Elīna Vikmane iesaka – kur Latvijā baudīt mākslu?
Atpūta

Elīna Vikmane iesaka – kur Latvijā baudīt mākslu?

Aizvien vairāk cilvēku savu brīvo laiku cenšas izmantot jēgpilni.

Lielveikalos pavadītās dienas aizstāj  investīcijas personības attīstībā, un Latvijā netrūkst vietu, kur baudīt mākslu un atpūsties gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Ikvienam, kurš nolēmis pašizglītoties un vēlas kļūt par pilnvērtīgu kultūras cilvēku, ir vairākas iespējas, kā sākt šo procesu. Var ierakstīt Google meklētājā vaicājumu tuvākajai izstādei, var atvērt kāda laikraksta afišu vai arī pajautāt zinošam cilvēkam. Mūsu eksperts – Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonda valdes locekle Elīna Vikmane: “Izvēlējos kultūrvietas, kuras iesaku apmeklēt ne tikai satura, bet arī formas ziņā – nesenā pagātnē tās piedzīvojušas rekonstrukciju, vides attīstību vai tapušas pavisam no jauna.”

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Pirms dažiem gadiem pilnībā rekonstruētā un restaurētā Venēcijas renesanses stila ēka ar bagātīgiem interjeriem. Ēka pati par sevi ir ievērības cienīgs galamērķis. Saturiski noteikti jāpievērš uzmanība ēkas ātrijā apskatāmajam starptautisku ievērību guvušā mākslinieka Dmitrija Gutova darbam “Gondola”, kas ir kā 11 metru liels sastindzis Venēcijas gondolas sprādziens. Tā apskatāma bez maksas. Muzejā līdztekus pastāvīgajai ekspozīcijai vienmēr apskatāmas ar lielu rūpību veidotas mākslas izstādes, tostarp arī laikmetīgās. Bērniem noteikti būs interesanti aplūkot īstu mūmiju, kas atceļojusi no Ēģiptes un atrodas pastāvīgajā ekspozīcijā.

LU Botāniskais dārzs

Ģimenēm draudzīgajā un ar katru gadu arvien vairāk godību atguvušajā (vai drīkst piebilst – pateicoties Teterevu ģimenei) Botāniskajā dārzā vietu raduši arī divi lielformāta mākslas objekti: mākslinieces Brigitas Zelčas Aispures un Sanda Aispura “Klusā daba”, kas tautā iesaukts par Zelta zaķi, un Aigara Bikšes “Meitene ar kurpi”. Bērniem prieks būs arī par Tauriņu māju un Palmu māju, bet atjaunotā dīķa ekspozīcija kļuvusi par patieso dārza centru un galveno fotografēšanās punktu ar ūdensrozēm, skatu laukumu un piknika vietu.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Nesen no jauna atvērtais muzejs, kas piedzīvojis pirmo pilno rekonstrukciju un restaurāciju kopš tā uzcelšanas, ir paplašināts un papildus ieguvis trīs jaunas izstāžu zāles – izteikti mūsdienīgas. Stikla sienas ļauj apmeklētājiem ieskatīties arī mākslas darbu krātuvē. Muzejs kopš 1780. gada ir mājvieta Latvijas mākslai un intensīvai izstāžu dzīvei. Muzeja programma “Ģimenes soma” ar spēlēm un uzdevumiem radīta, lai apmeklējumu padarītu piemērotu un interesantu arī bērniem. “Ģimenes somas” ideja jau saņēmusi atzinības un balvas.

Marka Rotko mākslas centrs

Pirmām kārtām tā ir unikāla iespēja, nedodoties uz ārvalstīm, redzēt Rotko oriģināldarbus... Laikmetam atbilstoši un atjautīgi ir veidota arī ekspozīcija, kas iepazīstina ar mākslinieka dzīvi un mākslu dažādos dzīves periodos. Paralēli tam tiek organizētas arī mainīgas izstādes. Visbeidzot, liels prieks par atjaunoto un sakārtoto vidi –centrs atrodas atjaunotā valsts nozīmes piemineklī Artilērijas arsenāla ēkā.

Kuldīga

Pilsēta ar ļoti konsekventu pieeju pilsētvides un arvien bagātākas kultūras dzīves attīstīšanai, tostarp sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju. Restaurētās koka ēkas romantiskās ieliņās, mājīgās kafejnīcas, āra kino vasarās un pārbūvētā 19. gs. sinagoga, kas mūsdienās kļuvusi par mājvietu bibliotēkai un mākslas namam ar aktīvu izstāžu darbību. Kuldīgā vienmēr kaut kas notiek.

Labirints

Tukšā Doma baznīcas pakāje nu ir dzīvības pilna, kopš iepriekšējā vasarā uz palikšanu tika uzstādīts tēlnieces Lienes Mackus vides objekts, kas vienlaikus kalpo par stilīgu bērnu rotaļu laukumu. Labirinta ejas mijas ar mītiskām bronzas dzīvnieku figūrām. Man mīļākais tēls ir bruņnesis, kas pa trepēm augšup mēģina aizlavīties no jezgas, bet bērni apmīļo ikvienu labirinta iemītnieku. Objektam, manuprāt, ir izcils novietojums, radot gan jaunu kultūrtelpu, gan drošu vidi bērniem.

Rīgas Doma dārzs

Daudziem tas ir pārsteidzošs jaunatklājums. Brīnumaina, klusa vieta pašā Vecrīgas sirdī. Lieliska vieta, kur lasīt grāmatu, domāt, zīmēt, dziedāt vai vienkārši būt. Vasaras vakaros tur notiek gan koncerti, gan brīvdabas kinoseansi, gan izstādes.

Galerija “Alma”

Ejot pa Tērbatas ielu, starp Matīsa un Bruņinieku ielu, nelielās apakšstacijas ēkas stiklotajā 1. stāvā iekārtojusies izstāžu zāle, kas pārdomāti eksponē atzītu Latvijas laikmetīgo mākslinieku veikumu. Telpas nelielais izmērs, novietojums gar ietvi un stiklojums ļauj  “apmeklēt” galeriju, pat neieejot tajā, turklāt kaut katru dienu un bez maksas. Izstāžu apgaismojums tiek nodrošināts visu diennakti, tā sniedzot šo iespēju ikvienam jebkurā diennakts stundā. Elegants veids, kā pārvarēt diezgan plaši izplatīto kautrību ieiet mākslas galerijās un turpināt savu ceļojumu, apmeklējot tādas galerijas kā “Māksla XO” un “Daugava” Rīgas centrā vai Mūkusalas Mākslas salonu otrpus Daugavas.

Mākslas stacija “Dubulti”

Viena no retajām vietām pasaulē, kur atjaunota un funkcionējoša transporta stacija apvienota ar laikmetīgās mākslas izstāžu zāli, tā mākslu padarot par ikdienas dzīves sastāvdaļu. Šobrīd tur aplūkojami Miķeļa Fišera (Latvijas pārstāvja Venēcijas mākslas biennālē) darbi. Izstādes notiek regulāri, tāpēc vērts ikreiz iegriezties stacijā vai apvienot to ar pludmales apmeklējumu vasarā vai tradicionālajām rīdzinieku ziemas pastaigām gar jūru.

Koncertzāle “Gors” Rēzeknē

Pirmā pilsēta, kurā mūsdienās uzcelta pilnīgi jauna koncertzāle pēc latviešu arhitektu projekta ar lielisku akustiku. Koncertzāle dažādām gaumēm piemērotās un dzīvīgās programmas dēļ kļuvusi par Latgales puses kultūras dzīves epicentru. Rīdziniekiem baudījumu vēl papildinās pārnakšņošana viesu mājā “Bāka” – skats uz Lubānas ezeru ir neticami skaists.