Ja nebūtu apdrošināšanas, būtu grūti veikt kredītmaksājumus

“Ja vien es būtu zinājis, ka ir tāda bezdarba apdrošināšana,” saka Andis Vaļģis (53), kurš vairāk nekā gadu bija palicis bez darba un šajā laikā knapi spējis galus savilkt kopā, lai nomaksātu mājas hipotekāro kredītu.

“Neviens mēs nezinām, kad un kas ar mums var notikt, tāpēc, līdzīgi kā cilvēks, kurš ilgstoši bijis badā, es pēc savas bezdarbnieka pieredzes izlēmu par labu bedarba un darba nespējas apdrošināšanai, lai līdzīgā brīdī nejustos tik bezspēcīgs,” stāsta bezdarbu un darbnespēju piedzīvojušais Andis Vaļģis (attēlā).

Kad pēc 100 pieteikuma vēstuļu nosūtīšanas Andis beidzot atrada darbu, viņš nolēma izmantot Swedbank piedāvāto Kredītņēmēja bezdarba un darba nespējas apdrošināšanu.

“Kāds man no augšas pačukstēja,” emocionāls ir Andis, atklājot, ka vēlāk bijis pateicīgs par piedāvājumu apdrošināties, lai pērnvasar, kad neplānoti nācies pārciest divas meniska operācijas un ilgstoši ārstēties, nebūtu jāpiedzīvo savulaik bezdarba laikā izjustais.

Apdrošinātājs atlīdzināja Anda četru mēnešu kredītmaksājumus, kopā vairāk nekā 1000 eiro. “Neesmu priecīgs par veselības problēmām ar kāju, bet šajā gadījumā rezultāts ir labākais no tā, kas varēja būt,” atklāj Andis, piebilzdams, “kad esam jauni, nedomājam par šādām lietām, arī bērni un paziņas, kuriem stāstu savu pieredzi pirms un pēc apdrošināšanas, tik noklausās, varbūt aizdomājas, bet nerīkojas!”

Iesaka izmantot bezdarba un darba nespējas apdrošināšanu

“Lai arī apdrošināto skaits ar katru gadu pieaug, tomēr vēl aizvien tikai neliela daļa no visiem hipotekārā kredīta ņēmējiem izmanto Kredītņēmēja bezdarba un darba nespējas apdrošināšanu. Šis apdrošināšanas veids ir samērā jauns tirgū, un ir nepieciešams laiks, lai tā kļūtu par tirgus praksi – uzņemoties saistības, vienmēr parūpēties arī par bezdarba un darba nespējas apdrošināšanu,” stāsta Swedbank Riska apdrošināšanas daļas produktu līnijas vadītājs Jānis Skujiņš.

“Ja tiek ņemts hipotekārais kredīts uz 10 un vairāk  gadiem, jāapzinās, ka tik ilgā laikā jebkuru no mums var piemeklēt bezdarbs, slimība vai negadījums, kas prasa ilgstošu atveseļošanos. Ja cilvēks ir parūpējies par sevi un saviem tuvajiem un iegādājies apdrošināšanu, tad šādos negaidītos apstākļos ģimenes dzīves kvalitāte cietīs daudz mazāk, nekā tas būtu bez apdrošināšanas,” uzsver Swedbank pārstāvis Jānis Skujiņš.

Bezdarba un pārejošas darba nespējas apdrošināšanas polises prēmija ir nemainīga – 3,5% apmērā no kredīta ikmēneša maksājuma summas. Apdrošinātājs segs kredītmaksājumus līdz pat 12 mēnešiem piespiedu bezdarba vai darbnespējas gadījumā. Turklāt apdrošināties var gan pats aizņēmējs, gan līdzaizņēmējs.

 Svarīga arī dzīvības apdrošināšana

“Runājot par atbildīgu aizņemšanos, saviem klientiem, kuri ir galvenie ģimenes apgādnieki,  noteikti iesakām parūpēties arī par dzīvības apdrošināšanu.

Labākais brīdis, lai apdrošinātos, ir šodien!” saka Jānis Skujiņš, atklājot, ka biežākais nāves iemesls apdrošinātajiem, tāpat kā Latvijā kopumā, ir sirds un asinsvadu slimības un vēzis, kuru īpaši bīstamu padara tā neparedzamība. Lai arī katram ir ieteicams veikt uzkrājumus, tas ir laikietilpīgi, tāpēc, noslēdzot dzīvības apdrošināšanas līgumu, ģimenei tumšākajā dzīves brīdī paliks nevis parādi, bet īpašums pat tad, ja kredītatlikums būs vairāki desmiti vai simti tūkstoši eiro.”

Kredītņēmēja dzīvības apdrošināšana sedz visu apdrošināto hipotekārā kredīta atlikumu,    turklāt darbojas arī invaliditātes gadījumā. Apdrošināšanas maksājums atkarīgs no kredītņēmēja vecuma, kā arī veselības stāvokļa brīdī, kad tiek noslēgts līgums.

Atbildīgas aizņemšanās piemērs

Ģimenei, kurā ir divi galvenie pelnītāji 30 gadu vecumā un divi mazi bērni, ir hipotekārais kredīts dzīvoklim uz 20 gadiem ar kredīta atlikumu 50 000 EUR. Ikmēneša kredīta maksājums ir 200 EUR. Kredīta ņēmējs ir vīrs, bet līdzaizņēmēja ir sieva. Ikmēneša ienākumi abiem ir vienādi.

Kredītņēmēja dzīvības apdrošināšana ir ieteicama abiem ģimenes pelnītājiem. Ieteicamā apdrošinājuma summa katram ir 25 000 EUR. Ikmēneša maksājums par dzīvības apdrošināšanu katram būtu aptuveni 9 EUR.

Kredītņēmēja bezdarba un darba nespējas apdrošināšana katram ģimenes apgādniekam maksātu 7 EUR.

Aizņemoties atbildīgi, ģimene var būt droša, ka neparedzētās dzīves situācijās apdrošinātājs nosegs apdrošinātās kredītsaistības vai arī palīdzēs tikt galā ar kredīta maksājumiem brīdī, kad ienākumi ģimenei samazināsies.