Kā izmaiņas nodokļos 2025.gadā ietekmēs ieguldījumus, uzkrājumus un pensijas?

Saeima ir apstiprinājusi vairākas izmaiņas, sākot ar 2025.gada 1.janvāri. Būtiskas izmaiņas skars arī uzkrājumu un ieguldījumu produktus (t.sk. pensijas) un ar tiem saistītus nodokļus. Īsumā svarīgākais par šīm izmaiņām.

Mazākas iemaksas pensiju 2. līmenī

Saeima atbalstīja iemaksu samazināšanu pensiju 2.līmenī par 1 procentpunktu no 2025. līdz 2028.gadam. Tas nozīmē, ka iemaksas ikviena cilvēka pensiju 2.līmeņa uzkrājumā samazināsies par gandrīz piekto daļu (jeb 17%).  

Tas ir būtisks ikviena nākotnes pensijas kapitāla samazinājums, tāpēc kļūs vēl svarīgāk pašiem uzkrāt savai nākotnei pensiju 3.līmenī.

Lielāka nodokļa atmaksa par uzkrājumiem nākotnei

No 2025. gada tiks palielināts iedzīvotāju ienākumu nodoklis (IIN): no 20% uz 25,5%. Tas nozīmē, ka par 2025. gadā veiktajām iemaksām savos ilgtermiņa uzkrājumos – pensiju 3.līmenī un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā (Uzkrājums bērna nākotnei, Privātais portfelis u.c.) – 2026.gadā varēs atgūt jau 25,5%. Šo lielāku atgūstamā nodokļa apmēru savukārt ir iespēja papildu ieguldīt savā uzkrājumā, tādējādi palielinot savu kapitālu vecumdienām, bērniem un citiem nākotnes mērķiem. 

Lielāks nodoklis par gūtajiem ienākumiem no uzkrājumu un investīciju risinājumiem

Nodoklis par gūtajiem ienākumiem (peļņas) no noguldījumiem, pensijas uzkrājumiem,  uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas līgumiem, kā arī no vērtspapīru pārdošanas mainīsies no 20% uz 25,5%. No darba devēju veiktajām iemaksām no 2025. gada tiks ieturēts nodoklis 25,5% līdzšinējo 23% vietā.

Nodoklis par ienākumiem no noguldījumiem, pensijas uzkrājumiem un uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas tiek ieturēts izmaksas brīdī automātiski, šajā ziņā klientiem nekas nemainās. Savukārt nodokļa deklarēšana un nomaksa no ienākumiem, kas gūti no vērtspapīru pārdošanas, ir un arī turpmāk būs paša ieguldītāja pārziņa. Noteikumi, kas nosaka nodokļa nomaksas kārtību – par kādiem ieguldījumu risinājumiem nodoklis jāmaksā pašam un par kādiem nodokli ietur ienākumu izmaksas brīdī - saglabāsies līdzšinējie.

Vēl viens jaunums ieguldījumu jomā: tiek ieviests papildu nodoklis 3% apmērā, ja kopējie taksācijas gada ienākumi pārsniegs 200 tūkstošus eiro.

Kas vēl mainās ieguldījumu risinājumos?

Joprojām saglabāsies ieguldījumu konta priekšrocības – ienākumi būs jādeklarē tikai tad, kad izmaksas pārsniegs iemaksas. Arī vērtspapīru kontam nodokļu nomaksas kārtība lielākoties paliek esošajā kārtībā, taču mainās viens nosacījums: par deklarācijas iesniegšanu gada kapitāla pieauguma precizēšanai. Ja gada laikā no darījumiem radušies zaudējumi, deklarāciju varēs iesniegt līdz pēctaksācijas gada 1. februārim (līdz šim, sākot ar 1. martu).  Tāpat abu konta gadījumā deklarācijā turpmāk būs jānorāda pilnīgi visas saņemtās dividendes neatkarīgi no šo ienākumu apjoma. Deklarācijā būs jānorāda arī Latvijā vai ārvalstīs izmaksātās uzņēmumu dividendes, dividendēm pielīdzināmais ienākums vai nosacītās dividendes un likvidācijas kvotas, kas ir ar nodokli neapliekamie ienākumi..

Uzzinot par plānotajām nodokļu izmaiņām, daudzi investori mūsu ekspertiem uzdod jautājumu - ko darīt? Šim nav vienas atbildes, jo katram investoram ir savi mērķi (lielāks pirkums, uzkrājums vecumdienām, naudas pasargāšana no inflācijas utt.) un ieguldījumu termiņš.

Lēmumus ir jāizvērtē no savas stratēģijas un vajadzību viedokļa. Ja ieguldījumiem ir ilgtermiņa perspektīva, tad pamata ieteikums ir regulāras iemaksas izvēlētajos finanšu instrumentos, lai sasniegtu labāko iespējamo rezultātu.

Papildmateriāls: Par darījumiem ar uzkrājumu un ieguldījumu produktiem 2024. gada nogalē (lejupielādēt pdf)