Ko darīt, ja veikalā gribas nopirkt visu?

Vai tev ir pazīstama izjūta, ka, nonākot labu preču veikalā, saproti, ka būs ļoti grūti saskaņot vēlmes ar maciņa iespējām?

  • Swedbank Blog saturs pieejams arī audio formātā - klausies kur un kad tev ērtāk!

“Dievs, dod man spēku nopirkt tikai to, pēc kā es atnācu,” vēsta kāda populāra atziņa, kas regulāri klejo sociālajos tīklos un kļūst arvien aktuālāka gan izpārdošanas sezonu laikā, gan, piemēram, atveroties kādam jaunam veikalam, kurā ieejot nudien šķiet, ka gribētos nopirkt visu!

Taču pirms to visu sākt kraut savā grozā, būtu vērts atcerēties dažas vienkāršas patiesības.

Nenoliedzami, atlaižu sezonas laikā iepirkšanās ir izdevīgāka, tāpēc ideāli, ja kontā jau rezervēta neliela naudiņa plānotajiem pirkumiem. Vislabāk šādu naudu atlikt jau algas dienā, pārskaitot uz krājkontu vai kredītkarti, kas ļoti piemērota pirkumiem, jo, maksājot ar to, pirkumi tiek automātiski apdrošināti.

Visizdevīgāk lielākus pirkumus ir plānot ilgtermiņā un, ja zini, ka pēc neilga laika būs jāpērk bērnam jauna gulta vai jāmaina trauku mazgājamā mašīna, mērķtiecīgi katru mēnesi naudiņu atlikt.

Savukārt izdevīgos piedāvājumus tomēr izvērtē arī no tādas prizmas, vai tev tas tiešām ir nepieciešams, vai tomēr kādu laiku vari bez šīs lietas iztikt. Tas ļaus neiekrist patēriņa valdzinājumā.

Visbeidzot – pašdisciplīna ir viena no svarīgākajām īpašībām, ko vērts attīstīt visu mūžu, gan domājot par ikmēneša iekļaušanos noteiktā budžetā, gan arī attiecībā uz citām dzīves jomām, kur mēdzam krist pārmērībās vai − gluži otrādi − nespējam sevi motivēt, piemēram, ēst mazāk, kustēties vairāk, pavadīt laiku svaigā gaisā utt. Lai arī sākumā var šķist, ka pašdisciplīna uzliek nevajadzīgus ierobežojumus, pakāpeniski to attīstot, saproti, ka tieši pašdisciplīna piešķir dzīvē lielāku brīvību un sniedz apziņu, ka tu pats kontrolē savu dzīvi un ieradumus, nevis pakļaujies ieradumu kontrolei pār tevi.

Praktiski ieteikumi, lai arī ikdienas pirkumiem veikalā iztērētu mazāk:

  • Sena un pārbaudīta patiesība – uz veikalu jādodas paēdušam un ar sarakstu! Labāk retāk nekā biežāk, jo jārēķinās, ka katru reizi, ieejot veikalā, pastāv iespēja nopirkt kaut ko lieku. Ja tev vajag tikai, piemēram, vienu paciņu piena vai klaipiņu maizes, neej tāpēc uz lielveikalu – nopērc to kādā mazā veikaliņā.
  • Krājumus ar precēm, kuras nebojājas (zobu pastas, ziepes, veļas un trauku mazgājamie līdzekļi u. c.), papildini akciju laikā.
  • Pievērs uzmanību nevis cenai par vienību, bet gan par kilogramu vai litru, jo preču iepakojumi mūsdienās mēdz būt ļoti viltīgi. Un kāpēc maksāt par kartona kastīti vai citu iepakojumu, kas preces apjomu padara vizuāli iespaidīgāku?
  • Lētāk un zaļāk! Nēsā līdzi savu auduma maisiņu! Ja saskaitītu kopā, cik samaksāts par visiem mūžā iegādātajiem plastmasas iepirkumu maisiņiem, sanāktu diezgan iespaidīga summiņa.
  • Ir izpētīts, ka sakāpināti emocionālā stāvoklī cilvēks vairāk domā par savas dzīves notikumiem nekā par to, ko liek groziņā. Tāpēc neej iepirkties pārāk labā vai pārāk sliktā garastāvoklī, jo abos gadījumos pastāv risks, ka iepirkumu grozā iekrāmēsi krietni vairāk preču, nekā tev vajadzīgs.
  • Iepērkoties ir svarīgi taupīt ne vien naudu, bet arī laiku, tāpēc izvairies no iepirkšanās sastrēgumstundās. Un, starp citu, izpētīts, ka cilvēki vismazāk iepērkas trešdienās. Tātad trešdiena ir ideāla diena, lai veikalā iepirktu visu nepieciešamo līdz nākamajai trešdienai.
  • Ļoti svarīga ir budžeta plānošana, kā arī regulāra sekošana tēriņu izdevumiem. Viens no vienkāršākajiem veidiem ir to darīt savā internetbankā.
  • Lielākiem pirkumiem, kam nav bijis laika izveidot uzkrājumu, vai ilgi lolotu plānu īstenošanaiiespējams izmantot patēriņa kredīta sniegtās iespējas. Tas ļaus segt izmaksas tad, kad tas ir nepieciešams, un vēlamajā apmērā. Piemēram, tādējādi ir iespējams izvēlēties salīdzinoši dārgāku, bet daudz energoefektīvāku veļasmašīnu, kas darbosies ilgāku laika periodu ar mazāku resursu patēriņu.

Kam pievērts uzmanību, izvēloties kredītu?

Pirmais un nozīmīgākais ieteikums, izvēloties sev piemērotu aizdevumu, ir gada procentu likmes (GPL) salīdzinājums.

Šīs rādītājs ietver visas ar kredītu saistītās izmaksas, attēlojot to procentuālā izteiksmē. Jo dažādi kreditētāji reklamē atšķirīgu termiņu likmes – tā aizdevums, kas maksā “tikai” 0,5% dienā, būs sešas reizes dārgāks, nekā aizdevums ar likmi 30% gadā.

Un aizdevuma likme, kas norādīta ar piebildi “mēnesī”, būtu jāreizina ar 12. Būtiski ir pievērst uzmanību arī aizdevuma pirmstermiņa atmaksas un termiņa pagarināšanas nosacījumiem, iespējamajām komisijas maksām un citām un citām saistībām, kuras uzņematies līdz ar aizņēmumu.

Kopā ar GPL un citu nosacījumu izvērtēšanu ieteicams vēl un vēlreiz apsvērt savas iespējas aizņēmumu atmaksāt.Kādi ir mani ienākumi šobrīd? Cik lielu daļu no tiem es katru mēnesi varēšu atvēlēt kredīta nomaksai? Kā mani ienākumi varētu mainīties tuvākā gada laikā? Lūk, trīs pamata jautājumi, uz kuriem vajadzētu atbildēt pašam sev.