Sākt investēt jau 18 gados? Emīlijas un Undīnes pieredzes stāsts

Investēt naudu finanšu tirgos ir interesanti un nemaz nav tik nesaprotami.

Emīlija Betija Šenhova un Undīne Kreitūze šovasar piedalījās Swedbank loterijā un laimēja 100 eiro ieguldījumiem. Kā viņas atzīst, iepriekš padziļinātu zināšanu par ieguldījumiem nebija, tikai tik, cik kaut kas dzirdēts no draugiem un lasīts sociālajos tīklos. Taču abas jaunietes vēlējušās pamēģināt, jo sapratušas – jo ātrāk sāks investēt finanšu tirgos, jo labāk.

Emīlija atzīst: “Agrīnie 18 līdz 20 gadi ir vecums, kad it kā nav stabilu ienākumu, bet tajā pat laikā vēl ir iespēja dzīvot pie vecākiem, līdz ar to arī izdevumi nav tik lieli, kā uzsākot patstāvīgu dzīvi. Tāpēc šis, manuprāt, ir labs laiks, lai naudu atliktu - nevis iztērētu nevajadzīgās lietās, bet ieguldītu savā nākotnē.”

Arī Undīne domā līdzīgi: “Atliekot to mazumiņu, ko es varbūt neizmantoju šomēnes, es varu iegūt lielāku vērtību nākotnē. Investējot naudu, tā pelna jaunu naudu, un pēc gadiem, kad man vajadzēs lielāku naudas summu, man būs back-up plāns. Nebūs tā, ka es nezināšu, kur likties un ko darīt. Tāpēc uzskatu, ka nevajag dzīvot no algas līdz algai, bet vajag ik mēnesi kaut mazumiņu atlikt.” 

Gan Emīlija, gan Undīne norāda, ka investēt naudu “caur Swedbank” ir ļoti vienkārši. “Katra lieta ir aprakstīta un paskaidrota. Investīciju process ir ļoti atvieglots, kas palīdzēja to pirmajā reizē izprast daudz labāk,” atzīmē Emīlija. Tam piebalso arī Undīne, uzsverot: “Noteikti vajag izmantot iespēju konsultēties bez maksas ar bankas speciālistiem. Swedbank darbinieki bija ļoti pacietīgi un vairākas reizes izskaidroja un norādīja, kas darāms, jo pirmajā mirklī kaut kas var šķist nesaprotams, bet tad, kas visi sīkie knifiņi ir zināmi, tad ir viegli orientēties.”

Kā izdarīt izvēli par pirmo ieguldījumu?

Undīne stāsta, ka kopumā Swedbank piedāvā ļoti plašu iespēju, kur ieguldīt naudu. Turklāt ieguldījumi darījumiem Baltijas biržā un Robur fondos ir bez maksas, kas nozīmē, Swedbank loterijā laimētos 100 eiro varēja investēt pilnībā visus kādā finanšu instrumentā. “Es pat nebiju domājusi, ka investīciju piedāvājums ir tik ļoti plašs, un pirmajā momentā, kad bija jāizvēlas, kur naudu ieguldīt, es apmulsu. Taču konsultācijas laikā sapratu, kas man ir vispiemērotākais, kur vēlos investēt.”

Emīlijai bija līdzīga pieredze. “Pirms veicu pirmo ieguldījumu, es apskatījusi visus fondus un izvērtēju, kas mani interesē riska ziņā, ne-riska ziņā, kā procenti kāpj, pat tad, ja es īsti līdz galam neko nesapratu. Es izdarīju savus secinājumus, kas man šķita pareizi, un uz konsultāciju ar Swedbank speciālistu ierados jau zinot to, kur es šo naudu vēlos noguldīt. Tas uzreiz atņēma man stresu par pirmo ieguldījumu.”

Svarīgākais ir nebaidīties ieguldīt, ko uzsver abas jaunietes. Turklāt nav jāinvestē uzreiz 100 vai 1000 eiro, to var darīt arī ar mazākām summām.

“Pietiek katru mēnesi atlikt kaut 10 eiro un tos investēt. Tas ir labāk, nekā to naudu iztērēt un nekad vairs neredzēt. Es dodu priekšroku to redzēt iespējams pat lielākā summā pēc kāda laika. Protams, jāsaprot, ka tas nebūs ātrs process. Tie, kas plāno sākt investēt, lai nesaceras, ka pēc mēneša jau būs milzīga summa. Būs dienas, kad apskatīsies portfelī un ieguldījums būs piedzīvojis kritumu, bet pēc laika tas sakārtosies. Galvenais ir izbaudīt un interesēties, jo investīcijas paver jaunu loku ar informāciju, ko tu vari iemācīties,” pārliecināta ir Emīlija.

Investē arī pensiju 3. līmenī

Viņa kopš savu pirmo investīciju veikšanas nav apstājusies, bet sākusi ieguldīt arī citos fondos, kā arī pensiju 3.līmenī. Emīlija stāsta: “Es sāku strādāt 15 gadu vecumā, un turpināju katru vasaru. Tagad man ir stabils darbs, kur strādāju jau gadu, un visu laiku nepameta doma, ka vajadzētu atlikt pensijai. Tad es izdomāju, kad tad, ja ne tagad? Man ir lielākas izredzes, ka tad, kad es aiziešu pensijā, man būs sakrāta daudz lielāka summa, nekā tad, ja es sāktu krāt 30 gados. Tie 10 gadi ļoti daudz ko ietekmē!”

Savukārt Undīne saka, ka arī viņa labprāt ar ieguldījumu palīdzību sakrātu sev kapitālu vecumdienām: “Domāju, ka pēc tam, kad būšu jau labāk apguvusi investīciju pamatus un būs iespēja ieguldīt lielākas summas, tad šādā veidā vēlos nodrošināt sev vecumdienas. Kopumā man liekas, ka ieguldījumi ir laba iespēja, ko daudzi neizmanto, jo, runājot arī ar paziņām, ir šaubas, ka nebūs ieguvumi, bet es domāju, ka beigu beigās es būšu daudz lielāka uzvarētāja, nekā tie, kas nav ieguldījuši.”