Arvien vairāk vecāku veido uzkrājumus bērna nākotnei
Uzkrājumi

Arvien vairāk vecāku veido uzkrājumus bērna nākotnei

Pēdējo piecu gadu laikā trīs reizes pieaudzis vecāku īpatsvars, kuri veido uzkrājumu bērnam.

Aktīvāk uzkrājumus bērnam veido sievietes, taču tēti veic lielākas iemaksas nekā mammas. Kopumā biežāk uzkrājumu bērna nākotnei vecāki sāk veidot no bērna sešu gadu vecuma un krāj līdz bērna pilngadības sasniegšanai. Lielākā daļa vecāku ik mēnesi šim mērķim atvēl no 25 līdz 50 eiro, bet sestā daļa – 50 eiro un vairāk.

Uzkrājums – iespēja parūpēties par bērna nākotni

Swedbank apdrošināšanas un investīciju jomas vadītājs Kristaps Kopštāls uzskata, ka viena no iespējām, kā ar nelielām, regulārām iemaksām ilgākā laika posmā sarūpēt nozīmīgu uzkrājuma summu bērnam, ir veidot uzkrājumu bērna nākotnei: “Populārākie mērķi šāda uzkrājuma veidošanai ir izglītības izdevumu segšana, lielāku pirkumu veikšana, piemēram, pirmā auto iegāde, kā arī finanšu rezerve, kas rada papildu drošības sajūtu un stabilitāti. Pēdējo piecu gadu laikā to vecāku skaits, kuri jau laikus sākuši uzkrāt bērna nākotnei, ir trīskāršojies, kas ir ļoti labs apliecinājums tam, ka Latvijas iedzīvotāju laika plānošanas horizonts noteikti ir paplašinājies – cilvēki ne tikai domā par finansiāli stabilu nākotni sev un saviem bērniem, bet arī aktīvi rīkojas.”

Jaunieši paļaujas uz ģimenes atbalstu

Kā rāda Swedbank veiktā aptauja, lielākā daļa jeb 74% jauniešu šobrīd visbiežāk paļaujas tieši uz ģimenes finansiālo atbalstu, īpaši studiju sākumposmā, jo atzīst, ka darbs paralēli studijām negatīvi ietekmē mācību kvalitāti. Kopumā vairāk nekā puse iedzīvotāju uzskata, ka vecākiem ir jāuzkrāj, lai spētu nomaksāt bērnu studiju izmaksas. Papildus tam trešdaļa iedzīvotāju kopumā ir pārliecināti, ka jākrāj būtu arī ikdienas vajadzību nodrošināšanai studiju laikā. Pēc sabiedrības domām, vislabākais brīdis, kad sākt izglītības uzkrājumu veidošanu, ir bērna piedzimšanas gads. Zīmīgi, ka līdzīgās domās ir arī jaunieši, – tikai neliela daļa uzskata, ka viņiem pašiem jāparūpējas par izdevumiem, kas saistīti ar profesijas apguvi. Vairums sagaida vecāku atbalstu šajā dzīves posmā.

Cik naudas mēnesī jāatliek, lai sakrātu 10 000 eiro?

Ar tik lielu uzkrājumu šobrīd var nosegt izmaksas par bakalaura studiju iegūšanu Latvijā, par ko vidēji jāmaksā 6000−8000 eiro. Šādam mērķim mēneša maksājums būtu:

  1. krājot no bērna piedzimšanas līdz 18 gadu vecumam, ikmēneša iemaksa – 35 eiro;
  2. krājot no bērna 5 līdz 18 gadu vecumam, ikmēneša iemaksa – 54 eiro;
  3. krājot no bērna 10 līdz 18 gadu vecumam, ikmēneša iemaksa – 75 eiro.