS Latvijā vai “Swedbank”, AB Lietuvā. Šajā apskatā izteiktie viedokļi var atšķirties no citu Swedbank Grupas darbinieku izteiktajiem viedokļiem.

Šis pārskats ir balstīts uz publiski pieejamu informāciju, kas tiek uzskatīta par uzticamu un atspoguļo analītiķu personīgo un profesionālo viedokli par šādu informāciju. Apskats atspoguļo analītiķu izpratni par attiecīgo informāciju apskata sagatavošanas brīdī, un apstākļu izmaiņu dēļ šī izpratne var mainīties. Šis apskats ir sagatavots, izmantojot analītiķu labākās prasmes, un pēc visas viņu rīcībā esošās informācijas šis apskats ir pareizs un precīzs, taču ne Swedbank, ne arī neviens Swedbank Grupai piederošs uzņēmums, nedz arī to vadītāji vai darbinieki nav atbildīgi par to, ja apskatā minētie apstākļi izrādījušies nepareizi vai neprecīzi.

Šis apskats ir tikai informatīvs. To nekādā ziņā nevar uzskatīt par Swedbank, tās vadītāju vai darbinieku solījumu vai garantiju, ka apskatā aprakstītie apstākļi patiešām īstenosies vai ka prognozes izrādīsies patiesas. Šo apskatu nevar uzskatīt arī par ieteikumu ieguldīt vērtspapīros, noslēgt finanšu darījumus vai rīkoties kādā citā veidā. Ne Swedbank, ne tās vadītāji, ne darbinieki nav atbildīgi par jebkādiem zaudējumiem, kas apskata lietotājam var rasties, paļaujoties uz tajā sniegto informāciju.

Uzsveram, ka ekonomikas vides un finanšu tirgu notikumu attīstības prognozēšana savā ziņā ir spekulatīva un patiesā situācija var izrādīties citādāka, nekā pieņemts apskatā. Vēsturiskie rezultāti negarantē līdzīgus rezultātus nākotnē un neliecina par notikumu attīstības virzienu nākotnē. Ieguldījumus ārvalstu tirgos būtiski ietekmē ārvalstu valūtu kursu izmaiņas, kas savukārt var ietekmēt investoram pieejamo rezultātu.

Plašākai informācijai aicinām vērsties pie bankas konsultanta.

JA ESAT IZLĒMUŠI RĪKOTIES, PAMATOJOTIES UZ ŠO APSKATU, LŪDZAM ŅEMT VĒRĀ, KA ŠĀDI RĪKOJOTIES VISU AR TO SAISTĪTO RISKU JŪS PILNĪBĀ UZŅEMATIES PATS UN JŪSU PIENĀKUMS IR PAŠAM PĀRBAUDĪT UN IZVĒRTĒT ATTIECĪGĀS RĪCĪBAS EKONOMISKO PAMATOTĪBU UN SAISTĪTOS RISKUS.

Svarīgi: Šī dokumenta beigās atrodamais atbildības ierobežojums ir šī apskata neatņemama sastāvdaļa.