Kas jāzina pirms dodies ceļojumā ārpus Latvijas

Lai gan Covid-19 ierobežojumi lielākajā daļā valstu ir atcelti, dažas no prasībām ceļotājiem joprojām ir aktuālas, tāpēc svarīgi ceļojumam gatavoties jau laikus.

Esam apkopojuši vairākus ieteikumus, ko vari paveikt pirms sava ceļojuma, lai brīvdienas ārpus Latvijas sagaidītu mierpilni un bez liekiem pārsteigumiem.

Pārbaudi nepieciešamos dokumentus un to derīguma termiņu

Pārliecinies, vai tavam ceļošanas dokumentam (pasei vai ID) ir pietiekams derīguma termiņš visam ceļojuma laikam. Īpaši pievērs uzmanību, ja derīguma termiņš tuvojas beigām, jo katra valsts nosaka atšķirīgas ieceļošanas prasības – dokumentiem jābūt derīgiem vēl vismaz trīs vai citos gadījumos pat sešus mēnešus pēc plānotā ceļojuma beigu datuma. Valstīs, kas nav noteikušas bezvīzu ieceļošanas kārtību, nepieciešams nokārtot ieceļošanas vīzu. Kā uzsver arī Latvijas Ārlietu ministrija, vairākas Latvijā akreditētas ārvalstu vēstniecības neatrodas Latvijā, tādēļ vīzas saņemšana var būt ilgāka nekā plānots. Atsevišķās valstīs, piemēram, Austrālijā un ASV, ir nepieciešama elektroniskā ieceļošanas atļauja.

Tā kā Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde personību apliecinošus dokumentus šobrīd noformē tikai pēc iepriekšēja pieraksta, rindas ir ļoti garas, un gaidīt var nākties pat aptuveni mēnesi. Tāpēc dokumentu pārbaude noteikti ir numur viens mājasdarbs, lai ceļojums nebeigtos vēl nesācies.

Rūpīgi izpēti aktuālās prasības un ierobežojumus

Covid-19 drošības pasākumi un ierobežojumi katrā valstī atšķiras. Lielākā daļā Eiropas pilsētu obligāta masku nēsāšana un ieceļošanas formu aizpildīšana vairs nav nepieciešama, bet daļā valstu ceļotājiem šādas prasības joprojām ir aktuālas, tāpēc, pirms dodies ceļā, rūpīgi izpēti konkrētās valsts aktuālos nosacījumus drošai ceļošanai.

Arī Eiropā joprojām ir valstis, kurās nepieciešams reģistrēties un jau pirms iebraukšanas augšupielādēt savu sertifikātu.

Atšķiras arī nosacījumi sertifikātu derīguma termiņiem gan vakcinācijas, gan izslimošanas gadījumos. Tāpat atšķirīgi ir nosacījumi, ja neesi veicis vakcīnu, kā arī prasības karantīnas ievērošanai (tai skaitā arī karantīnā pavadīto dienu skaits). Nosacījumi attiecas arī uz bērniem -   dažās valstīs jau no 6 gadu vecuma jānodrošina sertifikāts izslimošanas, vakcinācijas vai negatīva testa formātā, kamēr citās bērniem līdz pat 12 gadu vecumam sertifikātu uzrādīt nav nepieciešams.

Pārliecinies arī, kādi nosacījumi jāievēro lidojumu laikā (piemēram, sejas masku lietošana, laicīgā reģistrēšanās u.tml.).

  • Ar aktuālo informāciju vari iepazīties sava ceļojuma galamērķa valsts oficiālajā mājaslapā, kā arī apkopotā veidā portālā Re-open EU.
  • Ja nepieciešama detalizētāka informācija par nosacījumiem, Latvijas Ārlietu ministrija aicina sazināties ar Latvijā akreditēto attiecīgās valsts pārstāvniecību.
  • Neaizmirsti izpētīt arī nosacījumus tām valstīm, ko plāno šķērsot, lai nonāktu savā galamērķi, jo citādi vari attapties pusceļā bez iespējām nokļūt izsapņotajā galamērķī.
  • Tāpat nopietni izvērtē savu galamērķi un, vai valstī ir droši un nav izsludināti ceļojumu brīdinājumi.
  • Ērtākai un drošākai ceļojuma plānošanai Latvijas Ārlietu ministrija izstrādājusi lietotni “Ceļo droši”, ko ērti vari lejupielādēt savā viedtālrunī.

Parūpējies par ceļojuma apdrošināšanu

Lai gan ceļojumā dodamies ar pozitīvām gaidām un prieku, mierpilnākam laikam un savai drošībai svarīgi, lai esi iegādājies ceļojuma apdrošināšanu un nodrošinājies ar Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK). EVAK nodrošina tikai neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu un neparedz citus medicīnas un ceļojuma izdevumus, tai skaitā repatriācijas izdevumus, pacienta iemaksas, izdevumus medikamentu iegādei, kuru lietošanu pēc konsultācijas nozīmējis ārzemēs ārstējošais ārsts, kā arī izdevumus par ceļojuma atcelšanu un bagāžas bojājumiem vai tās zādzību. Tāpēc papildus derīgai EVAK svarīgi parūpēties arī par ceļojuma apdrošināšanu.

Swedbank apkopotie dati par apdrošināšanas atlīdzībām 2021. gadā liecina, ka visbiežākie riski ceļojumos saistīti ar izmaiņām maršrutā (28%), un vairāk nekā puse no gadījumiem bija ceļojuma atcelšanas dēļ.

Teju trešdaļai ceļotāju (27%) ceļojuma laikā bija nepieciešama medicīniskā palīdzība, par ko vidēji atlīdzināti 540 eiro, bet lielākā izmaksātā atlīdzība par ārstniecības izdevumiem ceļojuma laikā bija 4800 eiro.

Salīdzinoši regulāri saņemti arī atlīdzības pieteikumi par bagāžas bojājumiem vai zādzību (23%), šajos gadījumos vidējā atlīdzība bija  560 eiro.

Ceļojuma apdrošināšana sniedz atbalstu un drošības sajūtu šādos neparedzētos gadījumos, kā arī pasargā no papildu izdevumiem, kas var rasties ceļojuma laikā. Ar apdrošināšanu varēsi saņemt finansiālo atbalstu ne tikai gadījumos, kad ārzemēs rodas izdevumi medicīnisku iemeslu dēļ, bet arī tad, ja ceļojuma plānus izjauc pēkšņa saslimšana pirms ceļojuma. Visdrošāk apdrošināties ir jau brīdī, kad pērc aviobiļetes vai veic samaksu par naktsmājām ārzemēs, jo aizsardzība pret ceļojuma atcelšanu stājas spēkā ar trešo dienu pēc apdrošināšanas līguma noslēgšanas.

Izpēti apdrošināšanā iekļautos riskus un iespējas

Lai gan lielā daļā valstu dažādi ar Covid-19 saistīti ierobežojumi ir atcelti, tie neatceļ iespējamību saslimt pirms ceļojuma vai tā laikā. Rūpīgi izpēti sava ceļojuma apdrošinātāja piedāvāto risku segumu, lai esi drošībā, ja atgadās, kas neparedzēts. Piemēram, Swedbank ceļojumu apdrošināšana sniedz iespēju sevi pasargāt arī no tādiem riskiem, kā ceļojumu atcelšana vai medicīnisko izdevumu segšana ārvalstīs Covid-19 dēļ. Lai apdrošināšana Covid-19 riskiem darbotos pilnvērtīgi, ir nepieciešams pabeigts vakcinācijas kurss, negatīvs tests vai apliecinājums par pārslimošanu (attiecas arī uz bērniem no 12 gadu vecuma).

Ja polisē būs iekļauts tikai medicīniskās palīdzības risks, apdrošināšanas aizsardzība būs spēkā tikai, ja ar Covid-19 saslimst ārzemēs. Piemēram, ja ārzemēs rodas izdevumi par ārstēšanos stacionārā vai arī tad, ja ārzemēs nepieciešams pašizolēties viesnīcā ar Covid-19 saslimšanas dēļ. Savukārt, ja polisē ir iekļautas arī ceļošanas vai transporta ķibeles jeb maršruta/grafika izmaiņu risks, tad apdrošināti ir arī neatgūstamie (ang. val. non-refundable) izdevumi par pakalpojumiem, kurus nevar izmantot akūtas saslimšanas dēļ – šajā gadījumā arī tad, ja pirms ceļošanas ir saņemts pozitīvs Covid-19 tests vai kontaktpersonai saskaņā ar valstī noteikto kārtību jāatrodas izolācijā vai karantīnā.

Ja esi Swedbank Zelta vai Platinum kredītkartes īpašnieks, tev ceļojuma apdrošināšana, ieskaitot Covid-19 riskus, jau ir iekļauta bez papildu maksas un tā darbosies arī ģimenei, kas ceļo kopā ar tevi – tavam laulātajam vai kopdzīves partnerim un, līdz noteiktam vecumam, arī bērniem vai pat mazbērniem.

  • Atceries, ka tavs ceļojums sākas jau pirms esi uzsācis ceļu, tāpēc rūpīga sagatavošanās un nodrošināšanās noteikti būs panākumu atslēga lieliskām brīvdienām arī ārpus Latvijas.