Dāvana bērnudārza izlaidumā – uzkrājums bērna nākotnei

Mīkstais rotaļu lācis, jauna lelle vai Lego pilsēta – tās ir dāvanas, ko visbiežāk dāvinām bērnudārza izlaidumā, bet, kā būtu, ja mūsu dāvana bērnam būtu kaut kas patiesi vērtīgs ilgtermiņā?

Protams, ka kopā ar diplomu par pirmsskolas absolvēšanu bērns ir pelnījis arī kādu dāvanu, kas viņu iepriecinātu uzreiz. Taču itin bieži šajā vecumā bērns vēl priecāsies arī par kādu samērā nedārgu dāvanu, piemēram, akvalanga trubiņu vasaras ūdenspriekiem, milzu ziepju burbuļiem vai kopīgu piedzīvojumu, piemēram, braucienu uz akvaparku vai nakšņošanu teltīs.

Tāpēc varbūt pienācis īstais brīdis, lai pārstātu krāt rotaļlietu kalnus, bet vecāki, vecvecāki un citi tuvākie radi un draugi, kas mazo absolventu grib apsveikt, apvienotu spēkus un uzdāvinātu bērnam ko tādu, ko viņš, iespējams, nenovērtēs uzreiz, bet noteikti pateiks lielu paldies, sasniedzot 18 gadu vecumu, – uzkrājumu bērna nākotnei.  

Uzkrājums bērna nākotnei

Tas ir uzkrājums, kas paredz arī dzīvības apdrošināšanu līgumslēdzējam, un attiecīgi par šajā uzkrājumā veiktajām iemaksām var saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu 20% apmērā no iemaksām, kas veiktas uzkrājumā un nepārsniedz 10% no gada bruto darba samaksas, kā arī summāro limitu 4000 eiro.

Šajā uzkrājuma programmā iemaksātā nauda tiek ieguldīta finanšu tirgos, attiecīgi – pastāv lielāka iespēja peļņas procentiem, ja finanšu tirgos ir pieaugums. Lai arī uzkrājuma vērtība, kas ieguldīta finanšu tirgos, var svārstīties, papildu aizsardzību krājējiem nodrošina garantētās summas nosacījums. Proti, ja finanšu tirgos tiks piedzīvots kritums, iemaksātās naudas apmērs samazināsies tikai par līguma komisijas maksu apmēru. Garantēto summu izmaksā līguma termiņa beigās, ja garantētā summa ir lielāka par uzkrājuma vērtību izmaksas brīdī.

Būtiski, ka Uzkrājumu bērna nākotnei var noslēgt līdz bērna 18., 19., 20. vai 21. dzimšanas dienai, taču minimālais līguma termiņš ir 5 gadi.

Tikai jāatceras – ja apdrošināšanas līguma darbības termiņš ir mazāks nekā 10 gadi, atbilstoši likumam “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” IIN atmaksu no veiktajām apdrošināšanas iemaksām par šo apdrošināšanas līgumu nevarēsiet saņemt.

Minimālais mēneša maksājums Uzkrājumam bērna nākotnei ir 30 eiro. Sākot veikt uzkrājumus jau no dzimšanas un katru mēnesi atvēlot tiem 30 eiro, pozitīva scenārija gadījumā līdz 18 gadu vecumam iespējams uzkrāt 8603 eiro, negatīva scenārija gadījumā garantētā summa būs 5646 eiro.

Veikto iemaksu apjoms šo 18 gadu laikā būs 6480, bet iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksās saņemtā summa būs 1296 eiro. Tātad pat negatīva scenārija gadījumā būsiet nopelnījuši!

Prognožu kalkulators, veicot uzkrājumu bērna nākotnei

Interesanti izlasīt:

Trīs meitu mamma: “Nožēloju, ka nav uzkrāta nauda vecākajai meitai…”

Kā iemācīt bērnam krāt naudu?

Ko par naudu stāstīt bērndārzniekam?