Ziemas sporta inventārs – izdevīgāk pirkt vai nomāt?

Ziemas sporta cienītājiem klimata pārmaiņas nosaka ne vien ierobežotu laiku, kad iespējams slēpot vai slidot, bet arī jautājumu - vai ir vērts iegādāties inventāru, nezinot, vai būs pietiekami daudz iespēju to izmantot.

Latvijas ziema aktīvās atpūtas cienītājiem ir ar garoziņu – nekad nevar zināt, cik ilga būs sezona. Reizēm tā sākas jau novembrī, bet citkārt pat decembrī no sala ne vēsts. Populārākie masu ziemas sporta veidi ir distanču vai kalnu slēpošana un slidošana. Lai saprastu, cik prātīgs ieguldījums ir savas slēpes vai slidas, palūkosimies uz nomas un iegādes cenām un centīsimies saprast, vai prātīgāk nav izmantot nomas pakalpojumus, neinvestējot dārgā ekipējumā. Saprotams, ka katram no mums ir savi ieradumi un atšķiras arī tas, cik bieži mēs dodamies uz kalnu vai slidotavu. Tāpēc tas, cik izdevīgi ir iegādāties ziemas inventāru, pamatā atkarīgs no tā, cik aktīvi to izmantosiet.

Tabulā iekļautās cenas, protams, var mainīties atkarībā no tā, cik dārgu inventāru pirksiet, arī dažādās nomās cenas var atšķirties. Tās kalpo tikai kā ilustrācija, lai parādītu kopējo tendenci.

*Vietā, kur taisnes krustojas, esat atpelnījuši inventāra iegādi.

Kā redzam, lai atpelnītu investīcijas, pērkot inventāru, uz kalna nāksies nopietni pasvīst. Tomēr nauda nav vienīgais aspekts, kas jāņem vērā, domājot par inventāra iegādi vai nomu.

Kādi ir pirkšanas plusi un mīnusi.

+ Savs inventārs nozīmē, ka vienmēr jutīsieties ērti un nebūs “jāpiešaujas” jaunam ekipējumam.

+ Nebūs jāgrūstās un jātērē laiks garajās rindās, kas ir neizbēgamas brīdī, kad pēkšņi uzsnieg sniegs.

+ Personiskais distanču slēpju komplekts ļaus slēpot jebkurā vietā jebkurā laikā – kas gan var būt skaistāks par pastaigu ar slēpēm piesnigušā mežā. Slēpes gan var iznomāt ne tikai pie trasēm, bet arī lielākajos inventāra veikalos, tomēr arī tas ir laika patēriņš un zināmas neērtības.

— Nepieciešama vieta, kur inventāru glabāt. Ja esat liela dzīvokļa vai mājas īpašnieks, tā nav problēma, bet mazā dzīvoklītī katrs kvadrātmetrs ir no svara.

— Slēpju kopšana un slidu asināšana būs pašu rokās.

— Ja nebraucat ar minivenu vai busiņu, visticamāk, nāksies iegādāties jumta bagāžnieku, kas izmaksas palielinās vēl par vismaz 100 eiro vienam slēpju pārim.

Izdevīgāk iegādāties savu ekipējumu ir arī tad, ja vismaz reizi gadā dodaties uz kalnu kūrortiem. Tajos vidējā nedēļas maksa par inventāra nomu ir ap 100 eiro, savukārt, ja lidojat ar lidmašīnu, par bagāžu samaksāsiet līdz 40 eiro par vienu komplektu. Tātad viena brauciena ietvaros ietaupīsiet ap 60 eiro, kas nedaudz maina skatu uz tabulu.

Kalnu slēpotājiem saprātīgs risinājums būtu īpašumā iegādāties tikai zābakus – nomā nenāksies nodarboties ar uzmērīšanu un arī jutīsieties ērtāk.