Kopš 2025. gada 20. janvāra amatā stājās 47. ASV prezidents Donalds Tramps, finanšu tirgos ir pieaudzis stresa līmenis. Meteoroloģijas terminos runājot, uz ceļa ir vērojama biezas miglas zona. Un tādā gadījumā ir divas izvēles – nebraukt vispār vai piebremzēt un braukt lēnāk. Tikai trakais var doties miglas zonā iekšā, spiežot gāzi grīdā. Ja mēs nebraucam vispār, tas ir droši, bet tādā gadījumā nenokļūsim tur, kur bijām plānojuši, un, iespējams, neizdarīsim to, kas ļauj mums sasniegt vairāk.
Piebremzēšana ir tas, kas šobrīd lielākoties notiek ekonomikā. Ja nav pārliecības par savu darbavietu (tas vairāk attiecas uz ASV valsts sektora darbiniekiem un strādājošajiem pasaules uzņēmumos, kurus var negatīvi skart tarifu kari), tad iedzīvotāji piebremzē ar izdevumiem. Tas mazina patēriņu, apgrozījumu, ieņēmumus, un tam kā negatīva blakusparādība var sekot darbavietu skaita samazināšana un bezdarba līmeņa pieaugšana.
Investori akciju tirgū skatās uz priekšu un darījumus veic, ņemot vērā sagaidāmos rezultātus. Tirgum patīk “skaidrs laiks”, tādēļ prezidenta Trampa nemitīgie paziņojumi un mainīgie lēmumi par tarifiem ir izraisījuši akciju pārdošanas vilni, kurš aprīlī ASV akciju tirgus indeksiem lika nokristies par lielāku apjomu nekā iepriekšējā stresa vilnī 2024. gada augustā. Lai nedaudz mīkstinātu šī kritiena sajūtas, ir jāatgādina, ka kopš 2022. gada oktobra, kad beidzās līdz šim pēdējais lielākais akciju cenu kritums, ASV akciju tirgus bija visaugstāk tikušais akciju tirgus (S&P 500 indeksam kāpums pāris gadu laikā bija 75%, bet Nasdaq indeksam – aptuveni 100%)*. Akciju tirgi nevar bezgalīgi doties tikai vienā virzienā, un ik pa laikam tirgū notiek cenu korekcijas jeb mazāki vai lielāki akciju cenu kritumi. Aprīļa stresa laikā tika zaudēta tikai neliela daļa no pēdējos pāris gados novērotā ASV akciju tirgus kāpuma.
Bet viss nav tik slikti, kā varētu šķist, lasot ziņas par ASV tirgu. Iepriekšējos pāris gados Eiropas vērtspapīru tirgus izaugsme atpalika no ASV, toties Ķīna vispār bieži dzīvoja “pa mīnusiem”. Šobrīd, pieaugot neskaidrībai par ASV ekonomikas izaugsmes nākotni, daļa investoru pārvieto savus aktīvus prom no ASV uz Eiropu un Āziju. Tā rezultātā 2025. gads ļoti labi ir sācies Vācijas akciju tirgus indeksam, neslikti klājas Francijas un Lielbritānijas indeksiem un ļoti labi – Ķīnas tirgum (noteikti palīdzēja valdības mēģinājumi atbalstīt ekonomikas izaugsmi Ķīnā). Investoriem, kuri dzīvo ārpus eirozonas, papildu peļņu dod arī eiro vērtības kāpums pret ASV dolāru (bet tas ir vēl viens mīnuss eirozonas investoriem, kuri investē ASV). Mums pavisam netālu kaimiņos šogad vērojams arī būtisks Zviedrijas kronas kāpums. Pateicoties sagaidāmajam aizsardzības tēriņu pieaugumam, labumu gūst Zviedrijas militārās industrijas uzņēmumi, kas ir veicinājis gan Zviedrijas akciju indeksa kāpumu, gan palielinājis pieprasījumu pēc Zviedrijas kronām.
Neviens nav gaišreģis un nav receptes, kas garantētu drošu peļņu nākotnē, tomēr pēdējo pāris gadu notikumi rāda, ka vislabāk ir nelasīt ziņu virsrakstus, bet turpināt uzturēt regulāras investīcijas lētos globālo indeksu fondos. Senā gudrība, kas māca nelikt visas olas vienā grozā un nelikt visus grozus vienā lidmašīnā, tagad strādā jo īpaši labi. Tā nesola bagātību tūlīt un tagad, bet palielina izredzes ilgtermiņā (runa ir par dažiem gadiem) saņemt labu atdevi no savām investīcijām. Ja gribas asākas izjūtas, tad, protams, krīžu periodos, kad indeksi krītas par 10–15% (ideāli vēl zemāk), var nedaudz palielināt iemaksas fondos un, tirgum atgūstoties, atgriezt iemaksas iepriekšējā līmenī. Bet azartiski investori ar stipriem nerviem var arī mēģināt pirkt cenā pakritušas individuālās akcijas jeb “spiest gāzi grīdā” un doties iekšā miglas zonā pilnā ātrumā – var jau būt, ka ceļš ir tukšs, tomēr ir augsts risks piedzīvot sadursmi, jo šie prezidentam Trampam ir tikai pirmie mēneši amatā un daudz kas vēl var notikt ne tā, kā mēs šobrīd iedomājamies. Priekšā varbūt ir vēl ne viena vien miglas zona, bet es ticu, ka pēc tās nāks saulains laiks un, cilvēcei ilgtermiņā attīstoties, pozitīvi attīstīsies arī vērtspapīru tirgi.
* Yahoo Finance
Saistību atruna.
Šeit sniegtā informācija nav ieguldījumu ieteikums vai rekomendācija. Pieņemot lēmumus par ieguldījumiem jebkuros finanšu instrumentos, investoriem ir patstāvīgi jānovērtē ieguldījuma ekonomiskā lietderība un ar to saistītie riski.