Pusnakts atceltais reiss jeb negaidītās piezīmes ģimenes ceļojumā

Ceļojumi ar bērniem ir piedzīvojumiem un jauniem iespaidiem bagāti, tomēr pat vislabāk izplānotā braucienā var atgadīties pavisam neparedzēti notikumi.

Negaidīti “pārsteigumi” notikuši arī Kažmeru ģimenei, kad ceļojuma noslēgumā atceltais reiss mainījis ģimenes ceļojuma plānus.

Pārsteigt var arī pieredzējušu ceļotāju

Kažmeru ģimene jau kopš bērnu zīdaiņu vecuma labprāt dodas piedzīvojumos kopā ar savām atvasēm. Kā paši apgalvo, ir ļoti pacilājoši vērot, kā bērns centīgi velk līdzi savu rotaļlietām piekrauto koferi, piedzīvo savu pirmo lidojumu, caur nirēju brillēm apbrīno koraļļus, skraida pa kalnu virsotnēm un vaigā skata balto tīģeri milzu zooloģiskajā dārzā. Tas ir saliedējošs laiks visai ģimenei, kad vari pamainīt ierasto ikdienas ritmu un pavadīt laiku kopā, tāpēc arī šoreiz Kažmeru ģimene nolēmusi divas nedēļas pavadīt saulainajās Kanāriju salās.

Vecākajam dēlam (6 gadi) brauciens uz Grankanāriju un Tenerifi bija jau astotais ceļojums, bet trīsgadīgajam brālim – otrais, tāpēc vecāki jūtas jau šķietami rūdīti ceļotāji. Taču tieši šo divu ceļojuma nedēļu noslēgumā ģimene pusnaktī attapusies Tenerifes lidostā ar diviem maziem bērniem un atceltu lidojumu, kā rezultātā nokavēts arī nākamais lidojums uz mājām. Par neparedzēto piedzīvojumu un nakts izaicinājumiem pieredzē dalās Liāna, mamma un ģimenes ceļojumu galvenā plānotāja.

Neplānotais pārgājiens pilsētas centrā

Kad Kažmeru ģimene bija atbalstījusi tēti ultramaratona sacensībās un jau otro reizi apskatījusi Grankanāriju salu, tālāk ceļš veda uz Tenerifi.

“Priecīgi par to, ka starp salām var pārvietoties ne tikai ar lidojumiem, bet arī pa Atlantijas okeāna ceļu, izmantojām iespēju 2 stundu laikā nokļūt blakus salā. Nepatīkams bija mūsu pārsteigums, ka ostā un pilsētā salas ziemeļos svētdienas pēcpusdienā nestrādā neviena īres auto aģentūra, bet mums jānokļūst uz otru salas pusi. Šādi atgadījās pirmo reizi, taču mums paveicās, ka pēc 2 kilometru pārgājiena pa pilsētas ielām, noķērām pēdējo autobusu uz pilsētu, kurā īrējām naktsmājas. Nosmējām, ka sanāca kārtīgs piedzīvojums un bērniem laba “pacietības skola, nezinot, kas mūs sagaida tālākajās ceļojuma dienās,” par pirmajiem ceļojuma izaicinājumiem stāsta Liāna.

Pēc veiksmīgi sasniegtā galamērķa nākamajā dienā ģimene modās ar brīnišķīgu skatu uz pilsētas ieleju un okeānu. Tika iznomāts auto, ar ko izbraukāt salu, apciemot dzīvniekus Loro parkā, apmeklēt Eiropas lielāko ūdens atrakciju parku un no attālumā skatīt Teides vulkānu. Kā stāsta Liāna, ceļojumā ar maziem bērniem dienas ir piepildītas un rit tik ātri, ka nemaz nemani, kā pienāk ceļojuma pēdējā diena un laiks doties uz lidostu.

Sešu stundu lidojuma vietā – sešas stundas lidostas gaitenī

Noslēdzošā ceļojuma dienā Kažmeru ģimene apmeklēja vairākas apskates vietas un dienas beigās lidostā laicīgi nodeva īres auto un sāka gatavoties 6 stundu vakara lidojumam no Tenerifes uz Lutonas lidostu Lielbritānijā, kur agri no rīta plānota pārsēšanās uz nākamo reisu, lai atgrieztos Rīgā.

“Ierodoties lidostā vairākas stundas pirms lidojuma, saņēmām pirmo ziņojumu, ka mūsu reiss aizkavēsies. Tā nav priecīga ziņa nevienam vecākam, ka laiks ar garlaikotiem bērniem būs jāvelk ilgāk, taču lieki neskumstam – izejam drošības pārbaudes, nododam koferus un atrodam dažādas aktivitātes, ko vēl varam darīt kopā ar bērniem. Pienāk nākamā ziņa – lidojuma laiks atlikts vēl par stundu. Pēc neilga laika – vēl par stundu. Tā vairākas reizes. Šis jau vairs nepavisam nav patīkami, jo pēc garās dienas bērniem piezogas arvien lielāks nogurums un nepacietība. Aviokompānija cenšas nedaudz uzmundrināt pasažieru lielo pulku ar bezmaksas kuponiem vietējā kafejnīcā čipsiem un kolai, jo nekas cits nu jau pavisam vēlā nakts stundā nav pieejams.”

Saprotot, ka ģimene, visdrīzāk, vairs nepaspēs uz savu agro rīta lidojumu, Liāna sāk meklēt jaunas biļetes lidojumam no Londonas uz Rīgu. Tomēr īsi pirms pusnakts, kad jau sešas stundas nīkts Tenerifes lidostā, aviokompānijas pārstāvis informējis, ka lidmašīna šonakt no Tenerifes neizlidos vispār.

“Tā vienā mirklī nakts melnumā, svešā valstī esam palikuši bez divu lidojumu biļetēm, naktsmītnēm, normāla ēdiena un jebkādas skaidrības par to, kā šis viss risināsies tālāk. Turklāt tas viss ar diviem maziem, pārgurušiem bērniem uz rokām. Pēc pasažieru sašutuma viļņa aviokompānija samērā raiti paziņo, ka tiks norīkoti autobusi un visiem sameklētas naktsmītnes, jo atceltais reiss notiks tikai no rīta.”

Mieram un drošībai apdrošināšana vienmēr kabatā

Pārliecība “šādi ar mums nekad nenotiks” izkūpējusi gaisā, un pienākusi reize, kad jāliek lietā ceļojumu apdrošināšana. Neskatoties uz savu mierpilno ceļojuma pieredzi, Kažmeru ģimene apdrošināšanu iegādājas katram izbraukumam, jo ar ceļojuma apdrošināšanu vari pasargāt sevi no liekiem tēriņiem un gūt drošības sajūtu neparedzētās situācijās.

“Vēl pēc divām stundām, atguvuši savus koferus un ar autobusu līkumojot garu maršrutu pa salu, tikām nogādāti lielā, smalkā viesnīcā. Ap pulksten trijiem naktī, kad ar atsaucīgu līdzbraucēju palīdzību aiznesām 4 koferus un klēpī guļošus bērnus uz istabu, zvanījām apdrošināšanas aģentam, lai risinātu tālāko nokļūšanu mājās. Tā kā izrādījās, ka no Lutonas lidostas nākamajā dienā vairs reisu uz Rīgu nav, sameklējām lidostas tuvumā viesnīcu un pirkām jaunas aviobiļetes vēl vienu dienu vēlāk. Mūsu pirmā neplānotā ceļojuma daļa tika atrisināta no aviokompānijas puses, taču papildu izdevumus, kas radās Londonā atlīdzināja apdrošinātājs.”

Kā norāda Swedbank Riska apdrošināšanas atbalsta daļas produktu līnijas vadītāja Ilga Babre, izmaksāto ceļojumu apdrošināšanas atlīdzību apmērs ik gadu turpina pieaugt, tāpēc, lai ceļošanas prieku neaizēnotu nepatīkami pārsteigumi un papildu robs ģimenes budžetā, “līdzņemamo mantu” sarakstā nevajadzētu piemirst par apdrošināšanas polisi visai ģimenei.

“Mūsu klientu pieredze rāda, ka pat visrūpīgāk izplānotajos ceļojumos var nākties saskarties ar neparedzētiem izdevumiem, kas visbiežāk saistīti ar atceltu reisu, nozaudētu vai bojātu bagāžu vai neatliekamās medicīniskās palīdzības nepieciešamību. Šī gada pirmajos sešos mēnešos vidējā izmaksātā ceļojumu apdrošināšanas atlīdzība bija 507 eiro, savukārt lielākā – 17000 eiro, kad klients guva traumu slēpojot ,” papildina Ilga Babre.

Turklāt, ja esi Swedbank Zelta vai Platinum kredītkartes īpašnieks, tev ceļojuma apdrošināšana, ieskaitot Covid-19 riskus, jau ir iekļauta bez papildu maksas un tā darbosies arī ģimenei, kas ceļo kopā ar tevi – tavam laulātajam vai kopdzīves partnerim un līdz noteiktam vecumam arī bērniem vai pat mazbērniem.

Viss ir labs, kas labi beidzas

Saskaroties ar šādu situāciju, protams, uz pirmo brīdi valda liela neziņa un pastiprinošs satraukuma faktors ir bērni, ar kuriem izklāt vingrošanas paklājiņu uz lidostas grīdas un pārlaist caura miega nakti, būtu ļoti nepatīkams scenārijs. Taču, pateicoties aviokompānijas politikai un ceļojumu apdrošināšanai, neplānotais ceļojuma pielikums ģimenei kļuva par patīkamu atpūtu. “Kurš gan ceļojuma noslēgumā var ieplānot papildus pilnīgi apmaksātu dienu “nekā nedarīšanai”, bagātīgām kontinentālajām brokastīm ar jūras veltēm un spāņu čurrosiem uz 5 zvaigžņu viesnīcas terases okeāna krastā!

Pēc pārlidojuma uz Londonu ģimene piecu minūšu gājiena attālumā sasniedza viesnīcu, kurā baudīja laisku atpūtu gultās, skatoties dažādas filmas. Agri no rīta pamielojušies ar šokolādes virtuļiem un kakao, laimīgi un bez citiem pārpratumiem Kažmeru ģimene beidzot nokļuva mājās.

“Viss ir labs, kas labi beidzas! Mūsu bērni vēl nesen atgādināja, cik forši bija Lutonas lidostas viesnīcā, kurā visi laiski skatījāmies dzīvnieku filmas un kopīgi atpūtāmies bez jebkādiem plāniem. Pateicoties izvēlētajai ceļojumu apdrošināšanai, pēc atgriešanās mūsu ģimenei atmaksāja visas papildus radušās izmaksas par jaunām aviobiļetēm, naktsmītnēm Londonā un maltītēm. Tāpēc arī mēs - vecāki - šobrīd šo negaidīto piedzīvojumu atceramies ar smaidu kā labu ģimenes saliedēšanās pasākumu. Arī turpmāk nešaubīgi izvēlēsimies iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, jo uz savas ādas esam pārliecinājušies, ka neviens nevar zināt, kādi nepatīkami pārsteigumi var sagaidīt aiz nākamā stūra.”