Dzīvības apdrošināšana: Annas stāsts par redzes zudumu un dzīves neparedzamību

Dzīve ir pilna ar neparedzētām situācijām – vienā brīdi viss šķiet mierīgi un droši, bet citā – viss jau ir mainījies kāda negadījuma dēļ.

Anna Orlova, kura ir piedzīvojusi vairākas nopietnas traumas, dalās savā pieredzē, kā dzīvības un traumu apdrošināšana viņai palīdzēja pārvarēt grūtākos brīžus un nodrošināt mieru sev un savai ģimenei.

"Man ir bijušas vairākas traumas, un katra no tām ir atmiņā paliekoša, jo apstiprina, ka dažādas likstas mūs piemeklē tad, kad vismazāk to gaidi," sāk Anna, atceroties dažādus negadījumus. Viena no pēdējām traumām bija tik neparedzama un neticama, ka pašai to bijis grūti aptvert: "Vētras laikā, ejot pa ielu, man acī trāpīja cigaretes oglīte. Es gāju garām cilvēkam, kurš tajā brīdī smēķēja, un šī ogle trāpīja man tieši acs vidū. Tajā brīdī zaudēju 60% redzes." Anna stāsta, ka, lai gan redze atjaunojās, tas bija ļoti satraucoši un skaidri atgādināja, cik trausla var būt mūsu veselība.

Turklāt tā nav vienīgā gūtā trauma salīdzinoši īsā laika posmā. "Man ir bijušas arī citas traumas – spēlējot Twisteri ar bērniem, es sastiepu muguru; citā reizē paslīdēju un krītot sasitu galvu pret mašīnas priekšējo bamperi, kā rezultātā guvu smadzeņu satricinājumu. Savukārt draugu kāzās, dejojot ar vīru, tiku pie lauzta kājas pirksta, pēc tam, kad vīrs uzkāpa uz kājas," viņa uzskaita, nosakot, ka šīs traumas šobrīd var šķist kuriozas, taču tajā brīdī smiekli nenāk, jo jārēķinās ar neparedzētiem ārstēšanās izdevumiem.

Apdrošināšanas atbalsts – mieru atgūt vieglāk

Katrs negadījums rada ne tikai sarežģījumus, bet arī finansiālus izdevumus. Kā Anna saka, katra no šīm traumām, protams, var izsist no ikdienas ritma, taču dzīvības apdrošināšana, kas viņas gadījumā iekļāva arī traumu papildapdrošināšanu, palīdzēja gūt vismaz kādu mieru. “Kad man bija kājas lūzums, tas traucēja strādāt, un līdz ar to radās arī robs ģimenes budžetā, ko palīdzēja mazināt Dzīvības apdrošināšanas līgumā iekļautā Traumu papildapdrošināšana, jo saņēmu atlīdzību par gūto traumu," viņa piebilst.

Lai arī traumas nereti saistām ar sportu vai riskantiem darbiem, taču statistika rāda, ka lielākā daļa traumu rodas sadzīvē. Saskaņā ar Swedbank dzīvības apdrošināšanas datiem 2024. gadā 76% traumu bija sadzīviskas, kam seko sporta traumas (10%), nelaimes gadījumi darbā (7%) un ceļu satiksmes negadījumi (5%). Savukārt vidējā dzīvības apdrošināšanas atlīdzība par sadzīves traumām pērn bija 387 eiro, bet lielākā izmaksātā atlīdzība pārsniedz pat 5000 eiro.

Anna stāsta ka viņas gadījumā apdrošināšanas atlīdzības process bija ātrs un vienkāršs. “Atlīdzību par traumu saņēmu dažu dienu laikā.” Viņa arī uzsver, ka mūsdienu tehnoloģijas, kā, piemēram, internetbanka, ir palīdzējušas padarīt šo procesu patiešām ērtu un pieejamu jebkurā laikā.

Kas Annu pamudināja apdrošināt dzīvību?

Anna, tāpat kā daudzi citi, ikdienā pamatā dzīvoja ar pārliecību, ka ar viņu nekas nenotiks. Taču kādu dienu, braucot pāri Akmens tiltam, viņa piedzīvoja situāciju, kas kļuva par pagrieziena punktu. "Es braucu savās ikdienas gaitās, un tad pēkšņi no man priekšā braucošās smagās automašīnas sāka krist ārā lieli koka baļķi, kas sāka lidot tieši virsū manam auto. Par laimi, toreiz man nekas neatgadījās, bet tajās pāris sekundēs es sapratu, ka mēs – es un mana ģimene – nevaram būt pilnīgi pasargāti no neparedzamiem notikumiem. Mums ir hipotekārais kredīts, tolaik, šķiet, arī auto līzingā, un citas saistības, kurām nav nodrošinājuma. Ko mani tuvinieki iesāktu ar to visu, ja ar mani kaut kas notiktu? Sapratu, ka es varu ikdienā arī nedarīt neko ekstrēmu, taču man var vienkārši uz galvas uzkrist ķieģelis. Pēc šī gadījuma es apdrošināju dzīvību, kam papildus klāt bija arī traumu apdrošināšana, un, kā izrādās, man tā ir lieti noderējusi,” ar smaidu atzīst Anna.

Tiem, kas vēl tikai domā par apdrošināšanu, Anna dod padomu: "Ja nekad nav piedzīvots nekas līdzīgs, tad varbūt ir grūti saprast, kāpēc šāda apdrošināšana ir nepieciešama. Bet, ja tev ir ģimene, saistības, tu pat neiedomājies, cik ļoti  šī finansiālā aizsardzība ir nozīmīga, līdz nenotiek kaut kas neparedzēts. Ir jāsaprot, ka ir svarīgi apdrošināt ne tikai materiālas vērtības, bet padomāt arī par savu un tuvinieku finansiālo drošība nākotnē, izvēloties dzīvības apdrošināšanu."

Anna uzsver, ka dzīvības apdrošināšana ir tas, kas spēj sniegt ne tikai finansiālu atbalstu, bet arī emocionālu mieru, zinot, ka tu un tava ģimene būsiet pasargāti. "Mēs nevaram paredzēt lietas, bet varam tām sagatavoties."

Vai Tava dzīvība ir apdrošināta?