Kā nodrošināt pārtikušas vecumdienas? Pensiju eksperimenta turīgās seniores Olgas Dzenes pieredze

Swedbank organizētā pensiju eksperimenta laikā divi jaunieši Laima un Kristaps uz divām nedēļām pārcēlās uz dzīvi vecumdienās, katrs iztiekot ar noteiktu ierobežotu naudas summu – pensiju.

Laimas atziņas pēc pensiju eksperimenta bija ļoti glaimojošas seniorei Olgai Dzenei. Laimai tas bija liels pārsteigums, ka seniori var būt turīgāki par jauniešiem.

Eksperimenta norises laikā jauniete Laima divas nedēļas mitinājās Olgas mājoklī un viņas rīcībā bija tāds pats līdzekļu daudzums, kādu sev pensijas formā pēc visu obligāto maksājumu nomaksas izdevies nodrošināt Olgai, – 160 eiro nedēļā. Ar šo summu pilnībā pietika jaunietes tēriņiem un vajadzībām, un viņas secinājums eksperimenta rezultātā bija – arī Latvijā pensionāriem ir iespējams sev nodrošināt pārtikušas vecumdienas! 

Kāda ir pārtikušu vecumdienu veiksmes atslēga?

Olga Dzene, aktīva biedrības Rīgas aktīvo senioru alianses RASA locekle, par iespēju piedalīties Swedbank organizētajā pensiju eksperimentā uzzināja kādā biedrības tematiskajā vakarā. Darbīgā un piedzīvojumus mīlošā Olga kopā ar vēl vienu biedrības kolēģi uzreiz piekrita dalībai pensiju eksperimentā.

Seniore Olga Dzene labprāt dalās pieredzē par to, kā viņai izdevies organizēt savu darba dzīvi tā, lai vecumdienas būtu finansiāli nodrošinātas.

Olgas darba mūžs aizvadīts valsts pārvaldē, un lielākā šīs darba vides priekšrocība, viņasprāt, ir tas, ka viss vienmēr noticis oficiāli – gan algas, gan nodokļi par darbiniekiem visu laiku tikuši nomaksāti pilnā apmērā. Nevienam darbiniekam nav bijis jāizdara izvēles, ar kādām nereti saskaras darba ņēmēji privātos uzņēmumos, – vai nu neoficiāla lielāka alga „uz rokas” vai likumam atbilstošs nodokļu apmērs...

Olga apzinās, ka ir daudz uzņēmēju, kuri „ieekonomēšanu” uz nodokļu rēķina uzskata par vienu no pieejamākajiem peļņas palielināšanas veidiem, taču ir pārliecināta, ka uzņēmējiem un pašiem darba ņēmējiem vajadzētu uzņemties vairāk atbildības un nedomāt tikai par šodienas izdevīgumu.

3.līmeņa uzkrājumi

Olga ar savas pensijas apmēru ir ļoti apmierināta – pēc izglītības aktīvā dāma ir ekonomiste un juriste un vienmēr rūpīgi sekojusi līdzi un interesējusies par savas finansiālās nodrošinātības tehniskajiem aspektiem. Viņai nekad nav bijušas svešas formulas un aprēķinu koeficienti, un Olga joprojām izmanto visas likuma noteiktās iespējas, ar kuru palīdzību uzlabot savas dzīves kvalitāti. Olga, piemēram, brīvprātīgi veic pensiju 3. līmeņa uzkrājumus, atgūst summas no pārmaksātajiem nodokļiem ar gada nodokļu deklarāciju palīdzību, izmanto apdrošināšanas sniegtās iespējas – un uzskata, ka šādi rīkoties iespējams ikvienam, kurš par to interesējas. „Tas, protams, ir jautājums par informācijas apriti,” saka Olga. „Es vienmēr par šīm lietām esmu interesējusies savas profesijas dēļ – tās man tiešām šķiet interesantas un aktuālas tēmas. Bet sava labuma dēļ par dažādām likumos noteiktajām finansiālajām iespējām vajadzētu interesēties ikvienam!”

Drošības spilvens vajadzīgs katram – un pašam par to arī jārūpējas. „Iespējas patlaban ir bezgalīgas – jāspēj tikai pieņemt lēmumus par to, kā celt savu labklājību. Gudru un spējīgu cilvēku mums šeit Latvijā netrūkst!” tā Olga.

Olgai šis ikgadējais Swedbank pensiju eksperiments šķiet ļoti vērtīgs, jo tas, viņasprāt, liek ne tikai abiem jauniešiem, bet arī visiem citiem, kuri Laimas un Kristapa „pensionāru gaitām” sekojuši līdzi sociālajos medijos, pārdomāt savu situāciju tālākas nākotnes griezumā un saprast, ka jārīkojas jau tagad un jāuzņemas atbildība gan par šābrīža dzīves situāciju, gan to, kā pašreizējā rīcība ietekmēs nākotni.

Olgas piemērs iedvesmo

Olgas lieliskais piemērs iedvesmoja Laimu paplašināt savu redzesloku un sākt domāt par nākotni jau laikus, galu galā, atlicināt 20 eiro mēnesī uzkrājumam vecumdienām taču nebūtu nemaz tik neiespējami. Tāpat Laima sākusi nākotnes finanšu plānošanu apspriest ar saviem vienaudžiem, kā arī ar savu mammu, kurai šis jautājums ir īpaši aktuāls.

Eksperimenta otra dalībnieka Kristapa rīcībā bija krietni ierobežotāks līdzekļu apjoms – 55 eiro nedēļā pēc tam, kad samaksāti visi obligātie maksājumi. Puisim, pretstatā Laimai, izdevumus nācās plānot ārkārtīgi precīzi, jo drīz vien kļuva skaidrs, ka ar 55 eiro „pensiju” nedēļā iespējams vien izdzīvot, jo neparedzētiem tēriņiem, piemēram, medicīnisko pakalpojumu izdevumiem, kuri vecumdienās nav retums, vai sadzīves tehnikas remontam, nepieciešamos līdzekļus novirzīt būtu ļoti sarežģīti.

Laimas pieredze, kura balstīta Olgas šābrīža dzīves situācijā, vēsta – domājot, plānojot un pieņemot veiksmīgus ilgtermiņa finansiālus lēmumus, ir iespējams sev nodrošināt pārticīgas un bezrūpīgas vecumdienas, kurās netrūkst nedz sociālu aktivitāšu un izklaides, nedz nepārtrauktas sevis attīstības un pilnveidošanas