Apdrošināšana – nenovērtējams atbalsts nelaimē

Vēsma Krūmiņa no Dižstendes ir pensionēta bērnudārza vadītāja – vislabākā audzinātāja pasaulē, kā apgalvo nu jau izaugušie bērneļi.

Bet no negaidītiem likteņa triecieniem nav pasargāts neviens, un pagājušā gada nogalē pēc daudziem pārdzīvojumiem Vēsmas kundzi piemeklēja vēl kāds negaidīts trieciens – no elektrības īssavienojuma viņas dzīvoklī izcēlās ugunsgrēks.

Kredīts dzīvokļa remontam

Pirms lielās ekonomiskās krīzes Vēsmai likās: dzīve ir tik sakārtota un droša, ka bažām par „pasaules galu” nav pamata. Viņa strādāja, ģimenes budžetu papildināja arī vīra un mammas pensija.

„Ar naudu nemētājāmies, pašiem bija dārzs un siltumnīca, iztikšanai pietika, tāpēc 2008. gada beigās ar vīru nolēmām paņemt kredītu dzīvokļa remontam. Tas nebija vieglprātīgs lēmums – mēs patiešām to varējām atļauties.”

Visus kreditēšanas noteikumus Krūmiņu ģimenei izskaidroja kaimiņiene – Swedbank klientu konsultante Egita Strautmane, kura ģimenei palīdzēja izraudzīties visizdevīgāko piedāvājumu. Dzīvoklis bija jāieķīlā, un attiecīgi tika prasīts to apdrošināt. Swedbank tālredzībai Vēsmas kundze tagad ir ļoti pateicīga, jo atzīst, ka pati nebūtu iedomājusies apdrošināt dzīvokli. „Man pat prātā nenāca, ka jaunā mājā var izcelties ugunsgrēks no elektrības īssavienojuma un ka dzīvoklis var izdegt nepilnās 40 minūtēs. Mājokļa apdrošināšana man izmaksāja tikai 3,75 latus mēnesī un papildu garantijai tas patiešām nav daudz,” – tagad, kad dzīvoklis pēc uguns postījumiem atkal skaisti izremontēts, secina īpašniece.

Ne visu dzīvē var paredzēt

2009. gada janvārī – mēnesi pēc tam, kad bija paņemts kredīts – uz neatgriešanos aizgāja Vēsmas vīrs. „Iepriekšējā dienā Talsos noskatījām tapetes un linoleju, vakarā iedzērām balzamiņu un prātojām, kā remontēsim, ar ko sāksim. No rīta viņš gāja uz pastu pēc avīzēm un palika uz ceļa. Tikai Dieva izredzētie aiziet tik viegli.” Sapnis par dzīvokļa remontu kļuva nesvarīgs. Jūlijā viņsaulē devās arī Vēsmas brālis. 1. septembrī pedagoģe, kas profesijā nostrādājusi 38 gadus, uzzināja, ka viņas alga tiek samazināta uz pusi. Un tas vēl nebija viss – baigajā mēnesī no dzīves atvadījās arī Vēsmas mamma. Rēķini, kā gribi – galus savilkt nav iespējams. Arī dēls un meita paši balansēja uz iztikšanas robežas.

Nekur nav tik labi kā mājās

Skaidrs bija viens – neviens neko klēpī neliks, nekas pats no sevis neatrisināsies. Un vasaras brīvlaikā Vēsma devās peļņā uz Angliju. „Es nebaidos ne no kāda darba, varu darīt jebko, arī spēka pietiek,” – toreiz par sevi pārliecināta bija optimistiskā skolotāja. Anglijā Vēsma izturēja trīs mēnešus. Sākās nopietnas veselības problēmas, arī depresijas izraisītās, jo tuvāko cilvēku zaudējumam uzslāņojās pazemojošais verga statuss. Arī solītā dzīvošana hotelī izrādījās sadzīvošana ar blakšu lērumu gultā.

Tā nu Vēsma atgriezās Latvijā. „Nekur nav tik labi kā mājās,” viņa smaida un atklāj, kā vientuļa pensionāre spēj savilkt galus.

„Neatsaku nevienu darbiņu, ko man piedāvā: auklēju bērnus, ravēju dārzus un šķiroju kartupeļus, vasara un rudens man ir sēņu un ogu laiks, ziemā piestrādāju kā aģentūras „Factum” intervētāja. Viens darbs vēl nav padarīts, kad jau piedāvā nākamo.”

Traģiskais ugunsgrēks

Drīz pēc atgriešanās no Anglijas pie Vēsmas apmetās viens no mazdēliem. Viņi abi dzīvoja vienā istabā, otru Vēsma izīrēja vientuļai pusmūža sievietei. Tieši īrnieces istabā 30. novembra vakarā izcēlās ugunsgrēks. Vēsma tai laikā ciemojās pie draudzenes, mazdēls – pie brālēna. Vēl astoņos vakarā dzīvoklī bijis Vēsmas dēls, lai pateiktu, ka atvedis malku. Pavēris durvis, paūjinājis – neviens nav atsaucies, arī nekā aizdomīga nav manījis.

Kad pēc deviņiem atgriezās saimniece, dzīvoklis bija dūmu pilns. Aizmigušo un tvanu saelpojušos īrnieci glābt neizdevās. Kad dēls atvēra balkona durvis, lai dzīvoklī varētu iekļūt ugunsdzēsēji, liesmas apņēma sienas. „Dievs mani sargāja. Ja tas būtu noticis naktī, arī mēs abi ar mazdēlu būtu beigti.”

Ideālāk nevar būt!

Swedbank apdrošināšanas eksperti nelaimes vietā ieradās drīz pēc notikušā. „Viņi rīkojās operatīvi un pārliecinoši,” slavē Vēsmas kundze. „Jau pēc divām nedēļām es saņēmu patiešām ļoti labu kompensāciju, uzskatu, ka ideālāk nemaz nevar būt.” Bet divu nedēļu laikā, kamēr apdrošinātāji pārliecinājās, ka nelaimi tiešām izraisījis īssavienojums, Vēsmas meita bija noorganizējusi ziedojumu vākšanu internetā un turpat uz vietas – Lībaku pagastā, kur Vēsmas kundze ir dzimusi un dzīvo joprojām.

„Tādā reizē saproti, cik cilvēki ir nesavtīgi,” asarām acīs atceras Vēsma. „Ziedoja pat tādi, no kuriem to negaidīju: pārskaitīja kontā, deva aploksnē, nesa krāsas, mēbeles, sadzīves priekšmetus. Esmu bezgala pateicīga šiem cilvēkiem.”

Janvāra beigās dzīvoklis bija skaisti izremontēts, turklāt nākas uzteikt Vēsmas kundzes labo gaumi un bagātīgo izdomu, daudzas lietas ieguvušas jaunu, uzlabotu izskatu. Tagad Vēsma uzņem sālsmaizes viesus, bet garos vakarus aizpilda ar saviem hobijiem – ada un dāvina mīļiem cilvēkiem čības, šalles, cepures un smalkvilnas zeķes. „Tagad, kad māja atkal tīra, pieķeršos arī savai otrai mīlestībai – apsveikuma kartīšu darināšanai,” – un Vēsma parāda daudzus desmitus smalki un ar patiesu mīlestību darinātus miniatūrus mākslas darbus: katra kartīte ar savu stāstu, ar savu noskaņu, bet visas – tikai gaišas un priecīgas.

Swedbank mājokļa apdrošināšana – droši un izdevīgi

Swedbank apdrošināšanas klientu vidējie zaudējumi no dažādiem iedzīves bojājumiem pērn bija 570 EUR. Apdrošiniet savu mājokli kopā ar iedzīves un/vai civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu un esiet pasargāts no nepatīkamiem pārsteigumiem!

Īpaši ērti un ātri apdrošināšanas polisi varat noformēt Swedbank internetbankā – tas aizņems tikai dažas minūtēs.

Apdrošināšanas līgumu varat noslēgt arī jebkurā Swedbank filiālē.

MĒNEŠA MAKSĀJUMA APRĒĶINA PIEMĒRS:

Īpašums: divistabu dzīvoklis jaukta tipa ēkā

Platība: 45 m2

  • Iedzīves apdrošināšanas summa: 7500 EUR
  • Civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas limits: 7500 EUR
  • Kopējais mājokļa apdrošināšanas mēneša maksājums: 7,34 EUR

Izmanto kalkulatoru un aprēķini, cik maksā tava mājokļa apdrošināšana.