Praktiski padomi, lai izvairītos no stresa, ko rada Ziemassvētku tēriņi

Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju Ziemassvētku dāvanu tēriņi rada stresu un aizēno svētku sajūtu. Kā no tā izvairīties?

Ziemassvētku gaidīšanas laiks izsenis saistās ar mierpilniem brīžiem kopā ar mīļajiem, tomēr arvien biežāk šīs pirmssvētku noskaņas nomāc pārcentīgi dāvanu meklējumi un iepirkšanās drudzis. Swedbank Finanšu institūta veiktā iedzīvotāju aptauja liecina, ka teju puse jeb 48 % Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem atzīst − Ziemassvētku tēriņi izraisa stresu, aizēnojot patieso svētku sajūtu.

“Gada nogale bieži vien arī darbā ir gana intensīva, jo ir pienākumi, projekti un citi darbi, kas jāpabeidz pirms došanās brīvdienās. Turklāt Ziemassvētku izdevumu rūpes nebūt neaprobežojas ar dāvanu iegādi vien – vēl jāsaplāno svētku maltīte, arī transporta izdevumi, dodoties izbraukumos, īpaša svētku apģērba sarūpēšana, kas īpaši aktuāli mazāku bērnu vecākiem, kad svētku uzvedumiem nepieciešama kāda maska vai īpašs svētku ietērps. Tādēļ nav pārsteigums, ka teju katrs otrais iedzīvotājs pirmssvētku laikā drīzāk izjūt stresu, nevis mieru un gaišumu. Šāda pirmssvētku sajūta var nelāgi atsaukties arī uz svētkiem, tos gluži vienkārši neļaujot izbaudīt pilnībā,” atzīst Evija Kropa, Swedbank Finanšu institūta eksperte.

Kā vienu no iespējamiem risinājumiem stresa samazināšanai Ziemassvētku tēriņu dēļ eksperte iesaka savlaicīgu gatavošanos svētkiem un rūpīgu tēriņu plānošanu. Ja dāvanas nav iegādātas jau iepriekš, noderīgs būs saraksts ar cilvēkiem un konkrētām dāvanām, ko katram plānots uzdāvināt. Tas ļaus aiztaupīt stundām ilgu, veltīgu klejošanu pa veikaliem. No lieliem Ziemassvētku tēriņiem var palīdzēt izvairīties arī ierasto dāvanu pasniegšanas tradīciju maiņa, proti, dārgu un vērienīgu dāvanu vietā izvēloties pasniegt simboliskas dāvanas.

Ieteikumi, kā mazināt Ziemassvētku tēriņu stresu

Izveidojiet dāvanu sarakstu

Parasti mēs dodamies uz lielveikalu ar domu tur atrast dāvanas saviem tuvajiem, bet rezultātā pavadām vairākas stundas bezmērķīgi klejojot, turklāt iztērējam vairāk naudas, nekā ieplānots. Prātīgāk būtu veltīt stundu laika, lai sastādītu sarakstu ar visiem cilvēkiem, ko esat iecerējuši apdāvināt, un tad katram izdomāt dāvanu, kas šķiet piemērota. Ar šādu sarakstu uz veikalu iet ir drošāk, tas palīdzēs ietaupīt laiku un pilnīgi noteikti arī naudu un nervus.

Nosakiet tēriņu limitu

Domājot par dāvanām, nosakiet tēriņu griestus dāvanām un stingri turieties pie plāna. Katrai dāvanai var atrast lētāku alternatīvu. Galu galā, svarīgs taču ir dāvināšanas process, nevis tas, cik tā maksā. Otrs variants – nosakiet maksimālo vienas dāvanas cenu un strikti pieturieties pie tās.

Dodieties uz veikalu bez liekas naudas

Šis ir īstais brīdis, kad atcerēties par iespēju savā internetbankā noteikt dienas tēriņu limitus. Izdomājiet, cik naudas esat gatavi izdot, un tieši šādu summu arī norādiet kā maksimālo, ko vienas dienas laikā var iztērēt.

Iepērcieties vienatnē

Lielāko daļu nevajadzīgo lietu mēs iegādājamies, jo tādas ir citiem. Uz veikalu labāk doties vienatnē – bez bērniem un draugiem, kuru iepirkšanās ieradumi var atšķirties no jūsējiem. Nav sliktu piemēru, nav sliktu pirkumu.

Izvēlieties internetveikalus

Iepirkšanās internetā ļauj precīzāk izplānot un realizēt plānu. Nav nekādu pārdevēju, kas piedāvā sevišķi izdevīgus pirkumus, nav citu pircēju, kuru grozi daudz pilnāki. Turklāt jūs varat viegli pāriet no viena veikala uz citu, atrodot zemākās cenas piedāvājumu.

Katram bērnam viena dāvana

Ziemassvētkos gribas iepriecināt bērnus, bet ir svarīgi atcerēties, ka nekas viņiem nesagādās tādu prieku kā pirmā atvērtā dāvana. Ja to būs pārāk daudz, jūs sagaida vilšanās – visas dāvanas tāpat vienādi mīļas nebūs.

Dāvanu loterija

Lielās ģimenēs un lielās radu saimēs nopirkt dāvanas visiem ir nereāli, tāpēc var rīkot dāvanu loteriju, kurā katrs ieliek savu dāvaniņu, pirms tam aptuveni vienojoties par izmaksu griestiem. Otrs variants – aptuveni mēnesi pirms svētkiem sarīkot loteriju, kurā katrs izlozē viena ģimenes locekļa vārdu, un uz svētkiem sarūpēt personisku dāvanu tieši viņam.

Iesaiņojiet katru dāvanu atsevišķi

Nereti vienā dāvanu pakā tiek ieliktas vairākas mazas dāvaniņas, taču dāvanu izsaiņošanas brīdis ir viens no Ziemassvētku gaidītākajiem mirkļiem, kāpēc gan to nepagarināt? Zeķu un cimdu pāris, burciņa ar ievārījumu, kāds mīļš nieciņš – katru no šīm dāvaniņām var iesaiņot atsevišķi, un tas nodrošinās daudzus prieka mirkļus.