Karjera

„Mammas pasakas” – veiksmīgi nosapņota ideja

Kā rāda Swedbank Finanšu institūta veiktā pētījuma dati, galvenais stimuls, kas cilvēkus rosina izmantot savas zināšanas un prasmes ārpus pamatdarba laika, ir iespēja gūt papildu ienākumus.

Savukārt nākamā nozīmīgākā motivācija aiz piepelnīšanās ir apziņa, ka cilvēks īsteno sevi. Lai aktualizētu iespēju savas prasmes un darboties prieku pārvērst papildu ienākumos, tā uzlabojot savu finanšu situāciju un konkurētspēju, Swedbank Finanšu institūts uzsāk kampaņu PELNĪTPRIEKS, kuras ietvaros dalās ar iedvesmojošiem pelnītprieka stāstiem no visas Latvijas.

Gunta Siliņa-Jasjukeviča radījusi „Mammas pasakas,” lai bērniem un viņu vecākiem piedāvātu aizraujošu veidu, kā ne tikai izzināt latviešu pasaku un stāstu pasauli, bet arī padarītu to par visu ģimeni saliedējošu aktivitāti.

Lūdzu, pastāstiet par „Mammas pasakām”! Kāds ir jūsu pelnītprieka stāsts? Ar ko nodarbojaties līdzās savam pamatdarbam?

Mēs, „Mammas pasakas”, ražojam attīstošas rotaļlietas pirmsskolas vecuma bērniem, lai veicinātu viņu stāstīt un lasīt prasmes attīstību, kā arī palīdzētu iepazīt vienu no tautas kultūras mantojuma aizraujošākajām daļām – tautas pasakas. Kā zināms, pasakas ir cilvēka dvēseles valoda. Klausoties pasaku, bērns pamazām iepazīst sevi un pasauli – mācās būt par cilvēku, iepazīst savas tautas pasaules tvērumu un vērtības. Pašlaik mēs izgatavojam spēļu komplektus divām latviešu tautas pasakām – ,,Vecīša cimdiņš” un ,,Lauku pele un mājas pele”. Mūsu ražotajās spēlēs ietilpst astoņas kartītes ar latviešu tautas pasakas tekstu un adītas pirkstu lellītes. Spēļu komplektam pievienots arī neliels metodiskais skaidrojums.

Pieaugušais bērnam pasaku var lasīt vai atstāstīt, kārtojot spēlei pievienotās kartiņas atbilstoši pasakas sižetam. Šāda darbošanās bērnam attīsta klausīšanās prasmi, domāšanu, iztēli, sekmē dialogrunas pilnveidi, prasmi saskatīt sižeta loģiku, bagātina vārdu krājumu, vingrina atmiņu un pamazām ļauj pilnveidot prasmi stāstīt un lasīt. Spēles ar pirkstu lellēm citkārt nogurdinošo lasītprasmes apguvi padara vieglu un priecīgu. Spēlēties visiem kopā ir tik aizraujoši, un bērns noteikti ar sajūsmu atcerēsies, kā pasakas ,,Vecīša cimdiņš” kopīgā izpēlē būs iesaistījies arī tētis, liekot no skapī iekārtā mammas mēteļa piedurknes kā no tumša meža izlīst Vilkam Pelēcim. Turklāt pasaku spēles komplektā iekļautās dzīvnieciņu lellītes noder arī citu dzīvnieku pasaku izspēlēšanai!

Kā nonācāt līdz idejai veidot „Mammas pasakas”?

Ideja radīt attīstošas rotaļlietas, lai mazajos vairotu spēletiesprieku un attīstītu viņu stāstītprasmi, piedzima likumsakarīgi. Mani ikdienas pienākumi ir saistīti ar skolotāju sagatavošanu un tālākizglītošanu – es strādāju Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā, kur topošajiem pirmsskolas un sākumskolas skolotājiem docēju latviešu valodas metodikas un tradicionālās kultūras studiju kursus. Jau gandrīz 30 gadus ar aizrautību izzinu, praktizēju, pētu Latvijas tradicionālo kultūru. Esmu līdzautore vairākām izglītojošām grāmatām, kas veltītas tradīciju apguvei. Mūsu tautas bagātais folkloras krājums, tautas mūzika, dziesmas, ieražas ietver neiedomājami skaistu vērtību pasauli un joprojām sniedz cilvēkiem daudz noderīgu atziņu labākai un saskanīgākai dzīvošanai. Redzot, kāda milzīga konkurence mūsu kultūras tradīcijām jāiztur globalizācijas apstākļos, kādu nakti vārda tiešā nozīmē ,,nosapņoju” ideju par pasaku spēļu ražošanu, jo saskatīju šajā radītpriekā iespēju vairot jauno ģimeņu interesi par tautas tradīciju izzināšanu un pasaku plašāku un daudzveidīgāku izmantošanu bērnu audzināšanā.

Pats interesantākais, ka, paņemot rokās pirmos siltos vilnas kamoliņus un adāmadatas, man vēl nebija nekāda priekšstata par to, kā izskatīsies galaprodukts. Viss notika kā pasakā. Pēc vairāku stundu darba piedzima zaķis, pēc tam – gailis un tad jau visa pārējā ,,Mammas pasaku”  kompānija. Mana ģimene atzina zvērēnus par gana glītiem un ļāva rosīties tālāk. Drīz vien VID reģistrējos kā pašnodarbināta persona, atradu sadarbības partnerus ,,Rastri tipogrāfijā”. Manas aizrautības aizkustināta, arī mana mamma pieteicās palīgā zvēriņu sagatavju veidošanā.

Kā un kur pārdodat vai izplatāt savu produkciju? Ar ko sākāt un kā tas laika gaitā mainījies?

Pirmos atzinīgos vārdus saņēmu no draugu ģimenēm. Plašākai publikai savas spēles parādījām Kalnciemielas amatnieku tirdziņā 2014. gada Ziemassvētkos. Milzīgs gandarījums bija par aicinājumu ražot pasaku spēles konceptveikala ,,Riija” piedāvājumam Tērbatas ielā. Mūsu spēles pieejamas mājīgajā bērnu preču veikaliņā ,,Mazputniņš” Miera ielā, ,,Rozes bodē” Vecrīgā un citos. Jau gadu mūsu produkciju var apskatīt un iegādāties portālā ,,Meistardarbs”.

Kas bija pirmie soļi, uzsākot īstenot savu pelnītprieka ideju par “Mammas pasakām”?

Pelnītprieka projektu uzsākot, nācās ielūkoties man iepriekš nezināmā laukā – grāmatvedībā. Pirmā darbības gada noslēgumā, pārskatot paveikto, secināju, ka šis projekts galvenokārt sniedz radīšanas prieku. Pasaku spēļu ražošana ir visai laikietilpīga, jo ir 100% roku darbs. Vietējie pircēji to reizēm nespēj adekvāti novērtēt, ārzemnieki gan. Tā kā man patīk sevi izaicināt, viss jaunais, ar ko saskāros idejas īstenošanas gaitā, man sniedza pirmatklājēja prieku un gandarījumu – es varu! Savā pelnītprieka projektā esam radījuši labu, kvalitatīvu produktu – pasaku spēles. Cik man zināms, savā jomā esam vienīgie. Iespējams, lielāku popularitāti iegūtu, ja pievērstu uzmanību reklāmas pasākumiem. Mūsu Facebook mājas lapai ir 800 sekotāju, un mēs uzskatām, ka maziem ražotājiem tas ir labs rādītājs. Mūsu pelnītprieka projektā svarīgākais ir radoša ideja, entuziasms un darītprieks!

Ja arī jums ir kāda aizraušanās, īpašs talants, zināšanas un prasmes, apdomā iespējas likt to lietā, lai savu darbotiesprieku īstenotu pelnītpriekā! Vairāk par kampaņa uzzini mājaslapā!