Pieci padomi pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa atgūšanai

Vai tiešām ikviens iedzīvotājs, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, var atgūt no valsts naudu? Vai arī to ir vērts darīt vien tad, ja sakrāts maiss ar čekiem?

Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa atspēko mītus par ienākumu deklarāciju un sniedz piecus vienkāršus ieteikumus, kas ļaus atgūt no valsts pārmaksāto nodokli un, ļoti iespējams, papildinās jūsu ģimenes budžetu.

 • Swedbank Blog saturs arī audio formātā - klausies kur un kad tev ērtāk!

 1. Pārbaudi, cik lielu summu vari atgūt

Tas ir mīts, ka uz nodokļa atmaksu var cerēt tikai lielo algu saņēmēji. Neatmet ar roku gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai, uzskatot, ka neko jau atgūt nevarēs, bet pārbaudi, vai tā tiešām ir. To ērti var izdarīt Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskajā deklarēšanās sistēmā (EDS), pierakstoties tajā ar savu e-parakstu vai izmantojot Latvija.lv piekļuvi ar internetbankas parolēm. Un, iespējams, pēc ieskatīšanās EDS sistēmā būsi patīkami pārsteigts.

Diferencētais neapliekamais minimums ir atkarīgs no algas apmēra, tāpēc var gadīties, ka gada laikā tas nav piemērots pilnā apmērā. Lielākoties tas iespējams tad, ja bijuši mainīgi ienākumi vai nav strādāts pilnu gadu.

Skaidrības labad gan jāmin – var veidoties arī situācija, ka algai piemērota zemāka ienākuma nodokļa likme vai lielāks neapliekamais minimums, nekā tas faktiski gada laikā pienācies (saskaitot kopā visus gada laikā gūtos ienākumus, kas nav tikai darba alga). Taču maldīgi ir domāt – ja nevēršu vaļā deklarāciju, tad neviens par izveidojušos nodokļa parādu neuzzinās. Deklarācijas neiesniegšana neatbrīvo no pienākuma samaksāt trūkstošo iedzīvotāju ienākuma nodokļa starpību, un šādos gadījumos Valsts ieņēmumu dienests sūta informatīvus atgādinājuma paziņojumus uz EDS kontu vai pa pastu uz deklarēto dzīves vietas adresi.

 • Ja agrāk deklarāciju neesi iesniedzis, viss vēl nebūt nav zaudēts – deklarāciju vari iesniegt par iepriekšējiem trim gadiem. Ir vērts ieskatīties!
 1. Ērtāka čeku reģistrēšana

Ja no ienākumu deklarācijas aizpildīšanas tevi atturēja čeku krāšana un laikietilpīgais reģistrēšanas process, ir laiks izmantot tehnoloģiju radītās priekšrocības.

 • Negaidot pienākam 1. martu, katru čeku jau tā saņemšanas dienā var reģistrēt Valsts ieņēmumu dienesta viedtālruņa lietotnē “Attaisnotie izdevumi”, tā aiztaupot biedējošo čeku kaudzītes reģistrēšanu deklarācijas iesniegšanas brīdī.
 • Katrs lietotnē reģistrētais čeks automātiski tiek parādīts tavā gada ienākumu deklarācijā, kas krietni atvieglo tās aizpildīšanu un arī samazina kļūdu iespējas, norādot izdevumus neatbilstošās ailēs.

Būtiski ņemt vērā, ka par atsevišķiem attaisnotajiem izdevumiem VID informācija tiek nosūtīta automātiski un deklarācijas iesniedzējam tie pašam nemaz nav jāievada vai jāreģistrē. Piemēram, iemaksas privātajos pensiju fondos, dzīvības apdrošināšanas iemaksas, augstskolas mācību maksas izdevumi un ārstniecības pakalpojumu e-kvītis (ja persona devusi attiecīgu atļauju).  

 1. Izmanto visas iespējas, kas ļauj atgūt nodokļa pārmaksu

Lielākoties visi zina, ka pārmaksāto nodokļa tiesu var atgūt par medicīnas un izglītības izdevumiem, kā arī veiktajiem uzkrājumiem 3. pensiju līmenī vai dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu.

Tomēr ne vienam vien paslīd garām vēl vairākas iespējas:

 • Ja gadā neesi strādājis visus 12 mēnešus, tad gada neapliekamais minimums nav piemērots pilnā apmērā, tāpēc neizmantoto daļu par nestrādātajiem mēnešiem vari atprasīt.
 • Ja savlaicīgi nepiereģistrēji apgādājamo/-os, vari atprasīt nodokļa tiesu par neizmantotajiem atvieglojumiem.
 • Pie ārstniecības izdevumiem ir pieskaitāmi arī maksājumi par obligātās veselības apdrošināšanas polises iegādi.
 • Ziedotās summas arī ir attaisnotie izdevumi, ko vari uzrādīt deklarācijā.
 • Vecākiem noteikti jāatceras par iespēju atgūt daļu no izdevumiem par bērnu interešu izglītību.

 1. Naudu var saņemt arī par citiem ģimenes locekļiem

Ir ierasts, ka vecāki savā deklarācijā norāda attaisnotos izdevumus par saviem bērniem, taču šīs iespējas ir vēl plašākas. Ja vien gada laikā samaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav mazāks par atgūstamo summu, deklarācijā vari norādīt arī citu ģimenes locekļu attaisnotos izdevumus, piemēram, par vecākiem, vecvecākiem, laulāto, mazbērniem, nepilngadīgu brāli vai māsu, neatkarīgi no tā, vai viņi ir nodarbināti vai ne. Katrai norādītajai personai, par kuru tiek iesniegti attaisnotie izdevumi, pienākas atsevišķs 600 eiro limits.

 1. Noskaidro, kādos gadījumos uz pārmaksātā nodokļa atmaksu nevar pretendēt

Lai gan gada ienākumu deklarācijas aizpildīšana ir vienkārša un sniedz iespēju atgūt pat prāvas naudas summas, retu reizi pārmaksātā nodokļa atgūšanas iespēja var nebūt pieejama.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atgūšanu nevar pieprasīt, ja:

 • Nav strādāts oficiāls algots darbs.
 • Atvieglojumu summa bijusi tik liela, ka ienākuma nodoklis nav maksāts. Piemēram, ar 590 eiro vai mazāku algu uz papīra un reģistrētu vienu apgādājamo nodokļa pārmaksa neveidojas, jo ienākuma nodoklis gluži vienkārši netiek maksāts.
 • Nav maksāta pilna iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme – mikrouzņēmumu darbinieki, patentmaksas maksātāji, sezonas laukstrādnieki u.c.).
Aptauja

Vai Tu esi apsvēris(-usi) elektroauto iegādi?

Kalkulatori & rīki