Tas Santai ļāvis ielūkoties arī investīciju pasaulē un savos 20 gados jau izveidot akciju portfeli. Santa piekrīt teicienam: kas lēni nāk, tas labi nāk, tāpēc viņa ik mēnesi iegulda noteiktu naudas summu finanšu tirgos un investīciju labumus jeb peļņas procentus cer sagaidīt tālākā nākotnē.
Kas tevi pamudināja sākt investēt?
Jau vidusskolā sāku veidot saturu sociālajos tīklos, kas ar laiku sāk nest papildu ieņēmumus, plus jau kopš studiju gadiem arī strādāju. Tā kā es nekad nepaļāvos uz ienākumiem, kurus guvu no satura veidošanas sociālajiem medijiem, izveidoju krājkontu ieņēmumiem no savas uzņēmējdarbības. Taču kādā brīdī sapratu, ka labāk šo naudu pamazām investēt, nevis turēt kontā, lai tā “krāj putekļus”. Zinu, ka arī mans Swedbank krājkonts šobrīd pelna procentus, tomēr, naudu ieguldot akcijās, šie procenti ir lielāki.
Covid-19 laikā ļoti daudz skatījos dažādas filmas un raidījumus un netīšām pamanīju Netflix explained sērijas, kurās vienkāršā valodā tiek skaidrota kāda sarežģīta tēma. Viena no šīm sērijām fokusējās uz kriptovalūtu. Lai gan tagad zinu, ka šie ieguldījumi ir daudz riskantāki par akcijām, tajā dienā, kādas sērijas iedvesmota, nopirku bitcoin, šķiet 50 eiro vērtībā. Tā kā tas man bija kas jauns un arī mana izpratne bija diezgan maza, ieguldīju naudas summu, kuru man nebūtu žēl zaudēt. Pāris mēnešus pēc liktenīgā pirkuma bitcoin krietni pieauga vērtība, un mans smaids bija līdz ausīm.
Pēc šī notikuma mana interese par ieguldījumiem auga, un es veicu pāris pirkumus, iegādājoties akciju daļas no tādiem uzņēmumiem kā Tesla, Apple, Mattel, bet nopietni ar to neaizrāvos. Šādus uzņēmumus es izvēlējos, jo tie bija globāli, zināmi, tādēļ man bija sajūta, ka tas būtu mazākais risks. Taču aizvien ievēroju principu, ka ieguldu tik, cik nav bail zaudēt.
Kā tu sevi raksturotu kā investori?
Pašlaik es ieguldu nākotnei. Mani ļoti ieinteresēja Swedbank piedāvātie Robur fondi. Tie ļāva man izvēlēties ieguldīt uzņēmumos un nozarēs, kas vairāk interesēja, turklāt par to nav jāveic pirkšanas un pārdošanas komisijas maksa. Jāatzīmē, ka ieguldu regulāri – esmu uzlikusi automātisko ikmēneša iemaksu, lai, laikam ejot, veidotu sava portfeļa bilanci lielāku. Es sevi noteikti nesauktu par finanšu vai akciju tirgus eksperti, tādēļ ieguldu regulāri un droši. Tāpat bez ieguldījumiem fondos un akciju iegādes esmu izveidojusi arī sev pensiju 3. līmeni, kur naudu finanšu tirgos manām vecumdienām iegulda finanšu eksperti.
Pēc kādiem kritērijiem izvēlies, kur investēt?
Es noteikti paskatos, kāds ir ieguldījuma riska līmenis. Ja pārāk augsts, tad tas mani nevilina, jo es savu naudu investēju ar ilgtermiņa skatu, tādēļ arī, manuprāt, ieguldījums ar mazākiem peļņas procentiem laika gaitā tāpat būs gana ienesīgs.
Kā vērtē savu ieguldījumu veiksmes vai neveiksmes?
To, vai ieguldījums ir bijis veiksmīgs, es nosaku pēc procentiem. Man nav svarīgi, cik ātrā laikā tas notiek, jo nereti “kas lēni nāk, tas labi nāk”, turklāt mans mērķis ir ieguldīt “lieko” naudiņu, lai tā nestu procentus. Nereti domāju par to, ka dzīvē nekad neko nevar paredzēt, tādēļ mani vilina doma, ka pēc, piemēram, 30 gadiem, kad, iespējams, strādāt vairs negribēšu, man būs ieguldījumi, kurus sāku veidot jau jaunībā. Noteikti vecumdienās labāk varēšu novērtēt savu ieguldījumu sekmīgumu.
Ko tu ieteiktu citiem, kuri tikai domā par savu ieguldījumu portfeli?
Pirmām kārtām ieguldīt ir daudz vienkāršāk, nekā sākumā šķiet. Tāpēc es ieteiktu ikkatram, kam ir iespēja, mēnesī vienas kafijas vietā, kas maksā vidēji 5 eiro, šo naudu ieguldīt kādā akciju portfelī. Pieci eiro mēnesī nešķiet daudz, bet, piemēram, 30 gadu laikā tas tomēr būs kaut kas.
Es agrāk domāju, ka investēšana ir lieta, ar ko nodarbojas tikai bagātnieki, bet tev noteikti nevajag lielas naudas summas, lai investētu, – to var darīt arī ar dažiem eiro mēnesī.
Protams, ir jābūt izpratnei, kur un kāpēc ieguldi. Tāpēc nevienam neieteiktu pirkt kaut ko “uz dullo”, jo pati esmu šādā veidā zaudējusi naudu. Ieguldīju konkrētā uzņēmumā, bez īstas sapratnes par akciju tirgu, tomēr tas diemžēl nesa mīnusus. Zinu, ka ieguldījumu jomā nevaru dot rekomendācijas, bet, ja jāsaka viena vispārīga atziņa no manas pieredzes, es noteikti apsvērtu sākt ieguldīšanu Robur fondos, jo tie sastāv nevis no viena konkrēta uzņēmuma, bet vairākiem. Tas mazina jeb, runājot finanšu pasaules terminoloģijā, diversificē riskus.
Šajā rakstā sniegtā informācija ir investora personīgās pieredzes atspoguļojums, kas var nesakrist ar “Swedbank” AS viedokli vai sniegto informāciju. Šis nav ieteikums vai aicinājums iegādāties vai pārdot kādus finanšu instrumentus vai pieņemt citus investīciju lēmumus. Pirms pieņemt lēmumu par investīcijām, iesakām izvērtēt lēmumu piemērotību saviem personīgajiem apstākļiem un zināšanām, kā arī iepazīties ar informāciju, kas pieejama par izvēlēto ieguldījumu objektu.