Kā izdevīgi iepirkties pārtikas veikalā?

Izdevumi pārtikai ir viena no būtiskākajām ģimenes budžeta sastāvdaļām – Latvijas mājsaimniecībām tie vidēji veido ceturtdaļu visu tēriņu.

Taču, kā liecina Swedbank Privātpersonu finanšu institūta aptauja, katra piektā ģimene vismaz reizi nedēļā konstatē, ka daļa iegādātās pārtikas ir sabojājusies un ir jāizmet. Tātad, pārdomāti saplānojot produktu iegādi, varētu ietaupīt. Institūts ir sagatavojis praktiskus padomus, kas palīdzēs ne vien samazināt tēriņus, bet arī izkopt savus iepirkšanās paradumus.

Izmantojiet sarakstu

Lietderīgas iepirkšanās pamatā ir plānošana. Lai veikalā neapjuktu no dažādiem piedāvājumiem, samazinātu impulsīvu pirkumu varbūtību un iegādātos tieši to, kas nepieciešams, pirms iešanas uz veikalu jāsastāda nepieciešamā saraksts un vēlāk pēc tā jāvadās. Sarakstā jāiekļauj tuvākajām ēdienreizēm nepieciešamie produkti, tāpēc pirms tā izveides jāsaplāno arī ģimenes maltītes, piemēram, nedēļai uz priekšu.

Pierakstiet savus izdevumus un cenas

Nereti mēs uzskatām, ka ēdienam tērējam daudz mazāk nekā patiesībā, jo uz pārtikas veikalu ejam bieži un katrā reizē neatstājam lielu summu. Tikai regulāri pierakstot savus tēriņus, jūs varēsiet sekot līdzi izdevumiem un novērtēt to atbilstību plānotajam budžetam.

Dažādu produktu cenu uzskaite ļaus jums izvērtēt, vai veikala piedāvātā cena patiesi ir izdevīga, un salīdzināt preču cenas dažādās tirdzniecības vietās.

Jo retāk iegriezīsieties veikalā, jo mazāk jums būs iespēju tērēt. Ieplānojiet pārtikas iegādi, piemēram, reizi nedēļā. Šādā veidā ietaupīsiet arī laiku un degvielas izmaksas, ja uz veikalu dodaties ar auto.

Nosakiet pirkuma summu

Pirkumu plānošana nozīmē ne tikai iepirkumu saraksta sastādīšanu un tēriņu pierakstīšanu, bet arī izdevumu plānošanu uz priekšu. Nosakot maksimālo izdodamo summu produktiem tuvākajai nedēļai un mēnesim, jūs sevi motivēsiet tajā iekļauties un izvairīties no neplānotiem pirkumiem.

Salīdziniet cenas par vienību

Svarīga ir ne tikai kāda produkta iepakojuma cena, bet arī tā tilpums. Salīdzinot dažādu izmēru iepakojumus, cena par mērvienību dos pilnīgāku priekšstatu par izdevīgāko piedāvājumu. Cena par kilogramu vai litru tiek norādīta zem iepakojuma cenas.

Nepētiet produktus, ko neplānojat pirkt

Jo vairāk uzmanības pievēršat kādam produktam, jo lielāka ir varbūtība, ka to ieliksiet grozā. Veikalnieki šo apstākli izmanto, jūsu ceļā novietojot dažādus stendus, piemēram, cepumus pie ieejas, saldumus pie kases, vīna pudeli un vīnogas siera stendā u.tml. Ja šo produktu nav iepirkumu sarakstā, nepievērsiet tiem uzmanību. Īpaši uzmanieties, gaidot rindā pie kases – tieši tur pircēji veic visvairāk spontāno pirkumu. Ja preču saraksts ir īss, ratiņu vietā izmantojiet groziņu, lai nerastos vēlme pustukšos ratiņus piepildīt ar neplānotiem pirkumiem.

Lēna un relaksēta mūzika veikalā var likt tajā uzkavēties ilgāk, līdz ar to – iegādāties vairāk. Tāpēc iepirkumu veikšanai atvēliet konkrētu laika brīdi un centieties tajā iekļauties.

Gatavojiet mājās

Nav noslēpums, ka gatavot maltīti pašam ir ne tikai veselīgāk, bet arī lētāk. Tāpēc, ja vēlaties ietaupīt, samaziniet pārstrādātas, pagatavotas un safasētas pārtikas iegādi un izvēlēties preces no svaigo produktu stendiem, kas parasti izvietoti pa veikala perimetru. Neiepērcieties tukšā dūšā – izsalkums ir drošs garants tam, ka iepirkumu grozā ieliksiet daudz vairāk, nekā nepieciešams.

Eksperimentējiet

Tie produkti, ko veikals vēlas pamudināt jūs iegādāties, parasti tiek izvietoti acu augstumā. Tāpēc, salīdzinot cenas, neaizmirstiet apskatīt preces arī zemākajos un augstākajos plauktos. Ja vēlaties ietaupīt uz pārtikas rēķina, esiet gatavs eksperimentēt un iemīļotā zīmola vietā izmēģiniet citu – lētāku.

Atlaides izmantojiet pārdomāti

Dažādas akcijas un atlaides pārtikas veikalos jau kļuvušas par pašsaprotamu ikdienas parādību, tomēr tās jāizvērtē kritiski. Izvēloties preci ar atlaidi, pārliecinieties, vai cita – līdzīga – prece bez atlaides nav izdevīgāka. Daži veikali atsevišķiem produktiem mēdz piemērot krāsainas cenu zīmes – tās ne vienmēr nozīmē atlaidi un bieži tiek izmantotas tikai uzmanības piesaistīšanai. Izvērtējiet, vai konkrēto produktu jūs iegādātos arī tad, ja tam nebūtu atlaides.

Par akcijas cenām varat uzzināt jau pirms došanās uz veikalu, izpētot informāciju pārtikas veikalu interneta vietnē vai bukletos, kas saņemti pastkastē. Šādi atlaides varēsiet ņemt vērā, jau plānojot ģimenes ēdienreizes un sastādot iepirkumu sarakstu.

Izmantojiet akcijas, lai veidotu to produktu krājumus, kas nebojājas, ir viegli uzglabājami un vienmēr noderēs maltītes pagatavošanai.

Pārbaudiet čeku

Pēc pirkuma veikšanas, neatejot no kases, pārbaudiet čeku – vai pareizi norādītas preču cenas, piemērotas visas atlaides un klienta kartes priekšrocības. Jums ir tiesības lūgt pārbaudīt preces cenu un kļūdas gadījumā saņemt atpakaļ pārmaksāto naudu.

Visbeidzot iepērkoties paturiet prātā to, ka veikalnieku mērķis ir pārdot pēc iespējas vairāk un nopelnīt, savukārt jūsējais – iepirkties izdevīgi ģimenes budžetam.