Kā sīku auto skrambu pārvērst nopietnā problēmā jeb kāpēc nedrīkst aizbraukt no notikuma vietas

Nejauši noskrāpēt kāda cita auto var gadīties ikvienam. Šādos brīžos svarīgi rīkoties pareizi, lai sīks skrāpējums nepārvērstos nopietnā problēmā.

Zīmīte nepalīdzēs

Lielveikalu stāvvietās vai citās auto drūzmēšanās vietās spēkrati nereti saduras, radot sīkas skrambas vai pa kādai švīkai uz gludā krāsas pulējuma. Ja abi vadītāji tobrīd atrodas savās automašīnās, nekādu problēmu. Apstājamies, izkāpjam un sastādām saskaņoto paziņojumu. Tomēr pavisam cita ir situācija, ja cietušās automašīnas vadītājs tajā brīdī aizrautīgi iepērkas vai dara ko citu, pat nenojaušot par notikumiem stāvlaukumā. Neveikls manevrs, nepareizi aprēķināta distance, slikta redzamība vai vienkāršs nogurums var izspēlēt nelāgu joku. Mūsu auto viegli aizķer stāvošu automašīnu, un problēmu maisam gals vaļā. Ko darīt? Mēs taču nezinām, cik ilgi jāgaida līdz otra vadītāja ierašanās brīdim. Šādos gadījumos cilvēki mēdz pieļaut divas kļūdas: dodas projām no notikuma vietas, cerot, ka neviens nepamanīs, vai rīkojas šķietami korekti – pirms aizbraukšanas atstāj logā zīmīti ar savu tālruņa numuru. Lai arī otrais variants no cilvēciskā viedokļa šķiet atbalstāms, tomēr likums nosaka, ka aizbraukšana no notikuma vietas ir nopietns pārkāpums neatkarīgi no tā, vai esam uzrakstījuši šo zīmīti vai ne.

Sīka skramba – lielas problēmas

Saskrāpējot vai viegli iebuktējot kāda cita auto un pēc tam veicot visas nepieciešamās darbības, mēs uzticam problēmu risinājumu apdrošinātājiem un varam aizmirst par tām. Savukārt, aizbraucot no negadījuma vietas, situācija no sīkas problēmas pārvēršas nopietnā ar visnotaļ nepatīkamām sekām.

Ceļu satiksmes noteikumu 5. nodaļas 40. punktā ir noteikts, ka tad, ja ceļu satiksmes negadījumā nav cietuši cilvēki, nav nodarīti bojājumi trešās personas mantai, kā arī transportlīdzekļiem nav radušies bojājumi, kuru dēļ tie nevar vai tiem aizliegts braukt, transportlīdzekļa vadītājs:

  • nekavējoties apstājas un paliek negadījuma vietā, iededz avārijas gaismas signalizāciju un uzstāda avārijas zīmi, bet, ja tas nav iespējams, citādā veidā brīdina pārējos ceļu satiksmes dalībniekus par ceļu satiksmes negadījumu;
  • vienojas ar otra ceļu satiksmes negadījumā iesaistītā transportlīdzekļa vadītāju par visiem būtiskajiem negadījuma apstākļiem, aizpilda saskaņoto paziņojumu un, neziņojot policijai par negadījumu, atstāj negadījuma vietu.

Savukārt Ceļu satiksmes noteikumu 41 . punktā teikts, ja minētajā ceļu satiksmes negadījumā ir iesaistīti vairāk nekā divi transportlīdzekļi vai ja transportlīdzekļu vadītāji nespēj vienoties par visiem būtiskajiem negadījuma apstākļiem un aizpildīt saskaņoto paziņojumu, transportlīdzekļu vadītāji:

  • nekavējoties apstājas un paliek negadījuma vietā, iededz avārijas gaismas signalizāciju un uzstāda avārijas zīmi, bet, ja tas nav iespējams, citādā veidā brīdina pārējos ceļu satiksmes dalībniekus par ceļu satiksmes negadījumu;
  • par ceļu satiksmes negadījumu paziņo policijai un, ja nepieciešams, glābšanas dienestam un tālāk rīkojas pēc to norādījumiem.

Kā redzams, neviens no šiem punktiem neparedz zīmīti logā vai cita veida attālinātu komunikāciju ar otru vadītāju. Svarīgi saprast, ka sods par aizbraukšanu no notikuma vietas ir nopietns – par ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšanu pēc ceļu satiksmes negadījuma, pārkāpjot noteikto kārtību, uzliek naudas sodu velosipēda un mopēda vadītājam no septiņiem līdz 55 eiro, cita transportlīdzekļa vadītājam – sodu no 70 līdz 700 eiro un atņem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz laiku no trim mēnešiem līdz diviem gadiem vai bez transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšanas.

Gaidīt vai negaidīt?

Tātad, ja mums ir gadījies saskrāpēt vai iebuktēt svešu auto, bet tā īpašnieks nav uz vietas, atliek vai nu sagaidīt cietušā spēkrata saimnieku, vai arī zvanīt policijai. Jebkura cita rīcība tiks uzskatīta par aizbraukšanu no negadījuma vietas ar visām no tā izrietošajām sekām.

Ko darīt, ja cietušais esat jūs pats? Atklājot, ka automašīnai jūsu prombūtnes laikā nodarīti bojājumi, nekavējoties jāsazinās ar policiju. Gadījumā, ja atstāta zīmīte, jūs varat sazināties ar tās rakstītāju un sarunāt, ka viņš ierodas notikuma vietā un jūs kopīgi uzrakstāt saskaņoto paziņojumu. Ja vainīgais to nevēlas darīt, bet piedāvā tikties vēlāk, atgriežamies pie pirmā punkta – zvans policijai. Tas ir svarīgi, lai nodarītos bojājumus jūs varat fiksēt negadījuma vietā. Ja esat no tās aizbraukuši, vainīgais vēlāk var noliegt, ka nodarījis tieši tik lielus bojājumus.

Var zaudēt ne tikai tiesības, bet arī apdrošināšanas atlīdzību

Aizbraukšanai no notikuma vietas, ja esat vainīgā persona, būs vēl kādas nepatīkamas sekas – OCTA apdrošināšanas atlīdzība, ko apdrošinātājs izmaksās cietušajam, regresa kārtībā tiks piedzīta no jums. Tātad papildus naudas sodam un iespējamai autovadītāja apliecības zaudēšanai jums nāksies segt arī cietušā auto remonta izdevumus.

Aptauja

Kādi ir Tavi vasaras atvaļinājuma plāni?

Tuvākie notikumi