Filosofija pilsētā | Piecas vērtības piecās Rīgas apkaimēs

Dodies piedzīvojumā un pastaigas laikā iepazīsti filosofiju pilsētā. Staigā, lasi un klausies, ko Tev pastāstīs pieci vērtību stāsti piecās Rīgas apkaimēs.

Swedbank sadarbībā ar dizaina studiju H2E un sabiedrībā zināmiem filosofiem dāvina Rīgas pilsētai piecus izzinošus vides objektus un audiostāstus, kas manifestē idejas un vērtības. Projekta iniciatore ir Swedbank, tā autori ir dizaina studija H2E, ainavu darbnīca ALPS un filosofi Igors Gubenko, Māra Rubene, Igors Šuvajevs, Ella Buceniece, Gints Grūbe, Eva Johansone, Arno Titovs un Paula Lūcija Lejiņa, kā arī vēsturnieks Rūdolfs Reinis Vītoliņš.

Dizaina studijas H2E dizaineru Ingūnas Eleres, Holgera Elera un Mārtiņa Vītola radītās skulptūras vizuāli plastiskā valodā pārtulko piecas ētiskās vērtības jeb tikumus: gudrību, drosmi, mērenību, taisnīgumu un atbildību. Skulptūras daudzveidīgi interpretē vienu un to pašu pamatformu – apli, vēstot par pārvērtībām, kas nodrošina pagātnes ideju aktualitāti šodienā.

Skulptūrās ietvertos vēstījumus šķetina filosofu audiostāsti, kuri aicina uz gudrām, drosmīgām, samērīgām, taisnīgām un atbildīgām pārdomām par šodienas izaicinājumiem, sasaistot tos ar Rīgas apkaimju – Āgenskalna, Zaķusalas, Čiekurkalna, Sarkandaugavas un Pļavnieku – vēsturi un šodienu.

Sarkandaugava | Gudrība | Ikviena draugs un filosofu mīlas objekts

Atrašanās vieta: Ozolaines parks.

Gudrība ir prāta tikums – intelektuāla izcilība, kas palīdz nospraust un sasniegt labus mērķus. Tā ir spēja saskatīt būtisko, paturot redzes laukā arī detaļas. Gudrību baro zināšanas par pasauli, taču ne mazāk svarīgi ir izzināt pašam sevi.

Pļavnieki | Atbildība | Apziņa, ka ikviena mūsu darbība atstāj iespaidu uz citiem

Atrašanās vieta: Bērzu birzs starp Ilūkstes ielu un Andreja Saharova ielu, pie 88.vidusskolas.

Kas ir mana rīcība cilvēces mērogā? Tā var šķist kā piliens jūrā, taču jūru veido tieši šādi pilieni. Mūsu ikdienas izvēlēm ir saistība ar globāliem izaicinājumiem, tādiem kā vides piesārņojums. Dzīvot atbildīgi nozīmē apzināties savas rīcības sekas visā to plašumā. Nav brīnums, ka mūsdienās atbildība ir atslēgas tikums, pēc kura vērtējam ne tikai indivīdus, bet arī kopienas, uzņēmumus un valstis.

Čiekurkalns | Drosme | Nav jābūt lielam, lai būtu drosmīgs

Atrašanās vieta: Čiekurkalna skvērs (starp Čiekurkalna 4. šķērslīniju un 5. šķērslīniju).

Drosme ir morālais spēks briesmu un nezināmā priekšā, vidusceļš starp gļēvulību un pārgalvību. Drosmīgie nav bezbailīgi, taču viņi rīkojas par spīti bailēm. Izlēmīga rīcība briesmu priekšā ir varoņu īpašība. Varoņdarbi tradicionāli tiek asociēti ar vīrišķību, taču drosmes pamats ir morālais, nevis fiziskais spēks.

Zaķusala | Mērenība | Izaicinājums atrast zelta vidusceļu

Atrašanās vieta: pie Salu tilta, Mazās Daugavas krastā, Zaķusalas TV torņa pusē, pie Zaķusalas pludmales (neoficiālās peldvietas).

Mērenība jeb nosvērtība ir prasme dzīvot saprātīgi un ievērot mēru it visā. Tā iet roku rokā ar pārējiem tikumiem, jo pārmērība ir neracionāla, netaisnīga un bezatbildīga. Dzīvot nosvērti nenozīmē atteikties no visām baudām. Tas nozīmē atrast vidusceļu starp “par maz” un “par daudz”. Mērenība ir līdzsvars, ko dzīvē panākam paši ar sevi.

Āgenskalns | Taisnīgums | Labas sabiedrības pamats

Atrašanās vieta: Uzvaras parkā, pie Aleksandra Grīna bulvāra un Bāriņu ielas krustojuma.

Taisnīgums ir visplašāk institucionalizēts tikums – gan sengrieķu, gan latīņu, gan daudzās mūsdienu valodās tas ir sinonīms tieslietām. Angļu valodā ar vārdu justice cita starpā apzīmē tiesnesi. Arī Āgenskalna nosaukums cēlies no tiesneša Hāgena vārda, apliecinot taisnīguma idejas nozīmi apkaimes vēsturē.