Māja

Kā tikt pie jaunām mājām, ja vēl nav nomaksāts kredīts par esošajām?

Mājokļa maiņa – risinājums, ko piedāvā banka, ja vecais mājoklis kļuvis par šauru, bet vēl nav nomaksāts kredīts par esošo.

Paņem vēl vienu, bet maksā mazāk

Swedbank piedāvātais mājokļa maiņas risinājums sniedz iespēju esošā kredīta laikā iegādāties un dzīvot jaunā mājoklī. Tiesa gan, vecais mājoklis jāpārdod un kredīts jānomaksā gada laikā, bet veselu gadu par abiem kredītiem jūs maksāsiet tikai kredīta procentus, bet pamatsumma nebūs jāmaksā.

Piemēram, ja cilvēkam par esošo īpašumu kopējā atlikusī kredīta summa ir 50 000 eiro un ikmēneša kredīta maksājums ir 320 eiro (80 eiro procentu maksājums, 240 eiro pamatsummas), savukārt jaunā īpašuma kopējā aizņēmuma summa ir 100 000 eiro, tad gadu (kura laikā ir jāpārdod pirmais īpašums) ikmēneša kredīta maksājums būs 250 eiro.

Līdz ar to šajā periodā atmaksājamā summa ir pat mazāka nekā iepriekš.

“Vajadzība pēc lielāka mājokļa gadu no gada ir bijis galvenais iemesls, kāpēc iedzīvotāji iegādājas nekustamo īpašumu – gan pārvācoties no īrēta uz savu, gan pārdodot sev jau piederošo īpašumu un pārceļoties uz lielāku. Gadījumos, kad iedzīvotājiem jau ir hipotekārās saistības par vienu īpašumu, bet ir nepieciešamība to mainīt, lieti var noderēt mājokļa maiņas risinājums. Tas ļauj iedzīvotājiem saņemt aizdevumu jaunā mājokļa iegādei, savukārt esošo īpašumu pārdot gada laikā un attiecīgi dzēst pirmā kredīta atlikumu. Šajā periodā mēs piedāvājam atlikt pamatsummas maksājumu, līdz ar to kopējais ikmēneša kredīta maksājums ir mazāks un neatstāj jūtamu ietekmi uz ikmēneša budžetu. Tādējādi ir iespējams arī nosegt iepriekšējā dzīvokļa uzturēšanas izdevumus līdz tā pārdošanai,” stāsta Normunds Dūcis, Swedbank Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs.

Kad vecais kļuvis par šauru

Pirms vairākiem gadiem dzīvoklis vai māja bija mūža pirkums un cilvēki pat neapsvēra iespēju, ka to varētu kādreiz mainīt, bet šobrīd ar mājokļiem ir līdzīgi kā uzvalku – kad kļuvis par šauru, jānomaina. 

Kā liecina Swedbank veiktā aptauja, iedzīvotāji visbiežāk apsver jauna mājokļa iegādi brīdī, kad esošais mājoklis kļuvis par mazu un nepieciešama lielāka dzīvojamā platība (37%). Savukārt trešdaļa (32%) uzskata, ka šobrīd ir vērts iegādāties nekustamo īpašumu, jo tas būs labs ieguldījums, domājot par savu mājvietu nākotnē. Zīmīgi, ka, salīdzinot ar pagājušo gadu, šādi domājošo iedzīvotāju īpatsvars ir būtiski audzis (2017. gadā nekustamo īpašumu par vērtīgu investīciju nākotnē uzskatīja 22%).

Pieaugot ekonomikas izaugsmei un iedzīvotāju labklājībai, arvien vairāk cilvēku ik gadu apsver domu par nekustamā īpašuma iegādi, lai to izmantotu nākotnē. Piemēram, 2014. gadā tikai 16% iedzīvotāju vēlējās iegādāties īpašumu šādu motīvu vadīti, 2016. gadā tā bija piektdaļa (21%), bet šogad – jau trešdaļa (32%). Jāatzīmē gan, ka nekustamais īpašums, kas pirkts ar skatu nākotnē, visbiežāk arī ir ģimenes mājvieta un vienīgais īpašums, nedaudz retāk tas ir lauku īpašums vai brīvdienu mājas.

Interesanti, ka 15% iedzīvotāju patlaban apsver īpašuma iegādi saviem bērniem, savukārt katrs desmitais (10%) nevēlas vai nevar turpināt īrēt esošo mājokli, tāpēc apsver savējā īpašuma iegādi.