Droša iepirkšanās internetā – ko (ne)darīt, lai tevi neapkrāpj?

Iepirkšanās internetā ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas paradumu lielākajai daļai iedzīvotāju, un tā prasa arī zināmu piesardzību.

Līdzīgi kā kādreiz, kad, ejot uz veikalu, piedomājām par to, lai mūsu naudas maciņš būtu somas dziļākajā kabatā un nenonāktu zagļu rokās, arī šodien ir jābūt tikpat vērīgiem, iepērkoties digitālajā vidē. Tikai tagad mums ir jāsargā bankas piekļuves dati un karšu dati, lai mūsu pieeja bankas kontam nenokļūtu krāpnieku nagos.

Lai izvairītos no krāpniecības un aizsargātu savas tiesības, iepazīsimies ar dažu noderīgu noteikumu un ieteikumu sarakstu.

●      Izpēti internetveikala noformējumu

Mājaslapas dizains var sniegt svarīgas ziņas par tirgotāja uzticamību. Ja vietne izskatās nekvalitatīvi, tajā ir drukas kļūdas vai tā nepietiekami funkcionē, kā arī redzat nestrādājošas saites vai iztrūkstošu kontaktinformāciju, tas var liecināt par potenciālajiem krāpniekiem.

●       Izpēti atsauksmes par veikalu vai pārdevēju

Pirms iepirkšanās ir vērts izpētīt citu pircēju atsauksmes. Sliktas atsauksmes var norādīt uz to, ka veikals vai preces pārdevējs (ja izmanto kādu no tiešsaistes tirgus platformām) nav uzticams. Meklēšanu veic ar “Google” vai citiem saistītiem resursiem, lai iegūtu precīzāku informāciju.

●      Izvairies no personu datu izpaušanas

Ja tirgotājs pieprasa vairāk informācijas, nekā nepieciešams pirkuma veikšanai, piemēram, personas kodu vai PIN, esi piesardzīgs — tas var liecināt par krāpšanu.

●      Iepazīsti savas tiesības

Iepērkoties internetā, tev ir tiesības atteikties no pirkuma 14 dienu laikā. Pirms iegādāšanās izlasi pārdevēja nosacījumus un atgriešanas procedūru.

●      Neļaujies pārāk labiem piedāvājumiem

Ja piedāvājums šķiet pārāk izdevīgs, lai būtu patiesi, tas, visticamāk, ir krāpšana. Uzticami zīmoli neizsniedz neiedomājamus atlaides, jo tādi piedāvājumi bieži vien ir saistīti ar viltotām precēm. Lai atpazītu, ka izpārdošana konkrētajam zīmolam ir patiesa, gan Facebook, gan Instagram platformu reklāmās iespējams atpazīt zilu atzīmi jeb “check-mark”, kas apliecina, ka reklāma ir pārbaudīta.

●      Izveido atsevišķu kontu pirkumiem internetā

Lai pasargātu savus galvenos līdzekļus, izveido papildu kontu un karti tieši pirkumiem internetā un turi tajā tikai tik daudz naudas, cik nepieciešams plānoto pirkumu veikšanai. Ja izmanto mobilo lietotni, ērti maini dienas darījumu limitus pirms pirkumu veikšanas. Ja tomēr no kāda internetveikala tavi dati tiek nozagti, Swedbank mobilajā lietotnē karti var ērti bloķēt. Noteikti sazinies ar banku, ja pamani kādas aizdomīgas darbības.

●      Kredītkarte kā papildus drošības buferis

Pirkumiem internetā vari izmantot kredītkarti, kas nodrošinās ne tikai to, ka pirkumi netiks veikti no tava algas konta vai uzkrājumu konta. Turklāt Swedbank kredītkarte piedāvā arī 180 dienu jeb trīs mēnešu pirkuma apdrošināšanu.

●       Pievērs uzmanību vietnes bloķēšanai (https)

Pārliecinies, ka uz mājaslapas adreses ir “https”, kas norāda uz datu šifrēšanu starp vietni un tavu pārlūkprogrammu. Šī drošības prasība ir būtiska, lai pasargātu tavu informāciju.

●      Seko līdzi savām finansēm

Regulāri pārbaudi bankas izrakstus, lai pamanītu jebkādas aizdomīgas transakcijas, un zinātu, kas notiek ar tavu naudas plūsmu. Swedbank mobilajā lietotnē var ieslēgt paziņojumus par notikušajiem darījumiem, kas ļauj nekavējoties pamanīt aizdomīgas transakcijas.

●      Izmanto drošības programmas

Nodrošini sava datora un ierīču drošību, instalējot aktuālas ugunsmūrus un antivīrusu programmas.

●       E-pasta piesardzība

Esi uzmanīgs pret e-pastiem, kas satur saites uz veikalu vai lūdz personīgu informāciju, jo tie var būt krāpnieciski mēģinājumi.

●       Izmanto spēcīgas paroles

Ja nepieciešama reģistrācija, vairākkārt izmanto unikālu un drošu paroli. Izvairies no to izmantošanas citos kontos.

Izmantojot šos padomus, iepirkšanās internetā var būt daudz drošāka, un tu vari samazināt risku nonākt krāpnieku nagos. Neaizmirsti, ka pirms pirkuma veikšanas vienmēr ir vērts veikt rūpīgu izpēti un būt modram, it īpaši svētku laikā, kad krāpnieki var censties izmantot cilvēku labestību. Esi drošs un svini iepirkšanās priekus ar pārliecību!

Vai Tev kādreiz ir gadījies uzķerties krāpniekiem, iepērkoties internetā?