4. okt, 2016

Kā uzņēmumam veikt videi kaitīgo preču uzskaiti?

Saskaņā ar Dabas resursu nodokļa likuma 1. pantā minēto definīciju videi kaitīgas preces ir preces, kuru ražošanai vai izplatīšanai noteikti ierobežojumi vai kuru atkritumu apsaimniekošanai tiek noteiktas īpašas prasības, ja tās savā aprites ciklā negatīvi ietekmē vai var ietekmēt vidi, cilvēka dzīvību vai veselību.

Smēreļļas, strāvas akumulatori un ķīmiskie strāvas avoti, visu veidu riepas, eļļas filtri un elektriskās un elektroniskās iekārtas satur cilvēkiem un dzīvajai dabai kaitīgus savienojumus, tāpēc tās likumdošanā ir klasificētas kā videi kaitīgas preces. Pēc nolietošanās un nepareizi apsaimniekoti, šie izstrādājumi neglābjami apdraud vidi un cilvēku veselību.
Likumā minēts, ka dabas resursu nodokļa mērķis ir veicināt dabas resursu ekonomiski efektīvu izmantošanu, ierobežot vides piesārņošanu, samazināt vidi piesārņojošas produkcijas ražošanu un realizāciju, veicināt jaunu, vidi saudzējošu tehnoloģiju ieviešanu, atbalstīt tautsaimniecības ilgtspējīgu attīstību, kā arī finansiāli nodrošināt vides aizsardzības pasākumus.
Tāpēc uzņēmumiem, kas ražo un realizē Latvijā videi kaitīgās preces vai tās ieved Latvijā pārdošanai vai savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai, Latvijas Republikas normatīvie akti uzliek par pienākumu novērst vai līdzsvarot savas saimnieciskās darbības rezultātā radušos atkritumu ietekmi uz vidi.
Atbildības apjoma apzināšanas nolūkā uzņēmējiem ir jāveic videi kaitīgo preču veida identificēšana un svara uzskaite.

Kad uzskaite ir veikta, pastāv divas iespējas. Pirmā iespēja - maksāt dabas resursu nodokli, jo Dabas resursu nodokļa likuma 3. pantā norādīts, ka nodokļa maksātājs ir persona, kura pirmā Latvijas Republikas teritorijā realizē videi kaitīgas preces  vai savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai izmanto videi kaitīgas preces.
Otrā iespēja – noslēgt līgumu ar AS Latvijas Zaļais punkts, kura nodrošina komersantam atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa maksāšanas un sniedz pakalpojumu - organizējot videi kaitīgo preču atkritumu savākšanu no gala patērētājiem un pārstrādi tādā apjomā, kā savās atskaitēs norādījis komersants, un atbilstoši valstī noteiktajām atkritumu reģenerācijas normām.
Ministru kabineta 2007. gada 19. jūnija noteikumu Nr. 404 „Kārtība, kādā aprēķina un maksā dabas resursu nodokli, izsniedz dabas resursu lietošanas atļauju un auditē apsaimniekošanas sistēmas” 78. punktā ir uzskaitīti dokumenti, ar kuriem nodokļa maksātājs var pamatot savā saimnieciskajā darbībā izmantoto vai Latvijas pirmo reizi realizēto videi kaitīgo preču veidu un svaru.

Visu rakstu par to, kā uzņēmumam veikt videi kaitīgo preču uzskaiti, lasiet žurnāla "Bilance" oktobra pirmajā numurā.