Mobilais telefons – aukle, kas jāsargā no bērniem

Gudrā māja, moderni auto, bankas konts un visu veidu komunikācija ir tikai dažas funkcijas, ko iespējams izmantot mobilajā telefonā. Jo vairāk uzdevumu mēs tam uzticam, jo vairāk vajadzētu domāt par ierīces datu drošību.

Vecāki nereti ļaujas mobilā telefona maģiskajām aukles īpašībām – kas gan var būt labāks par bērnu, kurš mierīgi spēlējas, nebrēc, nepieprasa… Tomēr, jo vairāk informācijas un funkciju mēs uzticam telefonam, jo bīstamāk ir pēc tam ierīci nodot lietošanā mazajām, haotiskajām rociņām. Viens no mobilo pakalpojumu izstrādātāju mērķiem ir samazināt klikšķu skaitu. Jo mazāk soļu līdz brīdim, kad attēls nonāk sociālajā tīklā, nauda kontā vai vēstule pastkastītē, jo labāks un mūsdienīgāks ir pakalpojums. Bērna attiecībās ar mobilo telefonu tieši šī vienkāršība mēdz radīt riska situācijas.

Zvans draugam – mazākā problēma
Mazākais ļaunums, ko bērns var izdarīt ar jūsu tālruni, ir piekļūt kontaktu grāmatiņai, lai piezvanītu vai nosūtītu dažas īsziņas ar tekstu “hkghjf ff” utt. Tas, protams, var radīt nepatīkamas vai kutelīgas situācijas, ja saņēmējs ir kāds nopietns biznesa partneris vai viņa kundze, tomēr parasti tas beidzas ar kopīgu pasmiešanos bez līgumu laušanas un tiltu dedzināšanas. Cita lieta, ja bērnam izdodas uzspiest vai starp kontaktiem atrast kādu paaugstinātas maksas numuru. Ja tālruņa īpašnieks regulāri ziedo labdarībai vai pērk interneta pakalpojumus, bērns dažu minūšu laikā var izglābt pasauli vai nopirkt pakalpojumus vairākiem gadiem uz priekšu. Cilvēki, kas pēc šādām mazuļa izklaidēm saņēmuši tālruņa rēķinus, izvēlas turpmāk izmantot pilnīgi visus drošības risinājumus, ieskaitot ierīces glabāšanu seifā.
Vēlaties manu foto?
Pavisam cita līmeņa jautrību var sagādāt fotogalerijas apmeklējums. Protams, nebūt ne visi tālrunī glabā sevi un citas personas kompromitējošas ilustrācijas. Tādas, pēc dažādu aptauju datiem, esot "vien" 50–60 % viedierīču lietotāju. Tomēr arī tad, ja fotogrāfijās nav satura, kas bērniem liek uzdot jautājumu – kas te notiek, iespējas sarūpēt jums pārsteigumu tas nemazina. Katrai bildītei ir pieejama iespēja dalīties ar to gan sociālajos tīklos, gan nosūtīt kādam personiski. Kā teica klasiķis – ja uz skatuves ir bise, tā noteikti izšaus, šajā gadījumā – ja poga ir, to noteikti nospiedīs. Nav izslēgts, ka jūs nebūsiet priecīgi par saturu, ko bērns publiskos.
Ko var noķert tīklos?
Runājot par sociālajiem tīkliem un bildēm, lieliskas iespējas bērniem piedāvā Facebook funkcija, kas piedāvā izveidot galeriju no jaunākajām fotogrāfijām tālrunī. Pāris pieskārienu, un tās jau ir publiskas. Gluži tāpat ar vienu pieskārienu bērns var ievietot vai ieteikt saturu, izteikt atzinību dažādām personām, pievienot un uzaicināt jaunus draugus. Viss ir tik patīkami vienkārši, ka laiks mammas vai tēta tālrunī paskrien nemanot.

Gudrs bērns gudrā mājā
Gudrā māja ir ļoti gudra. Tie, kas izmanto visas iespējas, ko piedāvā 21. gadsimta komforts, savam bērnam var sagādāt patiešām aizraujošus mirkļus. Atvērt un aizvērt vārtus un žalūzijas, ieslēgt un izslēgt gaismas un elektroierīces, noregulēt mājā siltumu atbilstoši savām vēlmēm vai arī – kā sanāk... Tas var izvērsties par īstu gaismu izrādi ar priekškariem, kas atveras un aizveras, ierīcēm, kas iedūcas un apklust, turklāt aizsalušiem radiatoriem izrādes noslēgumā.
Mazais baņķieris
Aktuālākais pakalpojums, ko izmanto gan bankas, gan citas interneta vietnes ar augstām drošības līmeņa prasībām, ir Smart-ID. Tā ir sistēma, kas ļauj atteikties no bankas kodu kartēm un kalkulatora, visas darbības nodrošinot ar mobilā tālruņa palīdzību. Smart-ID ir īpašs ar to, ka vienlaikus sniedz visvienkāršāko un ērtāko pieeju internetbankai, tajā pašā laikā arī visdrošāko. Vecāku internetbankai bērns, protams, nevar piekļūt. Neatkarīgi no tā, vai izmantojat kodu karti, kalkulatoru vai Smart-ID, ar klikšķināšanu vien šai misijai nepietiks. Cerības uzminēt, piemēram, Smart-ID kodus, lai veiktu pārskaitījumu, ir krietni mazākas nekā iespēja laimēt miljonu loterijā. Tomēr pāris darījumu mazais darbonis var veikt. Ātrais atlikums bērnam sniegs noderīgu informāciju par vecāku finanšu stāvokli, bet funkcija, kas ļauj nelielas summas pārsūtīt bez papildu kodiem, var iepriecināt kādu tuvu draugu vai radinieku. Savukārt, ja esat saglabājuši kartes un personas datus kādā interneta veikalā, varat cerēt uz kādu "spontāno pirkumu". Nav izslēgts, ka tā izrādīsies ļoti noderīga lieta, bet var gadīties arī citādi.
Kā nodrošināties pret nejaušību?
Viss ir vienkārši – lai neļautu citiem piekļūt savam telefonam, izmantojiet iespējas, ko piedāvā ražotājs vai operators. Mobilo telefonu SIM kartes  ir pasargātas ar PIN un PUK kodiem. PIN kods ir ikdienā lietojama ciparu kombinācija, ar kuru atbloķēt tālruni, kad tas “aizsnaudies”, savukārt PUK kods domāts drošībai, ja aizmirsies PIN kods.
Nav noslēpums, ka viena no pirmajām darbībām, ko bieži vien veic laimīgais jauna tālruņa īpašnieks, ir PIN koda deaktivizēšana un PUK koda aizmiršana. Viedtālruņi par savu drošību rūpējas paši, neuzticoties PIN un PUK.  Iesākumā tā bija prasība izveidot paroli, ko, protams, varēja ignorēt. Tad parādījās 9–12 punktu bloķēšanas ekrāns ar “tikai man zināmu zīmējumu”, kuram piemīt apbrīnojama īpašība regulāri aizmirsties. Pirms pāris gadiem gudrākie tālruņi sāka nolasīt pirkstu nospiedumus. Lietotāji zina – lai vai kuru pirkstu vai pat vairākus tālruņa saimnieks izvēlas, tas izrādās neērti tieši tad, kad vajag atbloķēt tālruni ar vienu roku. Piemēram, braucot pie stūres (ko gan nevajadzētu darīt!) vai karājoties pie piektā stāva palodzes, kas gan gadās salīdzinoši reti. Jaunākās tehnoloģijas atpazīst īpašnieka seju, ja vien... apgaismojums to atļauj.  
Katrai sistēmai ir savi trūkumi, tāpēc tālruņa lietotājs nereti izvēlas visas atslēgt. Tomēr, pirms to darīt, ir vērts padomāt, kas notiks, ja tālrunis nonāks svešās rokās, un vai tas ir drošībā, ja ģimenē ir bērni, kuri iztiktu bez brokastīm un vakariņām, lai tikai kaut uz mirkli varētu piekļūt visiekārojamākajai rotaļlietai. Ja bez virtuālās aukles pavisam nevar iztikt, var izmantot kādu no bērnu drošībai un vecāku kontrolei paredzētajām lietotnēm. Piemēram, instalējot aplikāciju Kids Place, jūs varat tajā ievietot spēlītes, kas bērnam būs pieejamas, bet vienlaikus būsiet droši, ka bez jūsu palīdzības citā vidē viņš nenokļūs. Līdzīgas funkcijas piedāvā arī YouTube KIDS ar īpaši bērniem piemērotu video saturu.