Ko darīt, ja veikalā gribas nopirkt visu?
Atpūta

Ko darīt, ja veikalā gribas nopirkt visu?

Vai tev ir pazīstama izjūta, ka, nonākot labu preču veikalā, saproti, ka būs ļoti grūti saskaņot vēlmes ar maciņa iespējām?

“Dievs, dod man spēku nopirkt tikai to, pēc kā es atnācu,” vēsta kāda populāra atziņa, kas regulāri klejo sociālajos tīklos un kļūst arvien aktuālāka gan izpārdošanas sezonu laikā, gan, piemēram, atveroties kādam jaunam veikalam, kurā ieejot nudien šķiet, ka gribētos nopirkt visu! Taču pirms to visu sākt kraut savā grozā, būtu vērts atcerēties dažas vienkāršas patiesības.

Nenoliedzami, atlaižu sezonas laikā iepirkšanās ir izdevīgāka, tāpēc ideāli, ja kontā jau rezervēta neliela naudiņa plānotajiem pirkumiem. Vislabāk šādu naudu atlikt jau algas dienā, pārskaitot uz krājkontu vai kredītkarti, kas ļoti piemērota pirkumiem, jo, maksājot ar to, pirkumi tiek automātiski apdrošināti. Ir tiesa, ka bezmaksas naudas pārvedums no krājkonta prasīs septiņas dienas, taču arī tā ir viena no iepirkšanās gudrībām – nepirkt kāroto preci uzreiz, bet pāris dienas nogaidīt, jo, iespējams, mājās šī kāre pāries pati no sevis.

Ja uzkrājuma vai atliktas naudas, ko iztērēt šopingā, nav, bet pirkums ir tiešām izdevīgs vai ļoti nepieciešams, jo, piemēram, salūzusi veļasmašīna un vietā vajag citu, tad glābiņš var būt patēriņa kredīts. Lai gan visizdevīgāk, protams, lielākus pirkumus ir plānot ilgtermiņā un, ja zini, ka pēc neilga laika būs jāpērk bērnam jauna gulta vai jāmaina trauku mazgājamā mašīna, mērķtiecīgi katru mēnesi naudiņu atlikt.

Taču dažkārt svarīgi palūkoties uz iepirkšanos kritiski, jo šobrīd pasaulē arvien populārāka kļūst Zero Waste kustība, kas mudina atteikties no liekām precēm, samazināt kopējo preču patēriņu, lietot atkārtoti, šķirot un tikai tad izmest.

Tāpat jāņem vērā, ka arī atlaides dažkārt nav nemaz tik lielas un unikālas, kā pirmajā brīdī varētu šķist. Un, ja uz skatloga rakstīts: “Atlaides līdz pat 70% un 90%”, tas nozīmē vien to, ka kādai no veikala precēm (visticamāk, ne tai dārgākajai) atlaide ir 70%, bet pārējām – 10−20%. Un ir veikali, uz kuru skatlogiem uzraksts “Sezonas preču izpārdošana” stāv visu cauru gadu.

Visbeidzot – pašdisciplīna ir viena no svarīgākajām īpašībām, ko vērts attīstīt visu mūžu, gan domājot par ikmēneša iekļaušanos noteiktā budžetā, gan arī attiecībā uz citām dzīves jomām, kur mēdzam krist pārmērībās vai − gluži otrādi − nespējam sevi motivēt, piemēram, ēst mazāk, kustēties vairāk, pavadīt laiku svaigā gaisā utt. Lai arī sākumā var šķist, ka pašdisciplīna uzliek nevajadzīgus ierobežojumus, pakāpeniski to attīstot, saproti, ka tieši pašdisciplīna piešķir dzīvē lielāku brīvību un sniedz apziņu, ka tu pats kontrolē savu dzīvi un ieradumus, nevis pakļaujies ieradumu kontrolei pār tevi.

Praktiski ieteikumi, lai arī ikdienas pirkumiem veikalā iztērētu mazāk:

  • Sena un pārbaudīta patiesība – uz veikalu jādodas paēdušam un ar sarakstu! Labāk retāk nekā biežāk, jo jārēķinās, ka katru reizi, ieejot veikalā, pastāv iespēja nopirkt kaut ko lieku. Ja tev vajag tikai, piemēram, vienu paciņu piena vai klaipiņu maizes, neej tāpēc uz lielveikalu – nopērc to kādā mazā veikaliņā.
  • Krājumus ar precēm, kuras nebojājas (zobu pastas, ziepes, veļas un trauku mazgājamie līdzekļi u. c.), papildini akciju laikā.
  • Pievērs uzmanību nevis cenai par vienību, bet gan par kilogramu vai litru, jo preču iepakojumi mūsdienās mēdz būt ļoti viltīgi. Un kāpēc maksāt par kartona kastīti vai citu iepakojumu, kas preces apjomu padara vizuāli iespaidīgāku?
  • Lētāk un zaļāk! Nēsā līdzi savu auduma maisiņu! Ja saskaitītu kopā, cik samaksāts par visiem mūžā iegādātajiem plastmasas iepirkumu maisiņiem, sanāktu diezgan iespaidīga summiņa.
  • Ir izpētīts, ka sakāpināti emocionālā stāvoklī cilvēks vairāk domā par savas dzīves notikumiem nekā par to, ko liek groziņā. Tāpēc neej iepirkties pārāk labā vai pārāk sliktā garastāvoklī, jo abos gadījumos pastāv risks, ka iepirkumu grozā iekrāmēsi krietni vairāk preču, nekā tev vajadzīgs.
  • Iepērkoties ir svarīgi taupīt ne vien naudu, bet arī laiku, tāpēc izvairies no iepirkšanās sastrēgumstundās. Un, starp citu, izpētīts, ka cilvēki vismazāk iepērkas trešdienās. Tātad trešdiena ir ideāla diena, lai veikalā iepirktu visu nepieciešamo līdz nākamajai trešdienai.
  • Ļoti svarīga ir budžeta plānošana, kā arī regulāra sekošana tēriņu izdevumiem. Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā to darīt, ir pieslēgt budžeta plānotāju savai internetbankai.