Autors: Rolands Zauls, Swedbank Ieguldījumu produktu līnijas vadītājs
Neraugoties uz pieaugošām likmēm, ASV tomēr izradīja noturības pazīmes ar stabilu nodarbinātību un stabilu patēriņu. Ne tik pozitīva aina bija vērojama citur pasaulē, piemēram, Ķīnā bija vērojama īpašumu un patērētāju uzticības krīze, eirozonā ekonomiku satricināja likmju paaugstināšana un eksporta vājums, savukārt Apvienotajā Karalistē bija vērojama stagflācija ar iekšzemes kopprodukta pieaugumu zem 0,5% un inflāciju virs 7%.
Arī ģeopolitiskie satricinājumi nekur neizzuda. Karš Ukrainā turpinājās, bet papildus visu pasauli satricināja arī konflikts starp Izraēlu un Palestīnu. Šķiet, ka ģeopolitiskie konflikti ir mūsdienu jauna veida realitāte, ar kuru būs jāsadzīvo vēl ilgi. Jāņem vēra, ka joprojām nav līdz galam skaidras turpmākās attiecības starp Ķīnu un Taivānu, kā arī ASV un Ķīnu.
Tāpat arī AI jeb mākslīga intelekta izrāvieni tehnoloģiju jomā rādīja ātru tehnoloģiju nozares akciju un indeksu atkopšanos, vienlaikus radot draudus un bailes par to, kā varētu izskatīties globālā ekonomika un darba tirgus jau tuvākajos 10 gados.
Vēl viens būtisks faktors – klimata pārmaiņas, kas sevi aizvien vairāk lika manīt ar rekordkarsto ziemu un vasaru.
Likumsakarīgi, ka visi šie notikumi ir ietekmējuši to, kur mūsu klienti izvēlās ieguldīt savus brīvos līdzekļus, skaidro Rolands Zauls, Swedbank Ieguldījumu līnijas vadītājs. Kāds tad galu galā ir bijis 2023. gada tirgotāko Robur fondu tops Latvijā?
-
Swedbank Robur Corporate Bond Europe
Centrālo banku stingrāka monetārā politika un procentu likmju paaugstināšanas rallijs, kas aizsākās 2022. gadā, ir veicinājis lielāku klientu interesi par dažādām obligācijām un arī fondiem. 2023. gadā līderos ir izrāvies Swedbank Robur Corporate Bond Europe fonds – fiksēta ienākuma vērtspapīru fonds, kas galvenokārt veic ieguldījumus Eiropas uzņēmumu emitētajās korporatīvajās obligācijās ar augstu kredīta kvalitāti (investīciju kategorijai atbilstošās). Fonds ir elastīgs nozaru, valūtu, termiņu un kredītreitinga ziņā, kas pārvaldītājiem šajos centrālo banku apstākļos dod iespēju nodrošināt labu ienesīgumu. Vidējais reitings fondā nedrīkst būt zemāks par BBB-, tomēr fonds var ieguldīt atsevišķās obligācijās ar B- kredītreitingu.
-
Swedbank Robur Access Edge Global
Lai gan šogad Access Edge Global pavirzījās uz godpilno otro vietu, jo lielāks investoru īpatsvars lūkojās uz fiksēta ienākuma instrumentiem jeb obligācijām, taču šis fonds Swedbank klientu vidū ir lielākais aktīvu apjomu ziņā ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijā. 2022. gadā Krievijas uzsāktais karš Ukrainā ir mudinājis klientus vairāk pievērsties globāli diversificētiem risinājumiem: gan ETF, gan ieguldījumu fondiem. Viens no fondiem šajā gadījumā ir Acess Edge Global – tas ir MSCI World indeksam sekojošs akciju fonds, kas ņem vērā ESG jeb ilgtspējas faktorus un īpašu uzmanību pievērš klimata pārmaiņu risināšanai saskaņā ar Parīzes nolīgumu. Tas, piemēram, nozīmē, ka ieguldījumu procesā tiek atbalstīti uzņēmumi ar zemu siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju līmeni. Tāpat līdz 10% no fonda aktīviem var tikt ieguldīti “sociālas ietekmes uzņēmumos”, kuri, piemēram, dod tiešu pienesumu pārejai uz atjaunojamas enerģijas sistēmu.
-
Swedbank Robur Technology
Technology ir aktīvi pārvaldīts akciju fonds, kas ieguldījumus visā pasaulē galvenokārt veic lielos un vidējos IT sektora uzņēmumos, kuri nodarbojas ar programmatūru izstrādi, datoru ražošanu, komunikācijas ierīcēm, pusvadītājiem un IT pakalpojumiem. Mākslīgā intelekta izrāviens 2023. gadā visā pasaulē un tādu kompāniju kā Microsoft, Nvidia un citu fenomenālais akciju vērtības kāpums neatstāja vienaldzīgus arī Latvijas ieguldītājus. Šajā fondā vieni no lielākajiem aktīviem ir augstāk minētās kompānijas, tāpēc šis fonds ir populārs Latvijas ieguldītāju vidū.
***