Nauda

Arī mazo algu saņēmēji var atgūt no valsts naudu

No 1. marta sākusies ienākumu deklarāciju iesniegšana. Līdzšinējā pieredze rāda, ka visgausākie deklarāciju iesniedzēji ir mazo algu saņēmēji, lai gan par diferencēto neapliekamo minimumu vien iespējams atgūt 151 eiro.

“Kā liecina Swedbank Finanšu institūta veiktās aptaujas rezultāti, sabiedrībā valda uzskats, ka iesniegt gada ienākumu deklarāciju un attiecīgi atgūt pārmaksāto nodokli, ir vērts tikai vidēju un lielu algu saņēmējiem, vai tiem, kuriem gada laikā bijuši lieli izdevumi par izglītību vai medicīnas pakalpojumiem. Šāds priekšstats ir maldīgs, jo, iesniedzot deklarāciju, atgūt ievērojamas pārmaksātā nodokļa summas var jo īpaši zemāku algu saņēmēji. Tā, piemēram, ja alga 2017.gadā bijusi līdz 400 eiro “uz papīra” un nav reģistrēti apgādājamie, iesniedzot deklarāciju, par diferencēto neapliekamo minimumu vien iespējams atgūt 151 eiro,” skaidro Evija Kropa, Swedbank Finanšu institūta eksperte. Atgūstamo summu ikviens var aprēķināt ar Swedbank Finanšu institūta izveidoto kalkulatoru Diferencētā neapliekamā minimuma ietekmes aprēķinam.

“Savukārt, ja bijuši arī izdevumi par izglītību un medicīnas pakalpojumiem, atgūt iespējams vēl vairāk,” skaidro Evija Kropa, atgādinot, ka atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli var arī par uzkrājumiem privātajai pensijai un bērnu pulciņiem jeb interešu izglītību. Vairāk uzzini: Kādos gadījumos var atgūt no valsts pārmaksātos nodokļus?

Nodokļa pārmaksu var atgūt ikviens strādājošais vai saimnieciskās darbības veicējs, kas maksājis iedzīvotāju ienākuma nodokli 23% apmērā, kā arī bezdarbnieks, kurš maksāja iedzīvotāju ienākuma nodokli laikā, par kuru vēlas saņemt nodokļa pārmaksu. Tāpat to var atgūt arī ilgstoši slimojošs cilvēks, kas saņem slimības pabalstu, un pensionārs, ja pensija ir lielāka par pensionāra neapliekamo minimumu – 235 eiro mēnesī. Pārmaksāto nodokli var atgūt ne vien par sevi, bet arī par vecākiem, vecvecākiem, bērniem, mazbērniem, laulāto, kā arī par apgādībā esošiem cilvēkiem.

Starp citu, deklarāciju iesniegšanai ir visai garš iesniegšanas termiņš – trīs gadi. Tas nozīmē, ka līdz pat 18. jūnijam vēl var iesniegt deklarāciju par 2014. gadu, bet deklarāciju par 2017. gadu varēs iesniegt vēl līdz 2021. gada jūnijam. Aprēķināto nodokļa pārmaksu VID iesniedzēja norādītajā kontā atmaksā trīs mēnešu laikā no deklarācijas iesniegšanas.

Deklarāciju var iesniegt elektroniski, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu, kurā lielākā daļa vajadzīgās informācijas jau ir un atmaksājamā  nodokļa summa tiek aprēķināta automātiski. Deklarāciju var nosūtīt pa pastu, izdrukājot un aizpildot VID mājaslapā deklarācijas veidlapu un pievienojot visus vajadzīgos maksājumus apliecinošos dokumentus. Tāpat to var izdarīt klātienē jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā neatkarīgi no dzīvesvietas vai kādā no Valsts un pašvaldības vienotajiem klientu apkalpošanas centriem visā Latvijā.

“Vēl būtiski atgādināt, iesniedzot deklarāciju nākamgad par 2018. gadu, būs iespējams atgūt nodokļa tiesu no 600 eiro līdzšinējo 215 eiro vietā. Tātad motivācija čekus tomēr saglabāt un reizi gadā veltīt nedaudz laika deklarācijas aizpildīšanai būs 3 reizes lielāka. Jāpiebilst, ka, lai aiztaupītu laikietilpīgo čeku kaudzītes reģistrēšanu deklarācijas iesniegšanas brīdī, vērts to darīt uzreiz pēc čeka saņemšanas, reģistrējot to viedtālruņa lietotnē “Attaisnotie izdevumi,”saka Evija Kropa.

Izlasi arī:
Kādos gadījumos var atgūt no valsts pārmaksātos nodokļus?

Deklarāciju laiks jeb zudušos čekus meklējot…