Sabīnes un Andra pieredze: Grūtākais nav saņemt kredītu, bet izvēlēties dzīvokli

Kredīta noformēšana ir tik ātra un ērta, ka daudz grūtāk ir pieņemt lēmumu un atrast piemērotu dzīvokli, tā saka EHR grupas projektu vadītāja Sabīne Špica (26 gadi).

Izmantojot Altum atbalsta programmu jaunajiem speciālistiem, pavasarī viņa kopā ar vīru pārcēlās uz kopīgi iegādātu dzīvokli. Arī kredīts nokārtots kopīgi ar vīru Andri (32 gadi).

Pēc izglītības Sabīne ir komunikācijas speciāliste sabiedriskajās attiecībās. Pašreiz viņa ir EHR grupas projektu vadītāja. Savukārt Andris pēc izglītības ir vides speciālists, taču šobrīd strādā lidostā Baltic Cargo kravu centrā. Abu dzimtā pilsēta ir Ventspils. Uz Rīgu savulaik atbraukuši studēt un te arī iedzīvojušies. Ja vēl sākumā bijušas domas par atgriešanos dzimtajā pilsētā, tad šobrīd, kad iegādāts dzīvoklis, vismaz tuvāko gadu laikā tāda doma vairs netiek apsvērta. “Rīga mums patīk. Tā ir liela, ar plašām iespējām, nu jau arī mūsu draugi un visa dzīve iekārtota šeit,” saka Sabīne, minot, ka uz Ventspili braucot tikai apciemot vecākus.

Sabīne un Andris ir kopā astoņus gadus, bet pirms gada apprecējušies – kāzas un vēlme iegādāties kopīgu īpašumu bijis nākamais līmenis attiecībās. Nu jau ar smaidu Sabīne atceras, ka par dzīvokļa kredītu bankā viņa interesējusies arī pirms kāzām. Toreiz viņai ieteikuši labāk dzīvokli pirkt pirms precēšanās, jo tad šķiršanās gadījumā dzīvoklis paliktu viņai. “Bet, ja jau mēs nolēmām apprecēties, tad negrasāmies šķirties pēc diviem gadiem,” par kopīgo atbildību saka Sabīne.

Dzīvokļa kredīts paņemts tuvu maksimālajam termiņam – 25 gadi. “Speciāli stiepām to garāku, lai mēneša maksājums būtu mazāks. Nu par dzīvokļa kredītu un kredītu remontam mums jāmaksā 200 eiro mēnesī. Lai arī šobrīd mēs varētu atļauties lielāku summu, gribējām, lai arī tad, ja gadījumā es vai vīrs pēc pieciem, desmit gadiem paliekam bez darba, tā būtu summa, ko kādu brīdi varam maksāt arī ar vienu algu. Vecāki arī teica − ja nu kas, tad 200 eiro mēnesī varētu mums piešķirt. Jo visādi var gadīties. Arī Latvijā ir pieredze ar krīzi,” saka Sabīne.

Īrēt būtu dārgāk

Viņa atzīst, ka par šādu summu būtu bijis grūti atrast īres dzīvokli. Mājoklis, kas būtu atbilstošs viņu vajadzībām, izmaksātu 300−400 eiro. Turklāt dzīvokļa meklējumus apgrūtinājis fakts, ka viņiem ir suns un izīrētājiem tas nepatīk. Līdz šim abiem bija paveicies, ka 34 kvadrātmetru studiju tipa dzīvokli viņiem iznomāja mammas draudzene par simbolisku īres maksu – 140 eiro mēnesī, taču nu viņa bija sākusi domāt par dzīvokļa pārdošanu, tāpēc Altum atbalsta programma jaunajiem speciālistiem nākusi tieši īstajā brīdī.

“Doma par dzīvokļa pirkšanu brieda jau kādus divus gadus, bet problēma bija pirmā iemaksa. Jaunais projektos tie ir 15 %, vecajos – 20 %.

Tādu naudu uzreiz atrast ir grūti un grūti arī iekrāt īsā periodā. Gribējās, lai nav jāgaida, jāīrē, lai ir pašiem savs. Tas, ka mūsu saimniece gatavojās dzīvokli pārdot, mums bija spēriens pa pēcpusi, ka jāsāk meklēt. Atceros, jau senāk ar vīru spriedām – negodīgi, ka Altum atbalsta tikai ģimenes ar bērniem. Kāpēc neatbalsta arī tos, kas vēlas ģimeni veidot, bet bērnu vēl nav?” pieredzē dalās Sabīne, piebilstot, ka abiem ar vīru ir domas par bērniem, taču gribas arī, lai būtu, kur šos bērnus audzināt.

Par to, ka top Altum atbalsta programma jaunajiem speciālistiem, viņa izdzirdējusi jau pērn, un abi ar vīru ļoti nopriecājušies. “Lai arī noteikumi nav tikpat izdevīgi kā jaunajām ģimenēm, jo jāmaksā arī komisija par Altum piešķirto garantiju, tomēr programma atvieglo dzīvokļa iegādāšanos. Un kopumā tas ir izdevīgi,” pieredzē dalās Sabīne. Lai arī Sabīne un Andris ir Swedbank klienti jau kopš skolas laikiem, pieteikumus aizsūtījuši vairākām bankām, lai varētu salīdzināt piedāvājumus. “Apzināju lielākās bankas, saņēmu no tām piedāvājumu, taču sarunās ar bankas menedžeri sapratu, ka izdevīgāk par Swedbank neviens man neko nepiedāvās,” stāsta Sabīne, atzīstot, ka viņai nebūtu gribējies arī mainīt jau esošos bankas lietošanas paradumus – ērta internetbanka, ierasta bankas karte un konts. “Pie savas bankas jau ir pierasts un jebkurā diennakts laikā var piezvanīt un aprunāties,” par sadarbību ar Swedbank teic Sabīne.

Grūtākais – dzīvokļa atrašana

Lai nokārtotu kredītu, nekas daudz neesot vajadzīgs. Kā saka Sabīne – jāsavāc čupiņa ar papīriem un jānosūta bankas menedžerei, kas visu izdarīja viņu vietā. Turklāt process notiek ļoti ātri – Altum pieņemot lēmumu divu triju dienu laikā. “Swedbank mums bija ļoti laba menedžere, atbildēja uz visiem jautājumiem. Klātienē biju aizgājusi tikai uz vienu konsultāciju pašā sākumā, pēc tam viss notika elektroniski. Mūsdienu tehnoloģijas tik ļoti atvieglo dzīvi. Jo darbadiena ir tik gara, cik ir, un dienas vidū no darba izrauties grūti. Bet mums bija nepieciešamas tikai 10 minūtes, lai parakstītu dokumentus. Grūtākais tādā ziņā ir lēmuma pieņemšana, jo dzīvokļi ir ļoti dažādi. Un ļoti bieži fotogrāfijas rāda vienu, dzīvē izskatās pilnīgi citādi, bet te bija sajūta, ka gribam palikt un saukt šo vietu par mājām,” stāsta Sabīne.

Iegādātajam dzīvoklim bija nepieciešams remonts, turklāt dažas lietas jaunie iemītnieki gribējuši mainīt. Piemēram, jaunā dzīvokļa vannas istabā bijis milzīgs džakuzi, bet Sabīne ar Andri labāk gribējuši skaistu vannas istabu ar vannu un veļasmašīnu, tāpēc pēc zināmām pārdomām kopā ar mājokļa kredītu abi paņēmuši arī patēriņa kredītu remontam. “Pārdomājot – darīt to tagad vai pēc pieciem gadiem, mēs izlēmām, ka labāk gribam ņemt tagad un jau uzreiz dzīvot tādā dzīvoklī, kā mums patīk,” stāsta Sabīne.

Jauniegādātā dzīvokļa cena bija 44 600 eiro. Bez Altum galvojuma pašiem no šīs summas jāiegulda 20 %, kas ir 8920 eiro, vēl novērtējums, bankas komisija, maksa par ierakstu zemesgrāmatā. Attiecīgi summa, kas bija jāiegulda pašiem, uzauga līdz 11 500 eiro. Daļa no šīs naudas bija iekrāta, palīdzēja arī vecāki.

Izmaksas

  • Divistabu dzīvoklis ar visām ērtībām Rīgā, Maskavas ielā, netālu no Dienvidu tilta. Kopējā platība − 43 kvadrātmetri.
  • Dzīvokļa cena: 44 600 eiro
  • Bankas piešķirtā kredīta summa (dzīvokļa iegādei un remontam): 47 277 eiro
  • Papildus tika paņemts patēriņa kredīts dzīvokļa remontam: 7677 eiro
  • Altum garantijas apjoms: 5673,24 eiro
  • Pirmā iemaksa, kas jānodrošina pašiem: 8920 eiro
  • Komisijas maksa par Altum piešķirto garantiju: 4,8 % un tā jāmaksā 10 gadus, proporcionāli Altum summa sadalīta uz šiem gadiem
  • Maksa par dzīvokļa ierakstīšanu zemesgrāmatā: 2 % no pirkuma summas
  • Valsts un kancelejas nodevas: aptuveni 972 eiro
  • Ikmēneša maksājums: 204 eiro